Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneDeweloperzy, budowa domu

Artykuł: Odbiór mieszkania deweloperskiego- na co zwrócić uwagę

Dodaj zlecenie

Odbiór mieszkania deweloperskiego - na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania deweloperskiego- na co zwrócić uwagę
Autor: stylowo191   |   13 lip 2017, 8:44   |   Dział: Artykuły

Wszystko gotowe, właścicieli od otrzymania kluczy do swoich czterech ścian dzieli tylko odebranie kluczy. Jest to jeden z ważniejszych etapów. Odbiór mieszkania deweloperskiego, to ostatni moment, aby sprawdzić czy wszystko jest wykonane bez zastrzeżeń. Poniżej przedstawiono 8 porad, na co zwrócić szczególną uwagę.

Według prawa, przeniesienie prawa własności lokalu wyprzedzone jest przez jego obiór w obecności nabywcy. Na to spotkanie warto jest iść przygotowanym- sporządzany jest z niego protokół zdawczo-odbiorczy. Znajdują się w nim wszystkie zgłoszone przez nas zastrzeżenia. Podstawową zasadą jest zaplanowanie tego spotkania porą, kiedy jest jeszcze jasno- w sztucznym świetle wiele wad może nie być widocznych. Poza umową i wszelkimi istotnymi załącznikami należy ze sobą zabrać kilka narzędzi, t.j. poziomica, kątownik, latarka, zapalniczka, żarówka i miarka- mogą okazać się one pomocne.

Na co zwrócić uwagę?


1. Metraż
Pomiar- od niego rozpoczynamy odbiór mieszkania. Sprawdźmy (zmierzmy) czy wszystko pokrywa się z założeniami projektu.

2. Podłogi
Sprawdzamy ich stan poziomicą i kątownikiem. W przypadku balkonu powinien wystąpić lekki spad, aby woda mogła swobodnie spływać.

3. Tynki i ściany
Zasługują na szczególną uwagę. Jak powinno być? Ściany proste, tynk równomiernie rozłożony, bez pęknięć, ubytków. Powinniśmy sprawdzić ich pion, kąty styku oraz zwrócić uwagę na to, czy są suche.

4. Drzwi
Ich otwieranie i zamykanie powinno przebiegać w sposób lekki, szczelność musi być całkowita. Zwróćmy uwagę także na to, czy nie są poobijane, zadrapane.

5. Okna
Podobnie jak z drzwiami- sprawdzamy szczelność, płynność otwierania/zamykania. Pamiętajmy, że powinny być także czyste- wtedy jesteśmy w stanie określić, czy nie są uszkodzone i zarysowane.

6. Instalacja wentylacyjna
Jest to zapewnienie ochrony przed pleśnią i wilgocią. Jak sprawdzić czy działa poprawnie? Wystarczy mieć ze sobą zwykłą zapalniczkę- jeżeli płomień, po przystawieniu do otworu wentylacyjnego, odchyla się w jego stronę, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

7. Instalacja elektryczna
Pierwsza zasada- sprawdzić, czy układ gniazdek i punktów świetlnych jest taki sam, jak ten założony w projekcie. Sprawność instalacji można ocenić poprzez montaż i odpalenie żarówek w każdym miejscu. Jeżeli zauważymy migotanie, wyskoczenie bezpieczników- to nam powinna zapalić się czerwona lampka.

8. Multimedia
Według obowiązujących przepisów, mieszkania muszą mieć zapewnione przyłącze instalacyjne zapewniające dostęp do radia, internetu, telewizji satelitarnej, odbioru telewizji kablowej i nadziemnej.

Jeżeli coś nie jest dla nas jasne, mamy jakieś uwagi i zastrzeżenia, należy wpisać do do protokołu zdawczo-odbiorczego. Usunięcie wszelkich usterek i niedociągnięć powinno być ustalone z deweloperem.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU