Favore.plBaza wiedzyPozostałeEkologiaEdukacja ekologiczna

Artykuł: Opłaty za usuwanie drzew i krzewów.

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Opłaty za usuwanie drzew i krzewów.

Opłaty za usuwanie drzew i krzewów.
Autor: chmielik83   |   9 lis 2015, 13:28   |   Dział: Artykuły

28 sierpnia 2015r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody, które regulują normy związane z dokonaniem wycinki drzew i krzewów. Wdrożona została nowa metoda obliczania wysokości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów.

Opłaty za usuwanie drzew i krzewów

Zezwolenie
28 sierpnia 2015r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o ochronie przyrody, które regulują normy związane z dokonaniem wycinki drzew i krzewów.

Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jednak gdy będą likwidowane z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – taką zgodę wydaje wojewódzki konserwator zabytków.

Instytucja, wydając aprobatę na usunięcie drzewa lub krzewu uzależnione od wykonania nasadzeń zastępczych, bierze pod uwagę w szczególności dostępność miejsc do nasadzeń zastępczych oraz następujące cechy usuwanego drzewa lub krzewu:
-wartość przyrodniczą, w tym rozmiar drzewa lub powierzchnię krzewów oraz funkcje, jakie pełnią w ekosystemie;
--wartość kulturową;
walory krajobrazowe;
-lokalizację

Wniosek i dokumenty
Urzędy gmin posiadają własne wzory wniosków o wydanie pozwolenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by napisać go samodzielnie.
We wniosku powinno się znaleźć:

imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń służących przesyłowi, np. wody, gazu i energii;
oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością albo oświadczenie o posiadanym prawie własności urządzeń przesyłowych;
zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana, lub oświadczenie o udostępnieniu informacji o planach wycinki przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową;
nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm;
wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew;
miejsce, przyczynę, termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu oraz wskazanie czy usunięcie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wysokość opłat poniesionych za wycinkę drzew lub krzewów
Wdrożona została nowa metoda obliczania wysokości opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Opłata ta będzie zależna od wielkości obwodu pnia, gatunku drzewa (tempa przyrostu pnia na grubość) i lokalizacji. Ponadto rozporządzeniu Ministra Środowiska wskazuje na fakt, że możliwe będzie wprowadzenie innej wysokości opłat na terenach wiejskich i zurbanizowanych.
Nie ma już zwolnienia z opłaty administracyjnej za usuwanie drzew i krzewów na terenach przeznaczonych na cele budowlane. Wiąże się to z tym, że wysoce duża część terenu miast przeznaczona jest pod zabudowę. Wobec czego nie można było w takich przypadkach pobierać opłat, które mają na celu zrekompensować straty przyrodnicze.
Nie są pobierane opłaty administracyjne za usuwanie drzew do ok. 25 lat oraz krzewów do 25 lat, które wyrosły na gruntach nieużytkowanych (tzw. samosiew).



Obwieszczenie z 28 sierpnia 2015 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2015 opublikowano w Monitorze Polskim z 2015r.



Poniższe zestawienie przedstawia maksymalne stawki opłat za usuwanie drzew za 1 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości 130cm

do 25 = 97,88zł
od 26 do 50 = 342,56zł
od 51 do 100 = 648,42zł
od 101 do 200 = 763,77zł
od 201 do 300 = 681,63zł
od 301 do 500 =542,26zł
Powyżej 500 = 376,07zł


Poniższe zestawienie przedstawia wysokość stawek dla poszczególnych rodzajów drzew/krzewów

Topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew = 13,84zł
Kasztanowiec, morwa, jesion amerykański, czeremcha zwyczajna, świerk pospolity, sosna zwyczajna, daglezja, modrzew, brzoza brodawkowata, brzoza omszona = 37,63zł
Dąb, buk, grab, lipa, choina, iglicznia, głóg, jarząb, jesion wyniosły, klon z wyjątkiem klonu jesionolistnego, itd..=91,54zł
91,54zł
Jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cypryśnik, bożodrzew = 345,30.




Należy pamiętać, że za samodzielną likwidację drzewa lub krzewu bez uzyskania uprzednio pozwolenia – grozi KARA – w wysokości 3 krotności tego, co w innych okolicznościach należałoby zapłacić.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy