Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweKsięgowość, kadryProwadzenie księgowości

Artykuł: Ordynacja podatkowa 2019

Dodaj zlecenie

Ordynacja podatkowa 2019

Ordynacja podatkowa 2019
Autor: konsultant_finansowy   |   16 kwi 2019, 9:24   |   Dział: Artykuły

Czym jest ordynacja podatkowa? Ordynacja podatkowa to specjalna ustawa, która reguluje polskie prawo podatkowe, a także zasady postępowania podatkowego. Ordynacja określa też organy podatkowe i ich właściwość, a także zawiera normy prawa karnego.

Ordynację podatkową stosuje się do spraw związanych z podatkami, opłatami i należnościami wobec budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, opłat skarbowych i opłat lokalnych, a także innych spraw związanych z prawem podatkowym.

Ordynacja podatkowa 2019
Nowa ordynacja podatkowa pozwala na to, by można było przywrócić terminy podatkowe. Ustawodawca chce, aby podatnik, który nie złożył w terminie deklaracji podatkowej, miał prawo złożyć ją w ciągu 7 dni, od dnia, w którym ustała przyczyna tego uchybienia. Urząd Skarbowy dokona wówczas przywrócenia terminu, o ile oczywiście podatnik udowodni, że opóźnienie nie powstało z jego winy.

Nowy przepis zakłada również, że jeśli zaległość podatkowa nie przekracza 50 złotych, to Urząd Skarbowy może ją umorzyć.

Odsetki za zwłokę według nowych zasad
Według nowych zasad nie mają też być liczone odsetki za zwłokę, jeżeli są związane z oczywistymi omyłkami i błędami rachunkowymi, jeśli deklaracja zostanie złożona elektronicznie, a także nie będą naliczane od momentu wszczęcia postępowania do dnia, w którym doręczono decyzję organowi pierwszej instancji.

Korekta deklaracji
Nowa ordynacja podatkowa zakłada też, że jeśli organ podatkowy stwierdzi błędy lub omyłki w deklaracji to będzie mógł samodzielnie skorygować taką deklarację o ile oczywiście kwota zwrotu podatku lub nadwyżki nie będzie wyższa niż 5 tys. zł. Urzędnicy będą też mogli zwrócić się do podatnika, by ten samodzielnie ją skorygował, a w określonym przypadku złożył niezbędne wyjaśnienia i wskazał przyczynę błędu.

Sankcje za unikanie opodatkowania
Organ podatkowy pozbawi korzyści podatnika oraz nałoży dodatkowe zobowiązanie, jeśli wyda decyzję z zastosowaniem klauzuli. Może ona wynieść 40% lub 10% korzyści podatkowej. W określonych przypadkach sankcje te mogą zostać podwojone, a nawet potrojone. Stawka ulegnie podwojeniu jeśli:
podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15 mln zł,
nie upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnikowi lub płatnikowi doręczono ostateczną decyzję,
strona nie przedłożyła organowi podatkowemu dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych.

Odpowiedzialność płatnika
Płatnik będzie ponosił odpowiedzialność za niepobrany podatek w sytuacji, gdy nastąpiło to z winy podatnika, jeśli m.in.:
podatnik i płatnik są podmiotami powiązanymi,
płatnik lub podatnik był podmiotem kontrolowanym lub kontrolującym,
płatnik lub podatnik jest rezydentem raju podatkowego, bądź rezydentem kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odpowiedzialność nastąpi również, gdy niewykorzystanie przez płatnika obowiązku nastąpiło w odniesieniu do podmiotu, dla którego nie jest możliwe ustalenie udziałowca, akcjonariusza lub podmiotu o zbliżonych uprawnieniach.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy