Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo podatkowe

Artykuł: Pełna księgowość spółki z o.o.

Dodaj zlecenie

Pełna księgowość spółki z o. o.

Pełna księgowość spółki z o.o.
Autor: konsultant_finansowy   |   18 wrz 2017, 12:10   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo podatkowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wzrost zainteresowania tą jednostką spowodowany został obniżeniem jej kapitału zakładowego z 50 000 zł do kwoty dziesięciokrotnie niższej.

Spółka z o.o. wiąże się jednak z wieloma innymi pozytywnymi aspektami. Po pierwsze, może zostać założona w każdym celu prawnie dopuszczalnym przez niemal każdego za wyjątkiem innej jednoosobowej spółki z o.o. Ponadto posiada osobowość prawną, a wszelkie należności z tytułu jej działalności ponosi własnym majątkiem, którego jest jedynym właścicielem. Gwarantuje to bezpieczeństwo prywatnych środków wspólników.

Wielu młodych przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki z o.o. wyłącznie ze względu na niewielki kapitał zakładowy, którzy są zobowiązani wnieść przed rozpoczęciem działalności. Należy zdać sobie sprawę jednak, iż prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga znacznie większych nakładów finansowych związanych bezpośrednio z jej aktywnością na rynku oraz kwestią rachunkowości danej firmy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do prowadzenia księgowości pełnej. To z kolei zmusza przedsiębiorcę do skorzystania z usług profesjonalnych księgowych, gdyż tylko oni zostali do tego uprawnieni. Pełna księgowość spółki z o.o. opiera się na zasadach zawartych w ustawie o rachunkowości. Najprościej jednak mówiąc, przedsiębiorca musi ewidencjonować każdą złotówkę, która przechodzi przez jego firmę. W tym celu sporządza się bilans. W ramach księgowości pełnej spółka z o.o. musi przygotowywać również rachunek zysków i strat oraz raporty kasowe.

Pełna księgowość spółki z o.o. znacznie utrudnia wprowadzenie do niej kapitału, co podczas prowadzenia działalności gospodarczej jest niezbędne. Niezwykle istotne jest, iż najważniejsze zmiany, jakie mają miejsce w spółce należy zgłaszać w Krajowym Rejestrze Sądowym, co również stanowi dodatkowy kłopot.

Decydując się na prowadzenie spółki z o.o. musisz zdecydować komu powierzysz swoją księgowość. Przedsiębiorca może zdecydować się na etatowe zatrudnienie księgowego bądź usługi biura rachunkowego. Należy podkreślić, że niezależnie od jednostki, której powierzysz firmowe dokumenty to Ty będziesz ponosił odpowiedzialność za rozliczenia swojej spółki. Możesz jedynie egzekwować zadośćuczynienie za popełnione przez nie błędy. W tej kwestii znacznie korzystniejsze okazuje się biuro rachunkowe, gdyż każda legalnie działająca tego typu jednostka zobowiązana jest do wykupienia ubezpieczenia, w ramach którego przedsiębiorca otrzyma odszkodowanie. Etatowe zatrudnienie księgowego daje nam możliwość nałożenia na niego kary w maksymalnej wysokości jego 3 miesięcznego wynagrodzenia.

Pełna księgowość nie wiąże się jednak wyłącznie z negatywnymi przejawami. Co prawda jest bardziej skomplikowana, ale jednocześnie znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Przedstawia szczegółowo jej sytuację pozwalając zaplanować jej dalsze działania, a także zidentyfikować przyczynę niepowodzeń, jeżeli takie mają miejsce.

http://in-nova.pl/doradztwo-ksiegowe/

KOMENTARZE
  • Informacje PR   31 paź 2017, 0:03
    Informacje PR
  • Zbieranie deszczu   24 lis 2017, 15:53
    zbieranie deszczówki