Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePozostałeFundusze i dotacje UE

Artykuł: Polska prezydencja w Unii Europejskiej

Dodaj zlecenie

Polska prezydencja w Unii Europejskiej

Polska prezydencja  w Unii Europejskiej
Autor: konto_usuniete_206471   |   11 maj 2011, 14:13   |   Dział: Artykuły

Już 1 lipca 2011 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i będzie sprawowała ten urząd przez kolejne 6 miesięcy. Dlaczego prezydencja może stać się szansą dla Polski? Jakie ona ma znaczenie dla obecnej polityki unijnej?

Czym jest prezydencja w Radzie UE?
Według zmian, jakie wprowadził Traktat lizboński, co sześć miesięcy kolejno wybrane państwo przejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, czyli przewodniczy jej pracom. W tym czasie państwo sprawujące prezydencję uczestniczy w najważniejszych unijnych wydarzeniach oraz odgrywa kluczową rolę we wszystkich polach aktywności Unii. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.

Co to jest Trio Prezydencji?
Przywilej i jednocześnie obowiązek sprawowania Prezydencji wprowadzony został mocą Traktatu z 1957 r. ustanawiającego Wspólnoty Europejskie. Jak pokazało jednak doświadczenie, okres sześciu miesięcy jest zbyt krótki, aby państwo sprawujące Prezydencję mogło skutecznie zrealizować założone cele swojego Przewodnictwa. W tej sytuacji, zaczęła krystalizować się koncepcja Prezydencji grupowej, w której trzy kraje sprawujące po sobie Przewodnictwo koordynowałyby między sobą główne cele, jakie chciałyby zrealizować w dłuższym okresie, to znaczy 18. miesięcy sprawowanych przez siebie trzech kolejnych Prezydencji. Skuteczną realizację tej koncepcji zapewnić ma też założenie, że każde Trio składa się z państwa dużego i państw mniejszych, a także i to, że w każdej trójce będą kraje starej i nowej Unii.

Obok Polski, w Trio prezydencji znajdują się Dania i Cypr. Strona polska rozpoczęła współpracę w ramach naszego Tria z Danią oraz Cyprem już w roku 2008. Współpraca ta jest kontynuowana na bieżąco zarówno na poziomie Ministrów Spraw Zagranicznych trzech państw, jak i Koordynatorów ds. Przygotowań do sprawowania Przewodnictwa każdego z państw Tria. Trójstronna współpraca Polska, Dania, Cypr jest także prowadzona i rozwijana na szczeblu zainteresowanych ministerstw oraz urzędów i instytucji centralnych.

Prezydencja daje możliwość większego i realnego wpływu na decyzje podejmowane w UE. Dlatego też może to być szansa dla Polski, ponieważ będzie miała okazję przedstawienia na forum Unii Europejskiej priorytetów polskiej polityki, zaakcentowania najistotniejszych obszarów, przedłożenia własnych pomysłów i inicjatyw. Sukces Prezydencji to najlepsza promocja Polski i okazja do stworzenia pozytywnego wizerunku Polski w świecie. Przed Polską stają również ogromne wyzwania pod względem organizacyjnym. Wymagane też jest doskonałe przygotowanie merytoryczne urzędników i ekspertów pracujących na co dzień nad decyzjami podejmowanymi następnie przez polityków.

Zadania, jakie sobie wyznaczyła Polska, odpowiadają strategicznym celom polskiej polityki, kształtowanie europejskiego procesu decyzyjnego, gospodarowanie zasobami ludzkimi, a także promowanie naszego kraju, jego kultury, gospodarki i walorów turystycznych. Polska swoimi inicjatywami chce przyczynić się do wprowadzenia Europy na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, aby zwiększyć dobrobyt jej obywateli. Celem polskiej prezydencji jest zwiększenie możliwości transakcyjnych rynku wewnętrznego, jak również wzmocnienie zarządzania gospodarczego w Unii. Istotnym celem jest rozwijanie polityki unijnej z państwami Partnerstwa Unijnego, a także finalizacja negocjacji akcesyjnych z Chorwacją. Polska prezydencja będzie również wspierać działania zmierzające do wypracowania nowych relacji UE ze światem arabskim. Będziemy wspomagać demokratyzację i budowę nowoczesnych struktur państwowych w krajach Afryki Płn.

Sprawowanie przez Polskę Prezydencji przypadnie na  decydujący okres  finalizowania rozwiązań praktycznych, związanych z nowym balansem międzyinstytucjonalnym w Unii, w tym z określeniem miejsca Prezydencji rotacyjnej w unijnym procesie decyzyjnym.

KOMENTARZE
  • robert   12 lip 2011, 1:27
    Witam,
    I oferują pożyczki wszelkiego rodzaju,
    Kredyty dla przedsiębiorstw i osobisty pożyczki są dostępne.
    Jeśli jesteś w dług i trzeba pożyczki Daj nam znać, nawet ze złych
    kredytowej! Nadal oferują pożyczki, ponieważ jesteśmy na ostatnim przystanku autobusowego w pomoc finansową.
    Wypełnij poniższy formularz i skontaktuj się ze mną pod adresem: robertmilanloan2@gmail.com

    Imię .................
    Nazwisko .................
    Zawód .................
    Sex ....................
    Kraj ..................
    Państwo ................
    Miesięczny dochód ..................
    Kwota potrzebna ...............
    Czas trwania .....................
    Numer telefonu .....................

    E-mail ... robertmilanloan2@gmail.com