Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo finansowe

Artykuł: Pomoc w prowadzeniu księgowości

Dodaj zlecenie

Pomoc w prowadzeniu księgowości

Pomoc w prowadzeniu księgowości
Autor: konsultant_finansowy   |   28 cze 2017, 9:09   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo finansowe

Każdy przedsiębiorca bez względu na to, jak wielką działalność prowadzi zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych, które mają miejsce w jego firmie. W zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa księgowość prowadzić może w sposób pełny bądź też uproszczony.

Z księgowości uproszczonej skorzystać mogą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, a także spółdzielnie socjalne, których przychody ze sprzedaży towarów i usług za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro w walucie polskiej.


Wyróżniamy trzy podstawowe formy księgowości uproszczonej:
1. Karta podatkowa - polega na opłacaniu comiesięcznej kwoty ściśle określonej na podstawie:
- rodzaju prowadzonej działalności,
- ilości mieszkańców miejscowości, gdzie wykonywana jest działalność,
- ilości pracowników.
2. Ryczałt ewidencjonowany - podatek opłaca się na podstawie osiągniętego dochodu.
3. Książka przychodów i rozchodów - należności podatkowe ustalane są według przychodów danego przedsiębiorstwa wraz z uwzględnieniem kosztów przez nie ponoszonych.
Księgowość pełna to bardzo skomplikowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych, z którego skorzystać zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których przychody za ubiegły rok obrotowy przekroczyły 2 000 000 euro.

Księgowość pełna wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi te uzupełniane są danymi pochodzącymi z dowodów księgowych. Nader istotne jest prowadzenie zapisów w sposób chronologiczny i systematyczny.

Księgi rachunkowe składają się z następujących elementów:
1. Dziennik - prowadzi się w nim codzienną ewidencję informacji o przeprowadzonych operacjach gospodarczych.
2. Konta księgi głównej - znajdują się w nich zapisy o przeprowadzonych zdarzeniach.
3. Konta ksiąg pomocniczych - zawierają szczegółowe opisy zapisów zawartych na kontach księgi głównej.
4. Zestawienie obrotów i sald księgi głównej oraz zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych.
5. Wykaz składników aktywów i pasywów.

Pełna księgowość w przeciwieństwie do jej uproszczonego odpowiednika pozwala jasno przedstawić rzeczywisty stan przedsiębiorstwa. Niestety jej wysoki stopień skomplikowania zmusza przedsiębiorców do skorzystania z pomocy profesjonalnych księgowych.
W tym celu przedsiębiorca może zdecydować się na etatowe zatrudnienie księgowego bądź zatrudnienie biura rachunkowego. Wybór możliwego wariantu należy dostosować do charakterystyki danego przedsiębiorstwa.

Etatowe zatrudnienie księgowego zapewnia nieustanny wgląd księgowego do akt firmy, tym samym możliwość szybkiej reakcji na zaistniałe problemy. Usługi biur rachunkowych są znacznie tańsze, dlatego zaleca się je dla mniejszych przedsiębiorstw. Dodatkowym atutem biur rachunkowych jest fakt, że to właśnie ono ponosi pełną odpowiedzialność za swoją pracę, dlatego właściciel nie musi obawiać się o konsekwencje wynikłe z jakichkolwiek nieprawidłowości w firmowych rozliczeniach.

Oferujemy naszą pomoc w prowadzeniu księgowości
http://biurorachunkowe.krakow.pl/

KOMENTARZE
  • Test   27 wrz 2017, 9:55
    oczyszczalnia przydomowa biologiczna