Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo prawne

Artykuł: Rozwiązanie umowy na czas określony - co należy wiedzieć

Dodaj zlecenie

Rozwiązanie umowy na czas określony - co należy wiedzieć

Rozwiązanie umowy na czas określony - co należy wiedzieć
Autor:   |   1 paź 2015, 7:42   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo prawne

Rozwiązanie umowy o pracę często bywa problematyczne, zwłaszcza, jeśli nie znamy dokładnie przepisów prawnych regulujących te kwestie.

Szczególnie dotyczy to umów zawieranych na czas określony. Sprawdźmy, o czym powinniśmy pamiętać, jeśli zamierzamy rozwiązać lub to z nami pracodawca rozwiąże umowę o pracę na czas określony.

Co to jest umowa na czas określony

Kwestie umowy na czas określony reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94), a właściwie art. art. 25. § 1 tej ustawy. Umowa taka musi mieć z góry wyznaczony termin jej zakończenia w formie konkretnie wskazanej daty lub wydarzenia, którego wystąpienie jest równoznaczne z zakończeniem umowy.

Dnia 22.02.2016 r wejdzie w życie ustawa, która określa, że umowa na czas określony może zostać zawarta maksymalnie na 33 miesiące. Wcześniej nie było to jasno określone i umowy takie trwały dużo dłużej.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Mimo iż umowa na czas określony ma być swego rodzaju gwarancją dla obydwu stron, iż będzie ona trwała aż do jej umownego zakończenia, to jednak w życiu zdarza się, iż konieczne jest jej wcześniejsze rozwiązanie. Aby jednak było to możliwe, spełnione muszą zostać pewne warunki:

1) W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem:
- umowę zawarto na czas dłuższy niż 6 miesięcy,
- w umowie została zawarta klauzula o wcześniejszym jej rozwiązaniu za wypowiedzeniem.

2) W przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia:
Umowa może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Jest to możliwe w następujących sytuacjach:
- za porozumieniem stron,
- w przypadku ogłoszenia upadłości firmy lub likwidacji stanowiska pracy,
- w sytuacji zwolnień grupowych.

Pracodawca może również rozwiązać umowę na czas określony bez wypowiedzenia wówczas, gdy pracownik utracił z własnej winy uprawnienia do wykonywania zawodu lub danej czynności na zajmowanym stanowisku, dopuścił się przestępstwa, które uniemożliwia mu dalsze wykonywanie obowiązków pracowniczych lub innych, ciężkich naruszeń pracowniczych.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://eprawnik.wordpress.com/2015/09/30/rozwiazanie-umowy-na-czas-okreslony-istotne-informacje/Rozwiązanie umowy na czas określony
Natomiast pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia wtedy, gdy to pracodawca naruszy podstawowe uprawnienia pracownicze lub gdy warunki pracy na danym stanowisku są szkodliwe dla zdrowia pracownika, co zostało potwierdzone stosownym orzeczeniem lekarskim.

Warto zapoznać się szczegółowo z kodeksem pracy i być przygotowanym na sytuacje związane z rozwiązywaniem umów o pracę. Znajomość przepisów pozwoli nam ocenić, czy doszło do naruszenia naszych praw i czy mamy możliwość dochodzenia roszczeń przez sądem.

Polecamy również: http://kancelariaea.pl/Adwokaci z Wrocławia – profesjonalna obsługa prawna na rzecz klientów indywidualnych oraz firm.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy