Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo prawne

Artykuł: Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony w praktyce

Dodaj zlecenie

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony w praktyce

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony w praktyce
Autor:   |   7 paź 2015, 13:23   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo prawne

Umowa na czas nieokreślony jest specyficznym rodzajem umów o pracę, gdyż jej celem jest zapewnienie swego rodzaju gwarancji jej nieprzerwanego trwania dla obydwu stron, czyli zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rozwiązanie umowy jest niezbędne. W jakich okolicznościach może to nastąpić oraz o czym należy wówczas pamiętać?
Umowa o pracę na czas określony – czym się charakteryzuje

Podstawową cechą tego rodzaju umowy jest jej z góry określony termin zakończenia. Nie musi to być natomiast konkretna data, ale na przykład może ją zakończyć zaistnienie konkretnego wydarzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony


Najbardziej problematyczną kwestią jest sytuacja wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Należy pamiętać, iż rozwiązanie jej za wypowiedzeniem może nastąpić tylko w pewnych okolicznościach, które zostały opisane w art. 33 Kodeksu Pracy. Aby było to możliwe, niezbędne jest spełnienie dwóch warunków. Przede wszystkim umowa musi zostać zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a także musi zawierać w swojej treści stosowną klauzulę dotyczącą możliwości jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Prawo nie dopuszcza sytuacji, gdy umowa na czas określony zostanie rozwiązana za wypowiedzeniem, a dopiero wówczas zostanie ona uzupełniona o klauzulę dotyczącą takiej możliwości.
Zobacz również: https://eprawnik.wordpress.com/2015/09/30/rozwiazanie-umowy-na-czas-okreslony-istotne-informacje/https://eprawnik.wordpress.com/2015/09/30/rozwiazanie-umowy-na-czas-okreslony-istotne-informacje/

Rozwiązanie umowy na czas określony bez wypowiedzenia

Należy wiedzieć, iż umowa na czas określony może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia. Do takich sytuacji należy między innymi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, co regulowane jest poprzez art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy, z powodu likwidacji zakładu pracy bądź ogłoszenia upadłości przez pracodawcę, a także w sytuacji zwolnień grupowych.

Ponadto pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, gdy ten dopuścił się złamania przepisów dotyczących podstawowych obowiązków pracowniczych lub też wówczas, gdy zatrudniony na skutek własnego zaniedbania doprowadził do utraty uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Z kolei pracownikowi przysługuje prawo rozwiązania umowy na czas określony bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się naruszenia podstawowych praw pracowniczych bądź gdy zatrudniony uzyskał orzeczenie lekarskie zawierające przeciwwskazania zdrowotne do pracy na danym stanowisku.

Warto pamiętać, iż każde rozwiązanie umowy o pracę na czas określony, które zostało przeprowadzone z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów, może zostać przez pracownika zaskarżone i z tego tytułu może on domagać się odszkodowania. Dobrze jest przy tym skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokackiej, co zwiększy szanse na szybką wygraną sprawy.

Polecamy: http://kancelariaea.pl/Kancelaria Adwokacka z Wrocławia

KOMENTARZE
  • brak komentarzy