Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Rynek (nie) równych szans

Dodaj zlecenie

Rynek (nie) równych szans

Autor: GosiaT   |   22 kwi 2015, 8:20   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że pozycja kobiet i mężczyzn na rynku pracy nie jest taka sama. Problem stanowi zarówno istnienie zawodów silnie sfeminizowanych, takich jak nauczyciel czy pielęgniarka, do których panowie maja utrudniony dostęp, jak również nieobecność kobiet na stanowiskach kierowniczych.

W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na płeć.

Szklany sufit, lepka podłoga

Zjawiskiem szklanego sufitu określa się wszelkiego typu bariery, które powodują, że kobiety nie zajmują wysokich stanowisk kierowniczych w biznesie i polityce. Co istotne bariery te określa się jako „niewidzialne”, ponieważ pracodawcy podają zazwyczaj inny powód braku awansu wśród kobiet. Statystyki dotyczące całej populacji, pokazują jednak że kobiety pomimo posiadania takich samych kwalifikacji, jak mężczyźni, otrzymują niższe wynagrodzenie za wykonywanie tej samej pracy oraz nie awansują w takim samym stopniu, jak mężczyźni.

Inne zjawisko społeczne, dotyczące barier awansu zawodowego nazywa się lepką podłogą. Określenie to odnosi się do sytuacji, w której kobiety są „przyklejone” do zajmowanego stanowiska i nie maja żadnej możliwości, aby zmienić swoje położenie. Lepka podłoga odnosi się do zawodów niskiego prestiżu społecznego, w których ścieżka kariery nie istnieje. Szklany sufit opisuje z kolei sytuacje, w której jest możliwa droga awansu, ale kobiety są na pewnym etapie z niej wykluczone.

(Nie) równi na rynku pracy

Wiele osób zaprzecza, że zjawiska takie jak szklany sufit lub lepka podłoga w ogóle istnieją. Odmienne światło rzucają jednak badania opublikowane w zeszłym roku przez GUS. Wynika z nich, że kobiety są dużo mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni, a w grupie osób biernych zawodowo panie stanowią ponad 60 procent. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja kobiet, które nie posiadają wyższego wykształcenia.


Jak pokazują dane GUS wśród osób, które skończyły jedynie szkołę średnią lub zawodową jest dużo mniej pracujących kobiet niż mężczyzn o takim samym poziomie wykształcenia. Panie rzadziej posiadają własne przedsiębiorstwa i dają zatrudnienie innym, z reguły są pracownikami najemnymi, co bezpośrednio przekłada się na ich zarobki i posiadany prestiż zawodowy.

Chociaż coraz więcej pań znajduje zatrudnienie, nadal jest to grupa w większym stopniu zagrożona trwałym bezrobociem. Na przedstawioną sytuację, składa się wiele czynników, między innymi specyfika rynku zatrudnienia, więcej http://www.gowork.plofert o pracę dla pracowników fizycznych oraz fakt pozostawania kobiet z dziećmi w domu. Z pewnością wyeliminowanie wszelkich dysproporcji zawodowych jest zadaniem niemożliwym, jednak większa świadomość poruszonych zagadnień, stanowi dobry punkt wyjścia w dążeniu do zmian.

Szukasz pracy? Polecamy przejrzeć http://www.gowork.pl/pracodawca_ogloszenie_bez_rejestracji1_1aktualne ogłoszenia o prace.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy