Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzMalowanie, tapetowanie

Artykuł: Samodzielne tapetowanie - krok po kroku.

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Samodzielne tapetowanie - krok po kroku.

Samodzielne tapetowanie - krok po kroku.
Autor: ewala   |   7 wrz 2015, 13:48   |   Dział: Artykuły

Jednym z najlepszych sposobów na odświeżenie ścian w mieszkaniu jest położenie, bądź też zmiana tapety. Jeśli odpowiednio się do tego zabierzemy, możemy zrobić to sami, bez konieczności wzywania fachowca. Nie jest to trudne, wymaga jednak odpowiednich narzędzi i przygotowania.


Wybór tapety.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tapet. Najtańsze i jednocześnie najmniej trwałe są tapety papierowe. Mają dużo wzorów i kolorów, ale niestety trudno się je układa ze względu na to, że papier łatwo się fałduje i rwie, po nasiąknięciu klejem. Nie są to też tapety zmywalne, co jest kolejnym minusem. Inny rodzaj to tapety fizelinowe. Są to tapety, które najłatwiej położyć. Wystarczy pokryć klejem ścianę, nie jest konieczne smarowanie nim całej tapety. Dodatkowo są zmywalne. Kolejnym rodzajem tapety, które można zmywać, i to wielokrotnie, są tapety winylowe. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, ze względu na to, że nie przepuszczają pary wodnej. Jednak ich kładzenie nie jest wcale takie proste, są dość sztywne. Dostępne są również tapety z włókna szklanego. Ich położenie nie jest zbyt trudne, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Wybór kleju.

Rodzaj kleju zależy od rodzaju tapety. Najlepiej przed zakupem skonsultować się ze sprzedawcą. Sposób klejenia również należy dostosować do rodzaju tapety. Na przykład tapety papierowe, tekstylne, winylowe smarujemy klejem i kładziemy na ścianę. Natomiast w przypadku tapet fizelinowych klejem smarujemy ścianę.

Narzędzia.

Przed rozpoczęciem tapetowania warto także zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Są to:
- stolik do tapetowania,
- wiadro z mieszadłem,
- nożyk lub nożyczki do tapet,
- pędzel do nakładania kleju,
- klej do tapet,
- miarka,
- poziomica,
- drabina,
- ołówek,
- próbnik napięcia,
- szyna do przycinania krawędzi,
- wałek lub szczotka do tapetowani,
- grunt lub gips.

Przygotowanie.

Aby tapeta dobrze leżała, należy odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszym krokiem jest osuszenie ściany. Czasem zdarza się, że jest ona wilgotna, na przykład po zalaniu. Następnie należy usunąć wszystkie gwoździe, wkręty, gniazdka elektryczne, włączniki i inne elementy przeszkadzające w równomiernym położeniu tapety. Kolejnym krokiem jest pozbycie się starych warstw pokrywających ścianę. Aby skutecznie usunąć poprzednią tapetę można użyć specjalnego płynu, bądź też ciepłej wody z octem, w proporcjach 50/50. Po usunięciu zbędnej warstwy, ścianę należy przetrzeć i usunąć resztki pozostałego kleju, następnie zaszpachlować miejsca, w których znajdują się ubytki tynku, czyli innymi słowy: wyrównać powierzchnię, a na koniec zagruntować ją klejem do tapet.

Przyklejanie.

Przyklejanie tapety należy zacząć od… zmierzenia pokoju. Następnie trzeba przygotować klej, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. W zależności od rodzaju tapety, uprzednio przygotowanym klejem należy posmarować ścianę albo rolkę. W drugim przypadku, po posmarowaniu, złożyć arkusz stronami posmarowanymi do środka tak, aby nie pozostał ślad na zgięciu. Kolejno, odczekać 5-10 min i rozpocząć tapetowanie, najlepiej od okien. Arkusz powinno się przyłożyć równo do ściany, a następnie tapetować zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce. Pozostałe pasy przykleić analogicznie, równo do poprzednich, jeden obok drugiego, bez odstępów i nakładek. Skorygowanie przyklejonych arkuszy możliwe jest przez kilka minut, zanim klej zacznie schnąć. Czasem zdarza się, że pojawi się pęcherzyk powietrza. Aby go usunąć, należy przekłuć go za pomocą igły i wprowadzić trochę kleju, a następnie wygładzić wilgotną gąbką.

Trudne miejsca.

Położenie tapety w miejscach trudno dostępnych tj. w okolicach gniazd elektrycznych i włączników, następuje po odłączeniu prądu elektrycznego. Następnie, jeżeli uprzednio nie zostały usunięte, odkręcić gniazdka i przełączniki, nałożyć tapetę i naciąć ją na krzyż. Kolejno, odgiąć rogi, odciąć nadmiar tapety i niewielki jej zapas wsunąć pod włącznik tak, aby nie było zagnieceń, po czym wygładzić szczotką. Przykręcanie gniazdek i włączników następuje po wyschnięciu tapety.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU