Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Staże i praktyki - nie tylko dla studentów?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Staże i praktyki - nie tylko dla studentów?

Staże i praktyki - nie tylko dla studentów?
Autor:   |   29 lip 2014, 8:16   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Oferta staży i praktyk oferowanych przez firmy z roku na rok się poszerza i można w niej znaleźć coraz ciekawsze propozycje. Od bezpłatnych miesięcznych praktyk, na których można zdobyć ogólne doświadczenie w branży, po roczne, specjalistyczne programy stażowe, w ramach których pracuje się przy wybranych projektach. To już nie tylko sposób na zdobycie doświadczenia, ale także zarobienie pierwszych pieniędzy i wyrobienie kontaktów zawodowych.

Lepiej w branży niż za barem?

Wielu studentów uważa, że tak. I choć pensje dla stażystów nadal nie są standardem, to i tak wiele osób woli spędzić pół roku na stażu związanym z kierunkiem studiów, niż pracować w gastronomii lub sklepach z odzieżą czy obuwiem. Takie podejście ma również swoich zwolenników wśród pracodawców, chociaż są i tacy, dla których praktyki w CV nie są gwarancją żadnych umiejętności. Cenione jest natomiast doświadczenie w handlu i znajomość realiów oraz relacji pracowniczych, np. takich jak bezpośrednia odpowiedzialność za pracę czy ograniczona dyspozycyjność – to aspekty, z którymi nie zawsze trzeba się liczyć na stażu, a które są istotnym elementem naszego zawodowego bagażu doświadczeń.

Kiedy warto odbyć praktyki?

Sens praktyk zależy zarówno od firmy, jak i od kandydata. Jeżeli firma nie jest przygotowana na przyjęcie dodatkowej osoby, nie ma określonych zadań, które mogłaby zlecić komuś z mniejszym doświadczeniem albo co gorsza nie dysponuje wystarczającą ilością stanowisk, lepiej od razu zrezygnować z takiej współpracy. Bywa, że osoby wyznaczone do koordynacji programów stażowych wcale nie dysponują dodatkowym czasem ani predyspozycjami, a ambicje podopiecznych tylko przeszkadzają im w pracy. W takim środowisku nie da się wiele nauczyć, ale to także cenne doświadczenie dające początkującym obraz tego, z czym można mieć do czynienia na rynku pracy.

Aby wyeliminować ryzyko zmarnowanego czasu, praktyki i staże warto zaczynać jak najwcześniej. Można to zrobić już na pierwszym roku studiów, a nawet zamiast nich. Profesjonalne programy stażowe przygotowują kandydatów nawet, jeżeli Ci nie posiadają specjalistycznej wiedzy i umiejętności. To szansa dla osób, które chcą zmienić branże oraz tych, które bardziej niż w system edukacji wierzą w zdrowy rozsądek pracodawców. Dobrze wyszkoleni stażyści to bowiem najlepszy materiał na pracowników – oprócz płynnego wejścia w struktury firmy cechuje ich większa lojalność i motywacja, o jaką trudna w przypadku pracowników z wieloletnim doświadczeniem.

Artykuł powstał we współpracy z: http://...http://www.grafton.pl/strefa-kariery/jak-napisac-list-motywacyjny/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy