Favore.plBaza wiedzyPozostałePracaPraca w Polsce

Artykuł: Stażysta, praktykant nie tylko student?

Dodaj zlecenie

Stażysta, praktykant nie tylko student?

Stażysta, praktykant  nie tylko student?
Autor:   |   22 lip 2014, 8:45   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Praca w Polsce

Z roku na rok oferta staży i praktyk proponowanych przez firmy staje się coraz bogatsza. Znajdziemy wśród nich ciekawe propozycje od bezpłatnych miesięcznych praktyk podczas których możemy zdobyć ogólne doświadczenie w zawodzie, po roczne, specjalistyczne programy stażowe dedykowane konkretnym projektom. Dziś staż może być nie tylko sposobem na postawienie pierwszych kroków w branży, ale również na zarobienie własnych pieniędzy lub przekwalifikowanie się.

Lepiej w zawodzie niż w usługach?

Tak uważa wiele osób stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Pomimo tego, że pensje dla stażystów w dalszym ciągu nie są standardem, chętnych na pierwszą praktykę w zawodzie nie brakuje. Wiele osób woli spędzić pół roku na stażu związanym ze swoim kierunkiem studiów, niż pracować w gastronomii czy sklepach odzieżowych. To podejście ma także zwolenników wśród pracodawców, ale znajdą się i tacy, dla których praktyki
w CV nie są gwarancją posiadanych umiejętności. Cenią za to doświadczenie w handlu i znajomość realiów oraz relacji pracowniczych.
Jednak nawet stażyści muszą się liczyć z tym, że ich obecność w firmie zostanie potraktowana poważnie – w wielu firmach możliwość wzięcia wolnego lub przychodzenia tylko na część etatu nie wchodzi w grę, bo przewidziany zakres zadań wymaga pełnego zaangażowania. Ma to swoje dobre i złe strony, bo im bardziej angażujący staż, tym więcej zdobytych umiejętności.

Czy jest sens?

To czy nasza praktyka będzie miała sens zależy zarówno od firmy, jak i do nas samych. Czasem firmy tak naprawdę nie są przygotowane na przyjęcie dodatkowej osoby – np. nie mają zadań, z którymi mogłaby sobie poradzić osoba z mniejszym doświadczeniem albo nawet nie dysponują wystarczającą liczbą stanowisk. W takiej sytuacji nawet nasze najlepsze chęci nie pomogą, dlatego lepiej od razu zrezygnować z takiej współpracy.

Problemem może być także koordynacja programów stażowych. Zdarza się, że wyznaczone do tego osoby nie dysponują dodatkowym czasem, który mogłyby poświęcić podopiecznym lub nie mają odpowiednich predyspozycji, a ambicje stażystów zdają się tylko przeszkadzać im w pracy. W takim środowisku z całą pewnością nie nauczymy się zbyt wiele, choć może być to cenne doświadczenie, obrazujące z czym możemy się spotkać na rynku pracy.

Jeśli chcemy wyeliminować ryzyko zmarnowanego czasu, warto praktyki i staże odbywać jak najwcześniej. Możemy to zrobić już na pierwszym roku studiów, a nawet zamiast nich. Profesjonalne programy stażowe przygotowują kandydatów nawet, jeżeli nie posiadają oni specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Jest to szansa dla osób, które pragną zmienić branżę oraz tych, które nie wierzą w system edukacji. Zamiast spędzać czas na uczelni wolą nawiązać relacje z pracodawcami – często to właśnie tacy kandydaci są najlepszym materiałem na pracowników. Nie tylko płynnie wkraczają w struktury firmy, ale również są lojalni i zmotywowani.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://...http://www.grafton.pl/strefa-kariery/jak-napisac-list-motywacyjny/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy