Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaPozostałe

Artykuł: Studia to nie wszystko. Czy warto dołączyć do organizacji studenckiej?

Dodaj zlecenie

Studia to nie wszystko. Czy warto dołączyć do organizacji studenckiej?

Autor: nowak-jakub   |   28 wrz 2015, 16:09   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Organizacja studencka kojarzy się nam głównie z amerykańskimi bractwami oraz wszechobecną imprezą. Te stereotypowe podejście, tworzy zły PR organizacjom, które za główny cel nie stawiają sobie integrację i zabawę w zamkniętym gronie, a wyjście do innych studentów i pomaganie im w trakcie studiowania. Dlaczego warto wiedzieć więcej na ten temat? Oto kilka faktów, które pozwolą Wam odpowiedzieć na to pytanie.

Panująca na rynku silna konkurencja, powoduje że już w trakcie studiów trzeba wybić się ponad przeciętność. To właśnie takich ludzi szukają organizacje studenckie. Ludzi, którzy chcą robić coś więcej niż ich koledzy i koleżanki z zajęć. Wiedza nabyta podczas studiów, w obecnych czasach nie wystarczy. Nie są to konkretne umiejętności, których firmy wymagają od kandydatów. Nie interesuje ich, co robiliśmy na zajęciach i jaki materiał przerobiliśmy. Nikt o to nas nie spyta. W trakcie rozmowy interesować ich będzie, natomiast doświadczenie i to, co robiliśmy oprócz studiów. Dlatego trzeba już na początku studiów, zaplanować i zastanowić się nad rozwojem osobistym.

Odnajdź siebie.
Organizacja studencka i działalność w niej to przede wszystkim poznawanie nowych osób i ciągłe interakcje. W trakcie takich spotkań, rozmów, poznajemy również siebie. Jak zachowujemy się w nowym towarzystwie? Czy szybko nawiązujemy relacje? Czy potrafimy współpracować? Odpowiedzi na te pytania są bardzo pomocnicze dla naszej dalszej kariery.

Na czym polega praca w organizacji?
Tak jak już wspomniano, to ciągłe interakcje i współpraca z pozostałymi członkami. Podstawą każdej organizacji jest tworzenie różnego typu projektów. Pod tym słowem kryją się wydarzenia, spotkania, turnieje itp. Podczas organizacji tychże atrakcji, uczymy się i sprawdzamy swoje zdolności interpersonalne. Właśnie dzięki takim akcjom, zdobywamy doświadczenia i wdrażamy się już w dorosłe życie, odpowiedzialne zadania.

Jakich umiejętności możemy się nauczyć i/lub rozwijać?
Poza wymienionymi wcześniej, podczas pracy nad projektami, każda osoba ćwiczy bardzo ważne umiejętności, jakim są umiejętności miękkie. Jest to grupa psychospołecznych kompetencji związanych z: kreatywnością, komunikacją, zarządzaniem czasem oraz szybkością działania. Nikt nie jest idealny, ale dzięki organizacjom studenckim, możemy przybliżyć się do perfekcji. Studenci, którzy mają przyjemność organizacji projektów, wiedzą już dobrze w czym są bardzo dobrzy, a co jeszcze powinni przećwiczyć. Wychodząc ze szkolnych ławek, nie mamy pojęcia czy dobrze się sprawdzimy w np. w sprzedaży? Ta niewiedza, potrafi być bardzo szybko zweryfikowana, dlatego już w trakcie tych 5 lat wziąć swoje życie we własne ręki i dobrze sobą pokierować.

Doświadczenie, doświadczenie, doświadczenie. Wiele osób oburza się, że pracodawcy najchętniej znaleźliby świeżo upieczonego studenta, z 10 letnim doświadczeniem oraz znającego 5 języków. Czy 5 lat działania w organizacji studenckiej to wystarczające doświadczenie? Rozmawiając ze znajomymi, na pewno dowiesz się, że odpowiedź brzmi TAK!

KOMENTARZE
  • brak komentarzy