Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaSzkołyUczelnie wyższe

Artykuł: Systemy dualne na Uniwersytecie Opolskim szansą na pracę po studiach

Dodaj zlecenie

Systemy dualne na Uniwersytecie Opolskim szansą na pracę po studiach

Systemy dualne na Uniwersytecie Opolskim szansą na pracę po studiach
Autor: DarthLemon   |   30 gru 2014, 14:19   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Uczelnie wyższe

Uniwersytet Opolski postanowił stworzyć cztery kierunki studiów działające według systemu dualnego. Oznacza to, że studenci kierunków: Języki obce w turystyce, Ochrona Środowiska, Odnawialne Źródła Energii oraz Inżynieria Środowiska nie spędzą trzech lat studiów jedynie siedząc w ławkach, ale podejmą płatną pracę w zawodzie zdobywając nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie.

Czym jest system dualny?

Na trzyletnie studia licencjackie na Uniwersytecie Opolskim składają się trzy semestry wiedzy teoretycznej oraz trzy semestry praktyki. Oznacza to, że po pół roku uczęszczania na wykłady i ćwiczenia studenci następne pół roku spędzają na pracy oraz zajęciach praktycznych w przedsiębiorstwie, które jest partnerem danego kierunku.

Aby wszystko mogło przebiegać na jasnych zasadach studenci podpisują kontrakt z firmą, w którym m.in. znajduje się uregulowanie aspektu wynagrodzenia za pracę podczas studiów. Stanowi on również, że w momencie rezygnacji ze studiów uczeń przestaje być pracownikiem przedsiębiorstwa.
Ciekawym jest również fakt, że uczęszczanie na zajęcia lekcyjne jest traktowane jako praca, jest ono więc obowiązkowe, studentowi przysługuje jednak 28 dni urlopu, który może wykorzystać w porozumieniu z firmą.
Co więcej, wybrane kierunki mają jak najlepiej przygotować studentów do realiów rynku pracy, a zatem studenci, którzy na nich studiują, nie mają przerwy zimowej.

Zalety systemu dualnego

System dualny to odpowiedź na problemy rynku pracy, na które od lat skarżyli się zarówno studenci jak i pracodawcy, a mianowicie – absolwenci wyższych uczelni bez żadnego przygotowania zawodowego, szukając ofert pracy jedyne co mogą wpisać w CV to prace dorywcze niezwiązane z kierunkiem ich studiów.
Uczniowie Uniwersytetu w Opolu dzięki systemowi dualnemu zdobywają doświadczenie zawodowe już w trakcie trwania studiów i dodatkowo dostają za to pieniądze. Praca to jednak nie tylko zarobek i wpis w CV, ale również poznanie specyfiki branży w jakiej chcą podjąć zatrudnienie oraz zdobycie kompetencji miękkich potrzebnych na dalszej drodze kariery.

Zatrudnienie

Choć umowa z uczelnią i pracodawcą nie zapewnia utrzymania stanowiska pracy po zakończeniu studiów, to jednak trzeba nadmienić, że prawdopodobieństwo kontynuowania pracy w danym przedsiębiorstwie jest wysokie.
Pracodawca bowiem o wiele chętniej zatrudni pracownika, którego już zna i wie czego może się po nim spodziewać. Nie bez znaczenia jest także znajomość zespołu i specyfiki działania danego przedsiębiorstwa.
Opolscy studenci mają zatem spore szanse na znalezienie pracy w zawodzie. Ich doświadczenie może się także przydać, jeśli obiorą za cel Warszawę lub rynki zagraniczne, ale praca w Opolu, w znanym środowisku, może być dla nich równie kuszącą perspektywą.
Artykuł powstał we współpracy z:

http://www.grafton.pl/oferty-pracy/opolskieGrafton.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy