Favore.plBaza wiedzyTurystyka, sport i rekreacjaPozostałe

Artykuł: Szkocja i Szkoci - stereotypy

Dodaj zlecenie

Szkocja i Szkoci - stereotypy

Szkocja i Szkoci - stereotypy
Autor: DarthLemon   |   26 sty 2015, 11:21   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Szkocja - kraj, na którego temat narosło tak wiele legend i powstało na przestrzeni wieków tak wiele stereotypów, jak o mało którym innym. Przyjrzyjmy się zatem tym najpopularniejszym, które kształtują od wielu lat nasze spojrzenie na Szkocję i Szkotów.


Jeśli myślimy o Szkotach, przed naszymi oczyma pojawia się obraz wyjątkowo skąpego człowieka. Zgodnie z utrwalonym stereotypem, Szkot liczył będzie każdy grosz i nie podejmie się czegoś, co z jego punktu widzenia mogło by okazać się nieopłacalne. Czy jest to obraz prawdziwy? Zdecydowanie nie, choć pewnie znajdą się i Szkoci, którzy odpowiadać będą temu obrazowi (podobnie jednak jak w wielu innych nacjach). W gruncie rzeczy, jest to jednak obraz mocno Szkotów krzywdzący, który nie ma swego odzwierciedlenia w praktyce.

Drugi stereotyp głosi, że Szkocja to kraj wciąż lejącej się whisky. I tu pojawia się nieco przekłamań, bo choć Szkocja słynie z produkcji tego trunku, nie oznacza to wcale, że każdy Szkot trunek ten wlewa w siebie bez opamiętania.
Oczywiście, Szkoci kochają swoją "wodę życia" i są z niej dumni, jednak jest to produkt, który chętnie spożywany jest na całym świecie, nie tylko w samej Szkocji. Skąd popularność whisky? W krainie gór, jaką jest Szkocja, sam proces produkcji trwa kilka lat. Zanim http://www.ballantines.pl/szkocka whisky zostanie uznana za szkocką, przeleżakować musi w beczkach dębowych minimum 3 lata. Za to później delektować można się smakiem takich trunków jak: Johnnie Walker, Ballantine’s, Teacher's, The Famous Grouse, Chivas Regal, Laphroaig, Ardbeg the Balvenie, Glenmorangie, czy Glenfiddich.

Patrząc na kolejne stereotypy - utarło się, że Szkot to góral o wojowniczej naturze. Koniecznie rudy i biegający w „spódnicy”. I tu ponownie sprostować należy owe wiadomości. Prawdą jest, że Szkocję zamieszkuje spora ilość rudzielców, jednak jest to zaledwie około 13 % całej populacji, zaś kilty nosi się wyłącznie podczas uroczystości państwowych. Szkoci dumni są ze swoich "kraciastych spódnic" zwłaszcza, że w kiltach walczyli górale w słynnym powstaniu 1745 r., po którym zakazano im noszenia tego stroju.
Jeśli mowa o kiltach, koniecznie trzeba wspomnieć i o szkockich dudach. To również symbol Szkota i skądinąd stereotypowe podejście do patrzenia na ową nację. Górali szkockich utożsamiano i nadal utożsamia się z dudami, które mają być instrumentem bojowym, świadczącym o dużej wojowniczości Szkotów. To również naleciałość z przeszłości, kiedy to dudy uznane zostały za ... broń.

Patrząc na ilość stereotypów, jakie narosły wokół Szkotów, nie pozostaje nic innego, tylko napić się pysznej szkockiej whisky i wznieść toast za tę wyjątkową, dumną i wojowniczą nację.

KOMENTARZE
  • siemanko   22 sty 2019, 18:15
    bardzo przydatny materiał, dziękuję
  • Asia   13 gru 2021, 10:50
    To nie jest tak, że zakładają kilt tylko na uroczystości. Średnio raz dziennie na ulicy czy w supermarkecie mignie gdzieś facet w kilcie