Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansoweDoradztwo, pośrednictwo

Artykuł: Szukam księgowej

Dodaj zlecenie

Szukam księgowej

Szukam księgowej
Autor: konsultant_finansowy   |   20 lis 2017, 11:31   |   Dział: Artykuły

Przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności zobowiązani zostali do prowadzenia firmowej księgowości. Osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których przychody za ubiegły rok obrotowy nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro mogą zdecydować się na wykorzystanie w tym celu uproszczonego odpowiednika księgowego.

Księgowość uproszczona daje przedsiębiorcy ogrom możliwości. Mogą oni samodzielnie zająć się swoimi finansami, bądź zlecić je biuru rachunkowemu w ramach outsourcingu księgowego. Każdy z tych wariantów wiąże się z szeregiem wad i zalet, które warto omówić zanim podejmiemy decyzje.

Samodzielne prowadzenie księgowości
Zasadniczą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność kosztów związanych z prowadzeniem księgowości oraz możliwość samodzielnego monitorowania finansów. Niestety wariant ten posiada ogromną ilość wad. Po pierwsze, wymaga poświęcenia temu zabiegowi sporej ilości czasu, którą przedsiębiorca w rzeczywistości mógłby przeznaczyć na prowadzenie swojej działalności. Samodzielne prowadzenie księgowości wymusza również na przedsiębiorcy doskonałą znajomość przepisów prawa i zachodzących w nim modyfikacji. Zawiłość polskiego prawa sprawia, że istnieje ogromne ryzyko, iż popełnimy błędy doprowadzając nasze przedsiębiorstwo do konfliktu z fiskusem. Przedsiębiorca prowadząc swoją księgowość nie może także zapomnieć o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także o drukowaniu i przechowywaniu w odpowiedni sposób dowodów księgowych. Niedogodności te sprawiają, że w sieci coraz więcej pojawia się ogłoszeń pokroju “szukam księgowej”.

Biuro rachunkowe
Największą zaletą outsourcingu księgowego świadczonego przez biura rachunkowe jest gwarancja poprawności. Jest to niezwykle istotne, gdyż prowadzi to do prawidłowych relacji firmy z Urzędem Skarbowym, co z kolei rzutuje na brak kar podatkowych. Przedsiębiorca w czasie, gdy biuro będzie zajmowało się firmowymi rozliczeniami może skupić się na działalności i rozwoju swojej firmy. Nie musi on ponadto dokształcać się z zakresu księgowości i szukać z tego tytułu nowinek, gdyż zajmą się tym fachowcy w danej dziedzinie. Biuro rachunkowe zajmuje się również reprezentacją swojego Klienta przed Urzędem Skarbowym. Przedsiębiorca oszczędza zatem czas i sporą ilość nerwów, jaką kosztowałoby go samodzielne dokonanie należytych formalności i rozliczeń. Zasadniczą wadą biura rachunkowego są koszty, z jakimi wiążą się ich usługi. Należy mieć jednak na uwadze, że wszelkie nieprawidłowości związane z księgowością firmy wiążą się z konsekwencjami prawnymi zazwyczaj w postaci kary grzywny toteż może okazać się, że usługi biura pozwolą nam zaoszczędzić. Co jednak ważne, biuro nie ponosi odpowiedzialności za wykonane przez siebie rozliczenia przed fiskusem. Pełną odpowiedzialnością nadal obarczony jest przedsiębiorca, jednakże w razie jakichkolwiek nieprawidłowości może on ubiegać się odszkodowania w ramach polisy ubezpieczeniowej jaką powinno dysponować profesjonalne biuro rachunkowe.


http://biurorachunkowe.krakow.pl

KOMENTARZE
  • brak komentarzy