Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawneTestamenty

Artykuł: Testament ustny ważny w świetle prawa?

Dodaj zlecenie

Testament ustny ważny w świetle prawa?

Testament ustny  ważny w świetle prawa?
Autor: monbys   |   18 lip 2014, 13:41   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Testamenty

Z testamentem w formie ustnej mamy do czynienia w sytuacji, gdy istnieje obawa niespodziewanej śmierci spadkodawcy lub innych okoliczności uniemożliwiających sporządzenie testamentu. Jest wtedy możliwe zaakceptowanie ostatniej woli spadkodawcy ustnie, jednak w obecności przynajmniej trzech świadków.

Uznane za możliwe do zaakceptowania są sytuacje takie jak stany chorobowe oraz skutki niespodziewanych wypadków, które według potwierdzeń lekarzy specjalistów mogą przyczynić się do nagłego zgonu. Również obawa nagłej śmierci spadkodawcy musi istnie w momencie sporządzania testamentu. Należy mieć na uwadze fakt, że świadkiem nie może być osoba, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, jest niewidoma lub głuchoniema, gdy nie posługuje się językiem w którym sporządzono testament.

Jako świadkowie nie mogą występować osoby, dla których treść spadku mogłaby przynieść jakąkolwiek korzyść oraz członkowie najbliższej rodziny- małżonek spadkodawcy, krewni, osoby pozostające z tą osobą w stosunku przysposobienia. Również okoliczności takie jak wcześniejsze skazanie za zeznawanie fałszywym zeznań wykluczają taką osobę z funkcji świadka. Aby testament ustny był ważny, konieczne jest potwierdzenie jego treści. Może to zrobić jeden ze świadków, bądź osoba trzecia, spisując oświadczenie spadkodawcy. Oświadczenie to musi zostać zapisane przed upływem jednego roku od daty jego złożenia. W nastepnej kolejności konieczne są podpisy spadkodawcy i co najmniej dwóch świadków.

W przypadku, gdy treść testamentu ustnego nie została jeszcze potwierdzona, w dalszym ciągu istnieje szansa potwierdzenia. Należy w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stawić się przed sądem. Po przesłuchaniu co najmniej dwóch świadków, sąd stwierdza o słuszności zaakceptowania testamentu (oczywiście, gdy zeznania świadków są zgodne).

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU