Favore.plBaza wiedzyRozrywka, imprezy i sztukaGastronomicznePozostałe

Artykuł: Tradycja obiadu niedzielnego

Dodaj zlecenie

Tradycja obiadu niedzielnego

Autor:   |   19 sty 2015, 11:09   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Pozostałe

Od wieków niedziela jest czasem na odpoczynek i spotkania z bliskimi.W 321 roku n.e. cesarz Konstantyn ustanowił ją świętem państwowym i jednocześnie dniem wolnym od pracy.

Niedziela występuje jako siódmy dzień tygodnia, ale w tradycji biblijnej jest uroczystym, pierwszym dniem tygodnia, w którym chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa.

Przyjemna biesiada

Niezależnie jednak od wiary i poglądów religijnych, ludzie oddają się w tym dniu przyjemnościom, a do najmilszych należą oczywiście biesiady. Te bowiem integrują rodzinę wokół stołu i są pretekstem nie tylko do spożywania posiłków, ale przede wszystkim do rozmowy, na którą w tygodniu zwykle brakuje czasu. Niedzielne obiady to czas dla najbliższych, a ich świąteczny charakter jest w naszej kulturze głęboko zakorzeniony.

W większości polskich domów atmosfera niedzielna jest niepowtarzalna, życie skupione wokół stołu tętni radością płynącą z przygotowywania posiłku, wyszukane przepisy na obiad wymagają wszak uczestnictwa całej rodziny. Na bogate menu składa sięhttp://smaczniezdrowo.pl/przepisy-kulinarne/zupy/ zupa, drugie danie, kompoty i deser, którym najczęściej jest domowe ciasto. Właśnie przygotowywanie tego ostatniego ma istotny wpływ na klimat niedzieli i niedzielnego obiadu, ponieważ od rana dom wypełnia się słodkim aromatem owoców, cukru i wanilii.

Tradycyjne potrawy

W Polsce z niedzielnym obiadem związany jest także rytuał tłuczenia kotletów, być może brzmi to zabawnie, ale po wielu latach wspomnienie tego zsynchronizowanego wręcz w całym sąsiedztwie uderzania tłuczka, wywołuje uśmiech na twarzy. Rzecz jasna niedzielne przepisy obiadowe mogą się od siebie różnić, zwłaszcza dziś, kiedy tak chętnie czerpiemy inspiracje kulinarne z różnych kuchni świata, rosół i schabowy nie są obowiązkowe.
eśli udajemy się na proszony, świąteczny obiad to powinniśmy zarezerwować sobie więcej czasu, ponieważ na pewno nie będzie to obiad „na szybko”. Do dobrego tonu należy też zwyczaj przynoszenia kwiatów dla pani domu, czym wyrazimy jej wdzięczność za smaczne potrawy, oraz butelki dobrego alkoholu, którym będziemy mogli wznieść toast w trakcie, lub po posiłku.
Autor: Życienaszczycie.pl - http://zycienaszczycie.pl/poradnik domowy

KOMENTARZE
  • Kanistry   26 sty 2015, 1:27
    beczki plastikowe