Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródRemonty, wykończenia wnętrzPanele, parkiety, listwy

Artykuł: Układanie wykładzin podłogowych

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Układanie wykładzin podłogowych

Układanie wykładzin podłogowych
Autor: Robert_1988   |   9 lut 2015, 12:18   |   Dział: Artykuły

Artykuł jest wprowadzeniem dotyczącym układania wykładziny dywanowej dla początkujących. Zawiera metody jakie można zastosować przy pracy oraz wskazówki jakie niewątpliwie mogą się przydać mniej doświadczonym majsterkowiczom.

Położenie wykładziny dywanowej to nieskomplikowana czynność, jednak warto zapoznać się ze sposobami i wskazówkami jakie przedstawiają fachowcy, by móc cieszyć się nową podłoga jak najdłużej. Istnieje wiele sposobów układania wykładziny dywanowej są one uzależnione od pomieszczenia w jakim będą użytkowane, zależą od rodzaju materiału z jakiego są wykonane itp. Pierwszy sposób to układanie swobodne, najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach niewielkich i rzadko odwiedzanych, w sytuacji w której nie ma potrzeby docinania pasów wykładziny, gdy wystarcza jeden kawałek na pokrycie całej powierzchni. Sposób jest przede wszystkim łatwy i szybki, jedyną wadą może być szybkie zużycie wykładziny i jej marszczenie. Drugi sposób to użycie taśmy obustronnie przylepnej, sprawdzi się w pomieszczeniach odwiedzanych niezbyt często. W tym przypadku również bardzo szybko możemy ułożyć wykładzinę istnieje ryzyko marszczenia się wykładziny, jednak jest ono mniejsze niż w przypadku nie użycia taśmy. Można również do ułożenia wykładziny wykorzystać klej wodorozpuszczalny. Sposób sprawdzi się w pomieszczeniach większych niż 20m kwadratowych i tych które często odwiedzamy. W tej metodzie właściwie nie ma słabych punktów. Klej rozprowadzamy wałkiem na podłodze, demontaż jest prosty. Sam sposób zwiększa trwałość wykładziny. Ostatni sposób wymaga od nas nieco więcej zaangażowania, metoda jest trudna w zastosowaniu, ale za to trwałość i efekty są dużo lepsze niż w przypadku poprzednich metod. Urzucie kleju profesjonalnego sprawdza się w pomieszczeniach dużych powyżej 20m kwadratowych i często odwiedzanych. Dzięki tej metodzie zyskujemy dużą trwałość i wytrzymałość wykładziny, jedyną wadą jest trudne układanie.
Po omówieniu metod można zabrać się za obliczenie potrzebnej na m ilości wykładziny. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładne zmierzenie pomieszczenia. Należy zmierzyć największą długość i największą szerokość pomieszczenia i dodać po 10cm do każdego wymiaru. Pamiętajmy o uwzględnieniu wnęk, jeśli mamy do czynienie z wykładziną wzorzystą powinniśmy uwzględnić jej zapas by móc dopasować wzór.
Gdy pomieszczenie jest już prawidłowo zmierzone powinniśmy zaopatrzyć się również w pozostałe materiały i narzędzia jakie będą nam potrzebne podczas pracy. Na naszej liście powinny znaleźć się szyna stalowa, która będzie pomocna podczas cięcia wykładziny, listwa progowa, nożyk, klej lub taśma w zależności od wybranej metody oraz przecinak do wykładzin (ułatwi przycinanie wykładziny wzdłuż ściany).
Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża, powinno być ono suche, czyste, niepylące, gładkie i równe. W przypadku nierówności można użyć zaprawy samopoziomującej. Następnie rozkładamy wykładzinę w pomieszczeniu z około 5-10cm zapasem w taki sposób by zachodziła na ścianę. Gdy mamy do czynienia z większym pomieszczeniem rozkładamy luźno wykładzinę i zostawiamy mniej więcej na 24 godziny. Następnie dociskamy dłonią wykładzinę w stronę ścian i dokładnie sprawdzamy czy równo przylega do podłogi. Następnie przycinamy rogi wykładziny cięciem prostym, by lepiej przylegała do ścian.
Opis poszczególnych metod układania wykładziny: Układanie swobodne sprawdzi się w pomieszczeniach w których mieści się jeden arkusz wykładziny i w tych rzadko odwiedzanych. Należy rozwinąć wykładzinę, dokładnie przyciąć wzdłuż krawędzi ścian lub cokołu. Ostatnim krokiem jest przymocowanie listwy progowej w drzwiach. Przyklejenie wykładziny przy użyciu taśmy obustronnie przylepnej: Pierwszą czynnością jaką wykonamy powinno być naklejenie taśmy na całej podłodze w kratkę o boku 1m dodatkowo wzdłuż ścian i wokół przeszkód jakie są w pomieszczeniu (należy zostawić pasek zabezpieczający), rozwijamy wykładzinę. Następnie składamy na pół i zdejmujemy papier zabezpieczający z taśmy znajdującej się na odkrytej części podłogi, następne odwijamy złożoną część. Przyklejoną wykładzinę należy dokładnie docisnąć dłońmi w stronę ściany, czynność powtarzamy przy każdej ścianie. Ostatnim krokiem jest przycięcie wykładziny wzdłuż krawędzi ścian do tej czynności najlepiej użyć przycinaka do wykładzin to narzędzie znacznie ułatwi nam pracę. Po wykonaniu cięć pozostaje zamocowanie listwy progowej w drzwiach. Jeśli planujemy użyć kleju do montażu wykładziny postępujemy podobnie jak w przypadku taśmy obustronnie przylepnej. Rozprowadzamy klej na odkrytej części przy pomocy wałka w przypadku kleju profesjonalnego rozprowadza się go pacą ząbkowaną. Po rozprowadzeniu kleju należy odczekać kilka minut i rozłożyć wykładzinę następnie dociskamy dłońmi wykładzinę i rozprowadzamy ją w stronę ścian. Podobnie w przypadku drugiej połowy pokoju. Przycinanie uzupełniające wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku poprzednich metod. Po zakończeniu pracy pomieszczenie powinno zostać puste przez 24 godziny by klej dobrze wysechł, po tym czasie możemy swobodnie rozstawiać meble.
Dodatkowe wskazówki: jeśli konieczne jest połączenie dwóch kawałków wykładziny postarajmy się by było ono jak najmniej widoczne. Po dokonaniu wszystkich prac związanych z wykładziną można użyć jeszcze listw przyściennych plastikowych, drewnianych pełnych lub wykończonych paskiem wykładziny.
Myślę, że proces układania wykładziny nie powinien sprawiać większych problemów, idealnym uzupełnieniem artykułu będzie zapoznanie się z ulotką dołączoną do wykładziny i pozostałych materiałów jakimi będziemy się posługiwać przy pracy. Najważniejszą zasadą jaką należy się kierować przy tego typu pracach jest cierpliwość i dokładność. Zachowują ją i stosując się do wskazówek możemy śmiało zabrać się do pracy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy