Favore.plBaza wiedzyDla firmy i biuraDoradztwo, audytDoradztwo finansowe

Artykuł: Unikanie podwójnego opodatkowania zmiany 2019

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Unikanie podwójnego opodatkowania zmiany 2019

Unikanie podwójnego opodatkowania zmiany 2019
Autor: konsultant_finansowy   |   11 wrz 2019, 8:56   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo finansowe

Ministerstwo Finansów przygotowuje rozwiązanie w formie wprowadzenia procedury, która dotyczyć będzie rozstrzygania spraw związanych z unikaniem przez przedsiębiorców podwójnego opodatkowania.

Ustawa ma na celu zwiększyć dostępność i przejrzystość środków umożliwiających rozwiązywanie sporów mogących powstać w wyniku problematyki związanej z podwójnym nałożeniem obowiązku opłacania należności finansowych.

Potrzeba wprowadzenia tego rodzaju projektu wynikać może z postępującej globalizacji, stale zmieniających się przepisów podatkowych oraz wzrostu wartościowego transgranicznych operacji gospodarczych. Dotychczasowe podwójne opodatkowanie występujące w różnych państwach ma negatywny wpływ w szczególności na przedsiębiorstwa o skali międzynarodowej, co w efekcie negatywnie wpływało również na warunki i efektywność ekonomiczną przeprowadzanych przedsięwzięć.

Jedną z większych wad tego unikania podatku była sytuacja, w wyniku której procedury mające na celu chronić płatników, w obliczu problemu zostały zablokowane lub w ogóle nie rozstrzygały zaistniałej sytuacji.

W 2017 roku przyjęta została Dyrektywa Rady Unii Europejskiej w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE. Celem wprowadzenia tego rozporządzenia było zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim przedsiębiorcom najbardziej narażonym na zaistniałą sytuację. Dotyczyła ona jednak prowadzonych działalności w dwóch lub większej liczbie państw członkowskich, a więc wciąż nie powstała w tym celu jednolicie wydana ustawa, jasno określająca konieczność wdrożenia prawa do Unii.

W przepisach przewidziane zostały ponadto dwie możliwości pozwalające na niepobieranie podatku u źródła (nawet w przypadku przekroczenia kwoty 2 milionów złotych).

W pierwszym przypadku płatnik może złożyć odpowiednie oświadczenie oraz uzyskać opinię od Naczelnika Urzędu Skarbowego. Dokument powinien dokładnie wskazywać, że podatnik posiada wymagane przez przepisy prawa podatkowego deklaracje oraz formularze niezbędne dla zastosowania lub zwolnienia z określonej stawki podatku.

Drugim sposobem jest uzyskanie opinii ze strony organu o stosowaniu zwolnień. W tym zakresie wskazać należy, że opinia będzie dotyczyła przypadków, w których możliwe jest skorzystanie ze zwolnień wynikających z ustawy o CIT, a więc zakres będzie ograniczony bez objęcia wszystkich innych przypadków jak np. wypłaty z innych tytułów niż dywidendy czy odsetki.

Nowelizacja przepisów modyfikuje więc obecne regulacje ustanawiając, że od 1 stycznia unikanie podwójnego opodatkowania zmiany 2019 będą nakładały na podatników konieczność zapłaty wyższego podatku dochodowego. Wskutek działania konwecji MLI zapobiegającej transferowaniu zysków do miejsc, w których są one niżej opodatkowane powstały zmiany, których celem jest zagwarantowanie, że dochody objęte będą obowiązkiem zapłacania nalezności tam, gdzie prowadzone jest przedsiębiorstwo. Taki efekt zostanie osiągnięty dzięki skoordynowanej i spójnej implementacji rozwiązania skutkującego odpowiedniej interpretacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

http://biurorachunkowe.krakow.pl/

KOMENTARZE
  • brak komentarzy