Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansowe

Artykuł: Wina inwestycyjne - czym są i jak na nich zarabiać?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Wina inwestycyjne - czym są i jak na nich zarabiać?

Wina inwestycyjne - czym są i jak na nich zarabiać?
Autor: nowak-jakub   |   28 wrz 2015, 14:30   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Finansowe

Połączenie dwóch wyrazów: alkohol i inwestycje, to na pierwszy rzut oka dziwny widok. A jednak! Alkohole inwestycyjne to od kilku lat bardzo popularna metoda pomnażenia kapitału. O jakich alkoholach oraz jak na nich zarabiać, zastanowimy się w dalszej części tego artykułu.

Dlaczego wino?

Wino kojarzy się nam z luksusem, prestiżem. Dodatkowo, gdy mówimy o francuskich winach, to poziom luksusu wchodzi o kilka szczebli wyżej. Historia wina sięga średniowiecza, dlatego trunek ten przez wszystkie lata ewolucji, stał się już prawie idealnym.

Francuskie wina najlepsze.

Aby wino określono inwestycyjnym, musi ono spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim jego pochodzenie. Region Bordeaux-Médoc i Saint-Émilion oraz niektóre win burgundzkie, które ujęte zostały w klasyfikacji Premier Cru z 1855r., to najlepsze gatunkowo trunki świata. Pozostałe traktowane są w głównej mierze jako konsumpcyjne, i nie są przedmiotem obrotu na giełdach. Do tej kategorii należą wina: hiszpańskie, włoskie, niemieckie (reńskie), a także stosunkowo młode wina z Australii, RPA oraz Chile.

Inwestycje w wino – harmonogram.

Początkowo, wina składuje się w beczkach, a po kilku miesiącach (najczęściej pół roku), następuje pierwsza wycena. Wpływ na nią mają przede wszystkim warunki atmosferyczne, które bardzo mocno oddziałują na smak, zapach. Kolejnym ważnym momentem dla posiadaczy winnic, jest druga wycena, która odbywa się już po rozlaniu wina do butelek. Wino w butelkach może zupełnie zmienić smak, dlatego na tym etapie bardzo często zmienia się cena, a wino trafia już do obrotu na giełdach.

Metody inwestycji

1. Zakup „en primeur” to metoda polegająca na inwestycji w leżakujące wina w beczkach, najczęściej 2 lata przed rozlaniem do butelek. Wtedy następują pierwsze oceny jakości, smaku oraz perspektyw wzrostu.
2. Zakup skrzynki/skrzynek wina po ocenie przez krytyków.
3. Inwestycja w jeden z działających funduszów inwestycyjnych.
4. Zakup udziałów w winnice.

Rynek win inwestycyjnych

Obecnie istnieje na świecie kilka giełd win, jednak największą popularność i największe obroty generowane są na londyńskiej giełdzie. Właśnie ta giełda, cieszy się również największym zaufaniem wśród inwestorów. Obliczane są na niej indeksy rynku win, które obrazują tendencje w światowym handlu. Najważniejszym indeksem jest Liv-ex 100, który składa się ze stu najważniejszych win świata. Aby wino znalazło się w tym elitarnym gronie, musi spełniać wiele kryteriów, jak np. cena, płynność oraz wiek nie starszy niż 25 lat.
Poza giełdami, obrót winami odbywa się również na odbywających się aukcjach, ale również poprzez wyspecjalizowane serwisy z aukcjami internetowymi.

Temat win inwestycyjnych jest bardzo obszerny, a samo inwestowanie należy do bardzo ciekawych dziedzin finansów. Szczególnie dla osób, którzy nigdy nie spotkali się z tą tematyką, wine banking może być bardzo interesujący. Potencjalne stopy zwrotu z inwestycji w wina, co roku przyciągają dużą ilość inwestorów. Istnieją roczniki, które potrafią wywindować cenę nawet o 300%, co w porównaniu z tradycyjnymi formami inwestycji, jest wynikiem niewyobrażalnym. Oczywiście, jak każda inwestycja, również i ta forma niesie za sobą ryzyko i nie wszystkie inwestycje przynoszą zysk. Jak widać temat ten wymaga więcej miejsca i czasu, dlatego zachęcam Was do zapoznania się z tematyką win inwestycyjnych, czyli wine bankingu.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy