Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczenie

Artykuł: Zakładanie kompostownika

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Zakładanie kompostownika

Zakładanie kompostownika
Autor: karolinau   |   28 kwi 2015, 13:26   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ogród i otoczenie

Kompostownik jest świetnym sposobem na zagospodarowanie liści, gałęzi, fragmentów roślin. Rozłożenie ich na kilka miesięcy skutkuje powstaniem świetnego nawozu do roślin.

Z czego zrobić kompostownik?
Na kompost świetnie nadają się suche liście, resztki warzyw, skoszona trawa, zaschnięte pędy bylin, muł z oczka wodnego oraz stara ziemia z donic. Można również dodać węgiel drzewny z kominka, skorupki jaj i papier.

Kiedy zrobić kompostownik?
Najlepiej zrobić go w czasie jesieni. Dobre warunki do rozwoju bakterii w jego wnętrzu stwarza duża wilgotność powietrza i wciąż słoneczne dni występujące w tej porze roku.

Gdzie zrobić kompostownik?

Kompostownik powinien być zrobiony na przepuszczalnym podłożu w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru.

Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik można zrobić usypując pryzmę lub umieszczając go w dole i zakrywając warstwą gałęzi. Można też zbudować drewnianą skrzynię lub kupić gotowy pojemnik przeznaczony na kompostownik.

Jak duży kompostownik zrobić?

Wielkość kompostownika zależy od dostępnego miejsca i ilości materiału, z którego chcemy go stworzyć, nie powinien on jednak przekraczać 120 cm wysokości i 150 cm szerokości. Zbyt duży kompostownik ogranicza dostęp powietrza, co jest przyczyną gnicia resztek zamiast ich przekształcenia w próchnicę.

Jak ułożyć warstwy?

Na spód kładzie się grubsze gałęzie, które ułatwią cyrkulację powietrza. Co którąś warstwę powinno się przysypać mieloną kredą lub dolomitem, w celu zwiększenia ilości azotu.

Co na małą działkę?

Jeśli miejsce na działce jest ograniczone warto mieć termokompostownik. Jest on dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest bardziej estetyczny od zwykłego kompostownika i nie trzeba go ukrywać. Zajmuje mało miejsca, a dzięki podwyższonej temperaturze rozkład zachodzi znacznie szybciej.

Co na dużą działkę?

Na dużej działce gromadzi się wiele odpadów, dlatego klasyczny kompostownik może nie wystarczyć. Warto założyć dwa kompostowniki, umożliwi to dokładanie resztek do jednego i jednoczesne dojrzewanie nawozu w drugim. Dobrym rozwiązaniem jest też kompostownik w postaci drewnianej skrzyni lub kojca z metalowej siatki.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy