Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneFundamenty, wykopy

Artykuł: Zalety i wady płyt fundamentowych

Dodaj zlecenie

Zalety i wady płyt fundamentowych

Zalety i wady płyt fundamentowych
Autor: arbeta   |   7 wrz 2015, 15:49   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Fundamenty, wykopy

Budowa domu zaczyna się od fundamentów. Na tym etapie trzeba się zastanowić jaki fundament zastosować. Czy opłaca się wykorzystać płytę fundamentową zamiast tradycyjnego fundamentu? Płyta fundamentowa jest wylewaną płytą betonową na plac budowy. Może być zbrojona klasycznymi stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Dzięki elementom szalunkowym można uzyskać dowolny kształt płyty zgodnie z projektem.

ZALETY

Jedną z głównych zalet jest to, że można je zastosować na gruntach niejednorodnych oraz w przypadku gruntów o zróżnicowanych nośnościach.

Krótszy czas realizacji projektu (4-7 dni) niż w przypadku tradycyjnych fundamentów (nawet do 4 tygodni). Może to znacząco wpłynąć na skrócenie czasu budowy. Dodatkowo technologia wykonania jest w miarę prosta.

Płyta fundamentowa ma lepszą izolację termiczną. Jest to łatwiejsze do wykonania niż w przypadku tradycyjnych fundamentów, gdzie występuje konieczność wykonania izolacji pionowych i poziomych.

Można stosować płytę fundamentową pod każdy rodzaj budynku murowanego. W przypadku domów stawianych w technologii szkieletowej, czy domów z bala, normą jest stosowanie płyt żelbetowych.

Budynek na płycie jest stabilniejszy. Ciężar rozkłada się w sposób ciągły i na większej powierzchni. Dobrze sprawdza się na gruntach podatnych na osiadanie o małej nośności czy wysokim poziomie wód gruntowych, na których budynek pracuje równomiernie.

Płyta fundamentowa stanowi zarówno fundament budynku jaki podłogę na gruncie pierwszej kondygnacji.

W przypadku płyty fundamentowej można uzyskać niższy koszt w porównaniu do tradycyjnych fundamentów. Wynika to z faktu, że wykopy są płytsze co naturalnie zmniejsza koszt prac ziemnych.

WADY

Przy zastosowaniu płyt fundamentowych już na etapie projektowania trzeba zwrócić uwagę na przebieg przyłączy i instalacji i przewidzieć ich trasę.

Do wylewania płyty fundamentowej należy zastosować droższy beton z wytwórni. Nie można używać betonu wykonanego metodą gospodarczą na placu budowy.

W przypadku domu parterowego nie ma możliwości po ukończeniu budowy wykonania piwnicy.

Mogą wystąpić wyższe koszty prac przy płycie fundamentowej w przypadku gruntów wysadzinowych.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU