Favore.plBaza wiedzyRzemiosło i przemysłPrzemysł metalowyMetalurgia

Artykuł: Zastosowanie platyny w medycynie i przemyśle

Dodaj zlecenie

Zastosowanie platyny w medycynie i przemyśle

Zastosowanie platyny w medycynie i przemyśle
Autor: KarolinaDziedzic   |   15 paź 2014, 15:45   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Metalurgia

Platyna to metal rzadki, należący do chemicznie obojętnych metali przejściowych. Kolor platyny to mieszanka bieli z szarością. Z powodzeniem można powiedzieć, że platyna jest tak samo cenna jak złoto, a może nawet bardziej.

Platyna wyróżnia się wysoką temperaturą topnienia, a także ciągliwością i kowalnością. Jest to pierwiastek chemiczny stosunkowo wytrzymały i odporny na chemiczne działanie sporej ilości substancji.

Platyna wykorzystywana była już w starożytności, jednak za oficjalną datę jej odkrycia podaje się rok 1735. Odkryta została przez konkwistadorów z Hiszpanii. Pierwotnie określana była nieco ironicznie jako "sreberko", jednak z czasem poznana została jej rzeczywista wartość. A jest ona zdecydowanie niemała. Platyna bardzo często pojawia się w przyrodzie jako stop z innymi metalami - na przykład palladem, rodem, rutenem, irydem i innymi. Znaczne pokłady tego pierwiastka obecne są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Kolumbii, a także Republice Południowej Afryki. Jest to jednak metal należący do grupy zdecydowanie rzadko występujących.

Platyna ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim używa się jej w jubilerstwie i tutaj jest zdecydowanie doceniana przez rzesze kobiet na całym świecie. Błyskotki z platyną są bardzo piękne i stanowią niezwykle estetyczną i elegancką zarazem ozdobę. Omawianego pierwiastka chemicznego o symbolu Pt używa się ponad to w medycynie (w tym w stomatologii), w technice laboratoryjnej, w przemyśle. Szerokie zastosowanie platyna ma ponad to w przemyśle motoryzacyjnym. Pojawia się na szeroką skalę w katalizatorach samochodowych. Nieużyteczne czy też zepsute katalizatory bardzo często oddawane są na złom, gdzie ich właściciele otrzymują w zamian za oddawany przedmiot sporą należność. Jest to zasługa obecnej w katalizatorach platyny, która jest przez skup odzyskiwana.

http://www.uniqmetal.pl/cennik/skup-platyny.htmlŹródło

KOMENTARZE
  • brak komentarzy