Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawneDoradztwo prawne

Artykuł: Zdalne zakładanie spółek

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIADodaj zlecenie

Zdalne zakładanie spółek

Zdalne zakładanie spółek
Autor: konsultant_finansowy   |   28 sie 2017, 11:33   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Doradztwo prawne

Osoby, które są zainteresowane założeniem działalności gospodarczej w Polsce mogą zdecydować się na założenie spółki cywilnej lub spółek handlowych, do których zaliczamy spółki osobowe oraz spółki kapitałowe.

Do spółek osobowych należą spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółki komandytowo-akcyjne. Natomiast spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Polskie prawo przewiduje możliwość założenia spółki w sposób tradycyjny oraz zdalnie - przez Internet, jednak ta opcja dostępna jest tylko w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej i spółki komandytowej.

Zdalne zakładanie spółek to wygodny sposób na założenie własnej działalności. Spółki zakładane są na specjalnej platformie teleinformatycznej S24, udostępnionej w 2012 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeszcze do niedawna, aby założyć spółkę w ten sposób, wymagany był zwykły podpis elektroniczny. Po zmianie przepisów konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, który jest jedyną opcją dla osób nieposiadających numeru PESEL.

Rejestracja spółek przez Internet odbywa się bez udziału notariusza, dzięki czemu przyszli przedsiębiorcy ponoszą niższe koszty założenia działalności. Wszystkie dokumenty generowane są automatycznie w systemie po wprowadzeniu danych przez użytkownika. Ta forma rejestracji spółki trwa znacznie krócej niż tradycyjne założenie spółki, gdyż spółka zostaje zarejestrowana po upływie maksymalnie 24 godzin od momentu elektronicznego przesłania wniosku do wybranego wcześniej sądu rejonowego.

Pierwszym krokiem do założenia spółki przez Internet jest założenie konta na platformie. Konto musi posiadać każda osoba (wspólnik), która będzie składała swój podpis pod wnioskiem o rejestrację spółki. Następnie należy wypełnić formularze przygotowanymi wcześniej danymi zakładanej spółki oraz wybrać numery PKD odpowiednie do profilu prowadzonej działalności. Przed podpisaniem oraz wysłaniem dokumentów do wybranego sądu rejonowego dobrze jest sprawdzić poprawność wprowadzonych danych, tak aby uniknąć ewentualnych błędów.

Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet należy pamiętać, że kapitał zakładowy, którego minimalna wysokość wynosi 5 000 złotych może zostać pokryty przez jej wspólników jedynie wkładami pieniężnymi.

Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto zastanowić się nad jej formą prawną oraz nad sposobem jej rejestracji. Jeśli istnieje tylko taka możliwość, warto zdecydować się na założenie spółki przez Internet, gdyż jest to oszczędność czasu i pieniędzy.

Zdalne zakładanie spółek to idealne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który ceni sobie oszczędność czasu. Warto także zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się rejestracją spółek na co dzień.

http://in-nova.pl/rejestracja-spolki-z-oo/

KOMENTARZE
  • test   27 wrz 2017, 9:54
    pojemniki na deszczówkę
  • MPI   24 lis 2017, 15:52
    zagospodarowanie wody deszczowej