Favore.plBaza wiedzyZdrowie i urodaOchrona zdrowia

Artykuł: Zdrowie biegacza - jak uniknąć kontuzji?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Zdrowie biegacza - jak uniknąć kontuzji?

Zdrowie biegacza - jak uniknąć kontuzji?
Autor: nowak-jakub   |   30 paź 2015, 11:27   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Ochrona zdrowia

Każdy z jest narażony na kontuzje i urazy. Nieważne czy dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, czy bierzemy udział półmaratonach i maratonach. Nieodpowiednie przygotowanie, lekceważenie bólu mogą nie tylko zakończyć Waszą karierę sportową, ale również istotnie wpłynąć na zdrowie, negatywnie. Jak trenować i co robić, aby zminimalizować ryzyko kontuzji?

1. Złe odżywianie
Najważniejszym źródłem energii dla mięśni są węglowodany. Ich niedobór wpływa na zmęczenie i spadek wydajności. Starajmy się, aby w codziennych naszych posiłkach nie zabrakło ryżu, makaronu, pieczywa i owoców. Ważne jest również, aby posiłek spożyć przed wysiłkiem fizycznym, około 2 godziny wcześniej. Bieganie z pełnym żołądkiem jest niezdrowe podobnie jak zbyt długa przerwa od jedzenia. Organizm czerpie wówczas energię prosto z mięśni, a nie z glikogenu. Zadbajmy również o odpowiednie nawodnienie organizmu przez cały dzień, przed i po treningu.

2. Obuwie i strój.
Obuwie to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo. Dobierajmy obuwie do rodzaju podłoża, po którym zamierzamy biegać, ale przede wszystkim do naszej stopy. Skorzystajmy z rad ekspertów w specjalistycznych sklepach z butami do biegania.
Strój jest również ważny podczas naszych zmagań. Nie powinien on wpływać na zakres ruchów oraz niepotrzebnie nas obciążać. Zainwestujmy w ubrania z materiału oddychającego, który zwiększy komfort i ochroni przed wyziębieniem bądź przegrzaniem ciała.

3. Nieodpowiednie przygotowanie się przed treningiem.
Stretching, czyli rozciąganie mięśni jest bardzo ważne zarówno przed, jak i po bieganiu. Nie musisz wykonywać skomplikowanych czynności. Wystarczą wymachy, skłony czy krążenia ramion. Rozgrzej organizm, to bardzo istotne i znacznie ograniczy szanse mikrourazów.

4. Brak systematyczności.
Cokolwiek w życiu robimy, róbmy to regularnie. Przygotowując się do np. maratonu, musimy powoli przyzwyczajać organizm do wysiłku. Systematyczny trening, nawet 30 minutowy, 4 razy w tygodniu zminimalizuje ryzyko kontuzji. Stopniowo, zwiększajmy intensywność treningów, średnio o 10-20% tygodniowo. Nie nadrabiajmy jednego, opuszczonego treningu następnym, z podwójnym natężeniem. Doprowadzimy do przeciążenia organizmu, a wtedy już blisko do poważnych kontuzji stawów.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy