Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlane

Artykuł: Zmiany w prawie budowlanym

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Zmiany w prawie budowlanym

Zmiany w prawie budowlanym
Autor: oasja   |   23 sie 2017, 10:04   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Budowlane

W styczniu 2017 roku weszły w życie zmiany przepisów dotyczących prawa budowlanego. Zmiany te pozwalają na szybsze rozpoczęcie budowy, a tym samym przyspieszają cały proces inwestycji budowlanej.

Nowelizacja dotyczy przede wszystkim zgłoszeń i pozwoleń na budowę. Zwiększyła się liczba inwestycji, które nie wymagają żadnych dodatkowych pozwoleń. Dotyczy to między innymi obiektów gospodarczych, które przeznaczone są do prowadzenia produkcji rolnej, przy czym taki budynek nie może przekraczać jednej kondygnacji i powierzchni 35m2. Od tej pory baseny i oczka wodne, które chcemy wybudować na terenie naszej posesji nie będą wymagały informowania o tym żadnych organów, o ile ich powierzchnia nie przekracza 50m2. Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie klimatyzacji również nie musimy tego zgłaszać.

Pozwolenia na budowę nie wymagają także inwestycje drogowe, a konkretniej zjazdy z dróg gminnych i powiatowych oraz zatoki parkingowe na tych drogach. Po zmianie przepisów remont budynku, który już uzyskał pozwolenie na budowę nie wymaga kolejnych zezwoleń.

Nowelizacja przepisów wprowadza zmiany w wymaganiu pozwoleń na budowę i w niektórych przypadkach wystarczy jedynie zezwolenie na budowę. Dotyczy to głównie budowy wiat o maksymalnej powierzchni 35m2. Zjazdów z dróg krajowcze oraz zatok parkingowych powstających na tych drogach. Zezwolenia wymaga także przebudowa budynku, chociaż i tu są wyjątki.

Jeżeli decydujemy się na przebudowę parterowego budynku gospodarczego, altany, garażu czy ogrodu zimowego o powierzchni nie przekraczającej 35 m2, wtedy nie potrzebujemy zgłaszać tego projektu. Tak samo jest z parterowymi budynkami o powierzchni maksymalnej 35m2, które przeznaczone są do okresowego wypoczynku.

Nowelizacja prawa budowlanego dotyczy także energooszczędności nowo budowanych domów. Od stycznia tego roku współczynnik zużycia energii pierwotnej Ep nie może przekraczać 95kWh.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy