Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawnePrawne

Artykuł: Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 14:36   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prawne

Zwrot kosztów dostosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej przysługuje pracodawcy, który przez co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne, będące do tej pory osobami bezrobotnymi lub poszukującymi pracy, które nie pozostawały w zatrudnieniu, skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy. Zwrot dotyczy także osób, których niepełnosprawność powstała w czasie zatrudnienia w tym zakładzie, nie z własnej winy i nie z winy pracodawcy. Pracodawca może otrzymać zwrot kosztów przystosowania tworzonych lub istniejących już stanowisk dla tych osób, adekwatnie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności.

Przyczyną zwrotu kosztów może być na przykład, adaptacja poszczególnych pomieszczeń zakładu do potrzeb zatrudnionych niepełnosprawnych, bezpośredniego przystosowania samego stanowiska lub też zatrudnienie dodatkowego pracownika mającego za zadanie pomagać niepełnosprawnemu.

Aby móc otrzymać zwrot kosztów pracodawca musi złożyć odpowiedni wniosek, udokumentować poniesione koszty (np. fakturami), a następnie uzyskać pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy na temat przystosowanego stanowiska. Zwrot kosztów za każde przystosowane do potrzeb niepełnosprawnego pracownika stanowisko nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca, który uzyskał zwrot takich kosztów, zwolni pracownika przed upływem 36 miesięcy od chwili jego otrzymania, będzie musiał oddać 1/36 część otrzymanych pieniędzy za każdy miesiąc, którego brakowało do ustalonych 36-u miesięcy zatrudnienia, ale nie może to być mniej niż 1/6 całej kwoty.

Jeśli jednak po zwolnieniu niepełnosprawnego przed upływem 36 miesięcy, pracodawca zatrudni inną osobę niepełnosprawną, nie musi on zwracać otrzymanego dofinansowania. Okresu przerwy nie wlicza się jednak do minimalnego okresu przez jaki powinno być wykorzystywane stanowisko dostosowane do potrzeb niepełnosprawnego.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU