Favore.plForumBranża przemysłowa i rzemieślnicy

Czy oświetlenie LED to oszczędność?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy oświetlenie LED to oszczędność?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Trackmania 12 mar 2011, 9:14
    Zastanawiam się czy te żarówki czy diody LED służące do oświetlania mieszkań są tak oszczędne jak mówią. Teraz to jest o tyle istotne, że prąd kosztuje krocie i na być jeszcze droższy. Nie pytam się czy LED jest bezpieczne, bo ile można przy takich urządzeniach siedzieć.
    Cytuj
  • 007 12 mar 2011, 11:23
    ale LED nie świeci tak mocno jak zwykła żarówka 50Watowa i w sumie daje mniej światła. Nie nadaje się więc do oświetlania dużych pomieszczeń z jednego źródła.
    Cytuj
  • 230V 12 mar 2011, 12:23
    Czy LED jest oszczędne? Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć czym jest LED bo to jest odpowiedź na pytanie.

    Dioda zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Teoretycznie cała dostarczona energia jest zamieniana na światło - są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek oraz dwukrotnie od żarówek energooszczędnych. Nawet jeśli przyjąć, ze sprawność diody to 90% założeń to jest to niezwykle trwały i oszczędny "przenośnik" światłą.
    Cytuj
  • Wzornik 12 mar 2011, 13:02
    Największą wadą LED jest ZEROWA bezwładność na skoki napięcia, a te u nas sa dosyć częstym zjawiskiem.

    Takie skoki napięcia mogą powodować trwałe uszkodzenie diod, dlatego lampy należy zabezpieczyć specjalnymi niskonapięciowymi zasilaczami. Bez tych urządzeń nie ma za bardzo sensu kupować żarówek LED.
    Cytuj
  • Trackmania 12 mar 2011, 16:47
    Bo ja czytałem te oświetlenie LED może świecić 100 tyysięcy godzin co daje 11 lat świecenia NON STOP !!!! Zwykła żarówka to może 1000 godzin.
    Co więcej włączanie i wyłączanie diody nie skraca jest żywotności. Więc zakup takich żarówek LED jest opłacalny. Raz na X lat.

    Cytuj
  • Zgredzik 12 mar 2011, 17:21
    Ja w domu mam takie energooszczędne świetlówki i oszczędności są jakby widoczne.
    Teoretycznie miały one świecić 11 lat przy 3 godzinach dziennie. Ale świetlówki palą się więcej niż 3 h dziennie i już mam je prawie 12 lat. Widać jednak, że nie są tak mocne jak na początku. Jedna już poszła - zrobiła po prostu pyk.
    Cytuj
  • Bob_Budowlaniec 12 mar 2011, 18:57
    Żarówki LED jako zamienniki źródeł światła szczególnie tych do 100W, jak najbardziej się opłacają się. Powyżej 100 W już coraz mniej, a to dlatego, że sprawność źródeł halogenowych rośnie wraz ze wzrostem mocy.
    Dla przykładu metahalogen 400W daje ok. 34000 lm, więc stosowanie zamienników diodowych na niewiele się zda. Nie wiem ile kosztują żarówki LED ale myślę że tanie nie są a przynajmniej nie kosztują 1 czy 2 złote.
    Cytuj
  • 230V 12 mar 2011, 22:31
    Zwykła 100W żarówka (jeszcze można kupić) ma skuteczność 13,6lm/W czyli daje 1360lm - halogenowa 16lm/W czyli daje o niecałe 18% więcej światła przy tej samej mocy. Im większa jest moc żarówki, tym mniejsze straty energii i w konsekwencji większa sprawność.
    Nie wiem jak to jest dla LED czy tak samo czy proporcje są inne.
    Cytuj
  • InfernoO 13 mar 2011, 1:12
    Tu macie fajny kalkulator możliwych oszczedności zastępując tradycyjną żarówkę dioda LED

    http://www.led.ekologika.com.pl/

    W ciągu dekady można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście to zależy od kosztów zakupu LED i jak długo dziennie używamy oświetlenia. Bo jeśli kogoś często całymi dniami nie ma w domu to raczej tyle nie zaoszczędzi.
    Cytuj
  • Holo_gram 13 mar 2011, 6:39
    Diody LED to raczej kojarzą mi się z małymi światełkami w TV niż z oświetleniem.
    Warto zwrócić uwagę na Żarówkę energooszczędną

    Dla przykładu

    Żarówka energooszczędną
    15 Watt (W)

    Żarówka żarowa
    75 Watt (W)

    Teraz wystarczy policzyć koszt 1 KWh i różnice między 15W a 75W. I tyle zaoszczędzimy. A świetlówki to dzisiaj koszt ok 10 zł? Zwykła żarówka kosztuje po 2 zł.
    Cytuj
1 2 3 4 5 6 z 6  
Branża przemysłowa i rzemieślnicy - dyskusje na forum