Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy ZUS może kwestionować podstawę wysokości ubezpieczenia.

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy ZUS może kwestionować podstawę wysokości ubezpieczenia.

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • Smallbiznes 17 lip 2011, 10:31
    Czy ZUS jest uprawniony do jakiejś kontroli wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno - rentowe. Rzecz w tym czy ustalanie tej podstawy od której naliczane są składki wynika z jakiś niezależnych obliczeń czy wystarczy zadeklarować tylko to wskazane minimum?
    Cytuj
  • 7Dekoder 17 lip 2011, 13:39
    Z tego co mi wiadomo, to ZUS takiej możliwości nie ma, ale może kontrolować zasadność objęcia ubezpieczeniem społecznym tj. czy to fikcyjne zatrudnienie czy nie. Często takie "lewe" angaże się zdarzają, aby wyciągnąć kasę czy to z jakiegoś zasiłku czy chorobowego.
    Cytuj
  • PITowiec 17 lip 2011, 16:17
    Fakt ma prawo kontrolować czy stosunek pracy nie jest pozorny, ale czy ma prawo do kontroli podstawy wymiaru składek - ale chodzi o płacę czy o działalność gospodarczą. Bo w tym pierwszym przypadku to jest płaca minimalna i obniżki dla młodocianych a w drugim podstawą jest min 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
    Cytuj
  • FastLoan 17 lip 2011, 16:54
    Też nie wiem jak to jest, ale wydaje się że powinien mieć taką możliwość. Pytanie jak tylko miałby to robić - sam szacować możliwy dochód i na tej podstawie powiedzieć ty Kowalski płacisz za dużo, to ci zmniejszymy o połowę i będziesz bardziej szczęśliwy. Co innego jakby płacił za mało. Wtedy ZUS wlałby mu się dzrwiami i oknami.
    Cytuj
  • Smallbiznes 17 lip 2011, 19:29
    Nie mam na myśli podstawę w firmie. Bo jeśli jakaś przedsiębiorcza kobieta spodziewa się dziecka to tuż przed rozwiązaniem może ustalić wysoką podstawę oskładkowania, a od tego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego. To prosta droga do wyłudzenia. Po urodzeniu może znowu opłacać najniższe składki.
    Cytuj
  • Goldman 17 lip 2011, 20:49
    A takie buty. Wiem, że często ZUS podważa zawieranie umów o pracę, jako zawarte w celu wyłudzenia świadczeń, ale o kwestionowaniu podstawy jeszcze nie słyszałem. Wydaje się - na logikę - że skoro może umowę kwestionować do podstawę naliczania składek też. Ale to jest tylko mój domysł.
    Cytuj
  • Druid 17 lip 2011, 23:37
    ZUS nie ma prawa spierać się o wysokość podstawy, jeszcze by tego brakowało aby wpychał się w interesy firmy to w co co ona robi i jak funkcjonuje.
    Cytuj
  • Zusowiec 18 lip 2011, 1:03
    Mogę jasno napisać, że nie maa prawa, choć pokusy już były.
    Polecam uchwałę SN z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10)

    "Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)."

    Wniosek jest prosty, że można zadeklarować dowolną podstawę wymiaru składek byle by nie była niższa od ustawowej.
    Cytuj
  • MustafaB 18 lip 2011, 8:43
    A z tym kwestionowaniem umów o pracę to jak to jest. Kiedy ZUS może na pewno powiedzieć, że to fikcja i umowa jest tylko zawarta po to aby wyłudzić kasę od ZUS. No bo chyba są jakieś przesłanki, czy też ZUS może sobie to dowolnie interpretować?
    Cytuj
  • Zusowiec 18 lip 2011, 9:35
    Utarło się, że umowa o pracę ma charakter pozorny jeśli spełnione są łącznie takie warunki:

    - umowa została zawarta dla pozoru poprzez wspólne oświadczenia pracodawcy i pracownika,
    - pracownik nie zmierza pracować a firm nie wypłaca mu wynagrodzenia,
    - umowa ma wprowadzać ZUS w błąd,
    - celem umowy o pracę jest doprowadzenie do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego przez pracownika.

    Wtedy ZUS może domagać się - i robi to - zwrotu wypłaconych świadczeń z odsetkami, a na dodatek można mieć sprawę karną o wyłudzenie.

    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum