Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Firma wypłaciła za dużą pensję, czy może ją dowolnie odzyskać

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Firma wypłaciła za dużą pensję, czy może ją dowolnie odzyskać

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • Fafikon 17 mar 2011, 9:01
    Mam takie pytanie. Firma wypłaciła mi za duże wynagrodzenie. Po 2 miesiącach księgowa zorientowała się, że dostałem za dużo. Czy firma może mi nadpłatę od razu potrącić, czy lepiej prosić o rozłożenie na raty. To drugie rozwiązanie byłoby mi bardziej na rękę.
    Cytuj
  • DzikiDzik 17 mar 2011, 11:12
    a to pech. Co za wredna księgowa, musiała się zorientować.
    Niech teraz sama płaci za swoje błędy. Wypłaciła to jej problem.
    Cytuj
  • LeoZawodowiec 17 mar 2011, 11:33
    Nie jestem pewny, ale szef nie może dowolnie potrącać z pensji to co mu się podoba. Zawsze musi zostać to minimalne wynagrodzenie za pracę, chyba że są jakieś wyroki o alimenty. Ja na szczęście nigdy tak u siebie nie miałem i dokładnie ci nie odpowiem. Nie licz na szczerość księgowej bo jej zależy na szybkich odzyskaniu pieniędzy.
    Cytuj
  • AdamSaM 17 mar 2011, 12:57
    Też uważam to bardziej księgowa ma problem niż ty. To ona popełniła gafę i to ona ponosi konsekwencje swojej decyzji. Ja bym w ogóle nie oddawał.
    Cytuj
  • StarszyPan 17 mar 2011, 16:52
    Ja 10 lat temu miałem taką samą sytuację. Nie wiem czy przepisy się zmieniły, ale pracownik nie ma obowiązku zwrotu wypłaconych mu pieniędzy. U mnie była taka sytuacja że pracowałem w godzinach nocnych a tam wiadomo stawka wyższa. Dział księgowości naliczył mi za dużo i przelał na konto.
    Ja tam nie wiedziałem jakie są stawki za prace w porze nocnej i myślałem że właśnie tyle mam dostać. Po jakimś czasie księgowy wzywa mnie do siebie i prosi zwrot pieniędzy. Pokazuje jakieś tam wyliczenia. Ja z tego nic nie rozumiem. A że kwoty były znaczne poradziłem się znajomego prawnika. A ten mi na to, że nie muszę oddawać, a nawet bym nie miał za bardzo z czego, bo pieniądze już wydałem.
    Firma wpisała to chyba w straty i od tamtej pory księgowy pilnował się jak nie wiem co.
    Cytuj
  • Cash 17 mar 2011, 17:25
    To czy pracownnik musi zwracać kasę czy nie uzależnione jest tego czy pracownik wiedział o nadpłacie. Może być przecież tak, że szef może dać jakąś premię i zapomni o tym poinformować pracownika. A ten profesjonalistą w księgowości nie jest i nie musi się znać na tym czy dostanie 1500 zł czy 1650 zł pensji.
    Cytuj
  • Firmowiec 17 mar 2011, 18:14
    Dokładnie, pracownik nie musi zwracać nadpłaty kiedy nie wie lub nie powziął informacji, że dostał za dużo. Przepisy jednak o tym nic nie wspominają. Pracownik zawsze może się zasłonić, że o niczym nie wiedział bo i skąd. A tu po dwóch miesiącach liczykrupa przypomina sobie o tym fakcie. Co za niedorozwinięta kobieta.
    Cytuj
  • Fafikon 17 mar 2011, 19:53
    Czyli nie muszę zwracać tego co dostałem. Nie potrąć mi tego z pensji w kolejnym miesiącu lub miesiącach.? Tak to zrozumiałem.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 17 mar 2011, 20:56
    Aby firma mogła skutecznie dochodzić zwrotu, musi o nadpłacie niezwłocznie poinformować podwładnego. Szef czy szefowa musi mu powiedzieć np. tak (najlepiej na piśmie)

    Słuchaj Kowalski wiesz imprezka była księgowa za dużo zatankowała liczby się kobiecie pomyliły no i wypłaciła ci wczoraj za dużo. Dlatego informuje ciebie, że musisz oddać 500 zł, no powiedzmy w dwóch ratach, aby nie zabierać ci jednorazowo za dużo.

    I TERAZ NAJWAŻNIEJSZE

    Pracownik na piśmie musi WYRAZIĆ zgodę, aby firma mogła mu potrącić nadpłatę z przyszłych poborów. Inaczej firma nie może sama potrącić kasy. !!!!!!!
    Cytuj
  • 4Deal 18 mar 2011, 0:07
    Tak jest art.91 kodeksu pracy mówi jasno

    Art. 91. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.


    z Kolei art 87 par 1 i 7 zawierają katalog danin do potrącenia


    Art. 87.

    § 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
    1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
    2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
    3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
    4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

    § 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

    Prosty wniosek. Pracownik się nie zgadza na potrącenie firma ma kłopot z odzyskaniem nadpłaty.
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum