Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Fundusz Inwestycyjny czy lokata?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Fundusz Inwestycyjny czy lokata?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 4 5 6 z 6  
  • jokerr 22 cze 2011, 17:43
    Przejrzałem dawniejsze wpisy i natknąłem się na dyskusję co lepsze fundusz czy lokata.
    Moim zdaniem jeśli mam nadwyżkę środków finansowych-czytaj pieniędzy , nigdy ich nie "oddam" do banku na lokatę, gdyż sam moge zrobic to samo co zrobi z nimi bank czyli zainwestować. Lokata to "półśrodek". Realne zyski z lokat sięgają 1.5% w skali roku po odliczeniu "podatku Belki". Prawie nikt inwestujący w ten sposóbie bierze pod uwage inflacji. A przecież jest możliwość inwestowania krótkoterminowego w funduszach.
    Czekam na opinie
    Cytuj
  • Vatowiec 24 cze 2011, 9:51
    Nie wiem skąd wziąłeś te 1,5 proc. zarobku. Obecnie na lokat realnie się traci. Inflacja jest liczona w stosunku do zeszłego roku i wynosi 5 proc.. jeśli ktoś rok temu nie założył lokaty na min 5 proc. to realnie stracił. Poza tym podatek jest liczony od przychodu a nie od zysków (kosztem jest tu właśnie inflacja).
    Co do funduszy to jest coś takiego jak ryzyko inwestycyjne, a fundusze pieniężne czy obligacje dają "zarobić" tyle co lokata tylko, że jest ryzyko.
    Cytuj
  • TFI 24 cze 2011, 10:48
    Nie ma czegoś takiego jak krótkoterminowe oszczędzanie w funduszu. Wartość jednostki uczestnictwa zmienia się codziennie (z reguły), a zyski z funduszy są w krótkim okresie małe lub nie ma ich wcale.
    Można zainteresować się strukturami, ale te produkty są bardzo skomplikowane i polecam je tylko wytrwałym. Ochrona kapitału - niby jest ale należy dokładnie przeczytać warunki struktury, bo z tą ochroną różnie bywa.
    Cytuj
  • Brat_PIT 24 cze 2011, 11:25
    Niestety lokaty bankowe nie gwarantują już żadnych zysków, być może jeszcze SKOK, ale te opłaty mogą zniwelować zyski.
    Dobry interes zrobił za to ten co kupił kiedyś dolary i franki szwajcarskie po 2 zł. Dzisiaj te waluty chodzą po ok 3,4 zł. Teoretycznie jak ktoś sprzedał walutę i zarobił to powinien zapłacić podatek PIT, ale kto mu udowodni, że coś zarobił i czy fiskus w ogóle się o tym dowie.
    Cytuj
  • bankowy77 24 cze 2011, 12:38
    Inflacja wynosi już 5% i wszyscy są tym zaskoczeni. Zdrożały nawet buty co stało się pierwszy raz od 2001 roku.
    RPP będzie podnosić stopy ale wpływu aż takiego nie ma inflację, a przydusić może wzrost.
    Co do struktur to jest to dla dobrze wyedukowanych finansowo. Jedna ze struktur Deutche Banku zakłada 15 lat inwestycji. jak spóźnisz się z wpłatą to zrywa się umowę i inwestor traci część kapitału. To dla ludzi świadomych ryzyka.
    Cytuj
  • tomekopalowicz 2 lis 2011, 10:35
    Fundusze są ryzykowne, Ja wolę spać spokojnie dlatego wybieram lokatę. Dobra jest teraz np. w Meritum Bank, 3-miesięczna.
    Cytuj
  • Piotr4 12 sty 2012, 16:45     (ostatnio zmieniony przez autora 12 sty 2012, 16:47, w całości zmieniany 1 raz)
    Wszystko zależy od tego ile kasy i na jak długo możesz zamrozić. Jeśli masz wolną gotówkę , "niepotrzebną " przez okres minimum 5 lat to możesz wejść w fundusze. Tak jak tu już zostało napisane: fundusze nie są lokatami krótkoterminowymi. Można w nie inwestując zarobić, ale w dłuższej perspektywie czasowej.
    Inna sprawa jest taka, że zeby zainwestować w FI powinieneś kumać o co chodzi. Najlepiej by było przesledzić najlepsze fundusze na przestrzeni kilu ostatnich lat - tych właśnie lat kryzysowych od roku 2008 przynajmniej. Nie wchodzic w żaden FI nowy, który oferuje niebotyczne zyski, ale nie posiada żadnej ( co najwyżej kilkumiesięczną) historię. Odradzałbym zawierzenie ślepo doradcy finansowemu, gdyż oni często słabo znają się na rzeczy. I jeśli po 3 latach wyjdziesz na minus powiedzą :" No cóż taka koniunktura, kryzys." Dobrze im mówić, bo to nie ich pieniądze.
    Ja bym w dzisejszych czasach nie wchodził w FI, ale kazdy ma swój wybór.
    Co do procentów na lokatach zwracam się do 'jokerra". Czemu podajesz tylko 1,5% w skali roku zysku na lokacie po odbiciu belki?
    Sprawdziłeś dokładnie chociazby oferty kilku bankow? Wyobraź sobie, iż ja na rachunku emax plus w mbanku mam w skali roku po odbicu Belki całe 2,5%. A to nie jest lokata , możesz wpłacać i wypłacać kiedy chcesz ( raz w miesiącu bez prowizji wypłata) i nie tracisz uskładanego procentu. Założe się , ze znalazłbym lokatę tradycyjną z procentem w okolicach 3,5 % w skali roku.
    Więc stawiam na lokatę - pewna kasa - niedużo, ale żaden kryzys ci tego nie zje.
    Cytuj
  • robertolo 20 maj 2012, 23:47
    Ja sugeruje zainteresowac sie innymi instrumentami fiannsowymi takimi jak lokaty. Wystarczy skozystac z narzedzia takiego jak kalkulator kredytowy aby obliczyc wszelkie zarobki z takiej inwestycji.

    Pozdrawiam
    Cytuj
  • paramumik 25 maj 2012, 13:26
    Podobnie jak moi przedmówcy, odradzam inwestycję w fundusze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są cenne kruszce. Przykład z mojego „podwórka”. Lublin skup srebra ma praktycznie na każdej ulicy, a zawsze pełno tam klientów, więc to chyba najlepszy dowód na to, że złoto jest w cenie.
    Cytuj
  • prodfinans 25 maj 2012, 23:45
    Ja wolne środki odkładam na koncie oszczędnościowym w BGŻ Optimie, mam tam teraz 6,5 %., jeśli fundusze to tylko w planach systematycznego oszczędzania rozłożone na długi czas.
    Cytuj
1 2 3 4 5 6 z 6  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum