Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy firma może odliczyć stratę towaru

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy firma może odliczyć stratę towaru

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Sklepowa 24 paź 2011, 11:49
    Mam takie małe pytanie, dosyć proste ale i skomplikowane. Podczas inwentaryzacji wyszło że brakuje trochę towarów. Czy takie coś czyli stratę można wrzucić w koszty czy trzeba spełnić jakieś inne dodatkowe warunki, aby ubytek rozliczyć?
    Cytuj
  • Brat_PIT 24 paź 2011, 12:36
    Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ustawa o CIT -art 16 i ustawa o PIT art 23 nie uznają start jako wydatek który nie podlega odliczeniu. Strata nie powoduje przecież osiągnięcie przychodów a to jest warunek zaliczenia do kosztów.
    Z drugiej strony to pewne ryzyko, na które narażona jest każda firma i takie straty są czymś normalnym. Ale wszystko zależy od tego jak doszło do ubytku towaru - jak z własnej winy to nie da się zaliczyć w koszty podatkowe.
    Cytuj
  • InspektorABC 24 paź 2011, 15:09
    Fiskus zawsze interesuje się trzema rzeczami - co było przyczyną utraty składnika majątku obrotowego, jak to udokumentowano oraz co firma robi aby zminimalizować ryzyko utraty. Gdyby można było ot tak wrzucać w koszty to firmy generowałyby same straty.
    Są sytuacje, że ubytek jest czymś naturalnym - np. żywność jest już przeterminowana i nie można jej sprzedać. Tu raczej nie ma ryzyka, że fiskus zakwestionuje takie odliczenie.
    Cytuj
  • KruczekPrawny 24 paź 2011, 18:37
    Jeśli firma ma cenne towary ale nie pilnuje ich, to wykryta strata nie będzie wrzucona w koszty.
    Wiele firm stosuje takie zasady, że pracownicy nie mogą wynosić niczego poza obszar firmy. Np. spory pakunek na pewno zainteresuje ochroniarza, który poprosi o okazanie zawartości. Pracownik ma co prawda prawo odmówić, ale raczej mu się to nie opłaca. Zawsze można wezwać policję do przeszukania. I jeśli taki warunek jest spełniony to istnieje duża szansa, że nawet jak zniknie towar to organa podatkowe nie będą kwestionować zaliczenia straty w koszty.
    Cytuj
  • TalkingHead 24 paź 2011, 19:50
    Zdarzenia losowe niezależne od woli podatnika czy działanie siły wyższej to są podstawy do uznania straty i zaliczenia w koszty.
    Tylko np. jeśli firma przechowuje coś łatwopalnego, ale nie systemu gaśniczego i monitorującego powiedzmy gazy, to jak wybuchnie pożar to niezwykle trudno będzie uznać, że to zdarzenie losowe i podatnik nic nie mógł zrobić. Mógł zamontować gaśnice ale tego nie zrobił. I są takie firmy, które olewają zasady bezpieczeństwa.
    Cytuj
  • Sklepowa 24 paź 2011, 20:42
    część towaru uległa naturalnej anihilacji no nie nadawała się do sprzedaży, ale reszta no gdzieś wyparowała. i właśnie o tą resztę chodzi. Ten zepsuty towar idzie do utylizacji i są na niego papiery, ale ten pozostały już nie. I co z nim zrobić. Nie ma tego dużo, ale nie wiadomo co się z nim stało.
    Cytuj
  • MandM 24 paź 2011, 23:15
    Jeśli jest podejrzenie to sprawę należy zgłosić na policję. Ale nie ma co na nich liczyć, bo głowę daję, że prokurator umorzy śledztwo na skutek niewykrycia sprawcy. Lepiej przełknąć te porażki i nie zaliczać do kosztu podatkowego.
    Cytuj
  • FinansowyKrawiec 25 paź 2011, 1:15
    Polecam zapoznać się z taką interpretacją z maja 2011 IPPB1/415-166/11-2/KS


    Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania straty powstałej w wyniku kradzieży.

    Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu sprzętem elektronicznym i komputerowym (sklep internetowy). Działalność jest prowadzona w niewielkim wymiarze, bez zatrudniania pracowników.
    Dnia 28 stycznia 2011 roku odbyto wyjazd po zaopatrzenie na trasie … . Warunki w jakich odbywały się zakupy – wyprzedaż promocyjna ograniczonego asortymentu - wymagały bezpośredniej obecności nabywcy oraz natychmiastowego odbioru towaru. W trakcie dokonywania zakupów, do samochodu, którym przewożono już częściowo zakupiony sprzęt, nieznani sprawcy dokonali włamania i kradzieży. Samochód w momencie zdarzenia był zaparkowany na terenie objętym monitoringiem telewizyjnym. Nagranie z kamer stanowi jeden z dowodów w toczącym się postępowaniu Kradzież niezwłocznie po jej wykryciu została zgłoszona Policji z wyszczególnieniem utraconego asortymentu oraz wartością szkody. Wartość ta wyniosła ok. 50 tyś zł i jest potwierdzona otrzymanymi od dostawców rachunkami. Wnioskodawczyni posiada potwierdzenie zgłoszenia kradzieży otrzymane z Policji. Ponadto sporządzony został szczegółowy protokół strat.

    No i pytanie czy w związku z prowadzonym dochodzeniem policyjnym, zmierzającym do wykrycia sprawców przestępstwa i odzyskania utraconego towaru, którego wynik na dzień składania wniosku nie jest jeszcze znany, podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy stratę w wartości netto może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

    Z opisu przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w trakcie dokonywania zakupów dla potrzeb prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, do samochodu, którym przewożono już częściowo zakupiony sprzęt, nieznani sprawcy dokonali włamania i kradzieży. Samochód w momencie zdarzenia był zaparkowany na terenie objętym monitoringiem telewizyjnym. Kradzież niezwłocznie po jej wykryciu została zgłoszona Policji z wyszczególnieniem utraconego asortymentu oraz wartością szkody. Ponadto sporządzony został szczegółowy protokół strat.
    Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż strata powstała w wyniku kradzieży może stanowić dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie wartość skradzionego towaru będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto.

    czyli po prostu TAK, bo auto nie było postawione w dowolnym miejscu, ale tam gdzie był monitoring.
    Cytuj
  • Declaration 25 paź 2011, 8:32
    To ja też dorzucę co nie co:

    Możliwość zaliczenia poniesionej straty do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowana jest od spełnienia następujących warunków:
    strata musi być związana z całokształtem prowadzonej działalności,
    jej powstanie musi być spowodowane działaniem niezawinionym przez podatnika,
    musi być właściwie udokumentowana,
    podatnik winien wykazać, iż podjął właściwe działania zabezpieczające przed powstaniem tejże straty.

    IPPB3/423-266/11-2/PK1

    Spełnienie tych warunków łącznie skutkuje mozliwością zaliczenia straty w koszty podatkowe. I nie ma się co dziwić, bo nie można uszczuplać dochodu państwa poprzez zaniżanie wartości daniny, tylko dlatego , że nie pilnowało się interesu i składników majątku.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum