Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Pracownikom lepiej dać wodę czy paczkę herbaty

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGIDodaj zlecenie

Pracownikom lepiej dać wodę czy paczkę herbaty

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
 • Trans_Pols 6 cze 2011, 12:36
  Pracownikom trzeba zapewnić napoje jeśli pracują na zewnątrz lub w innych mniej korzystnych warunkach. Tylko jeśli pracownik dostanie butelkę wody to trzeba od tego naliczyć podatek i ZUS, bo słyszałem że tak, choć przepisy taki obowiązek nakładają. Podobno zamiast tego lepiej dać herbatę i nie sobie pracownik sam zrobi coś do picia.
  Cytuj
 • 7nowela 6 cze 2011, 16:12
  Oj nie, lepiej zorganizować jakieś miejsce zbiorowego poczęstunku i tam wyłożyć herbatę i wodę, aby zatrudnieni mogli zrobić sobie picie. Przekazanie indywidualnie herbaty pracownikowi jest świadczeniem rzeczowym od które trzeba doliczyć do płacy i opodatkować i ozusować. To jest niekorzystne dla pracowników.
  Cytuj
 • Brat_PIT 6 cze 2011, 17:21
  Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650
  Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

  Ten kat prawny nakłada na firmę obowiązek dostarczenia wszystkim pracownikom wody do picia lub innych napojów. Jednak często firmy wolą dać podwładnym torebki z herbatą, cukier i inne produkty i niech sami się zatroszczą o to. Czasem nawet zamiast tego dają pieniądze. To jest niestety błąd.
  Co prawda świadczenia rzeczowe na podstawie art 21 ust 1 pkt 11 ustawy o PIT są wolne od podatku jeśli tak wskazują inne szczegółowe akty prawa (jak to rozporządzenie z 2003), ale dawanie kasy pracownikowi, aby ten sobie kupił wodę jest opodatkowane! Tak samo jak dostarczenie herbaty do rąk konkretnego pracownika.
  Cytuj
 • Biznesmenik 6 cze 2011, 19:21
  I to w kwotach brutto, dodam. Cenę herbaty czy kawy dolicza się do pensji pracownika właśnie w kwocie brutto a nie netto.
  Cytuj
 • CIT 6 cze 2011, 23:18
  Przekazanie zatrudnionym (a także zleceniodawcom) danie do ręki paczki herbaty nie jest świadczeniem rzeczowym wynikającym z przepisów BHP ani ekwiwalentem pieniężnym i trzeba wartość tych "darów" trzeba oskładkować ZUS-em (reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów z 1998 roku ws. szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne DZ. U 2003 nr 161 poz 1106 ze zmianami.).
  Cytuj
 • LexNext 7 cze 2011, 0:39
  Trans_Pols napisał:Pracownikom trzeba zapewnić napoje jeśli pracują na zewnątrz lub w innych mniej korzystnych warunkach. Tylko jeśli pracownik dostanie butelkę wody to trzeba od tego naliczyć podatek i ZUS, bo słyszałem że tak, choć przepisy taki obowiązek nakładają. Podobno zamiast tego lepiej dać herbatę i nie sobie pracownik sam zrobi coś do picia.
  Izba Skarbowa z Katowic w 2009 roku zajmowała się takim pytaniem

  Czy otrzymane od pracodawcy 100g herbaty i 1 kg cukru jest przychodem dla pracownika opodatkowanym czy zwolnionym z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Firma stoi na stanowisku, że nie trzeba opodatkować.

  Fiskus był jednak innego zdania i stwierdzi co następuje "w opisanej sytuacji pracownik otrzymuje artykuły spożywcze tj. herbatę i cukier, a nie napoje, bowiem poza wszelką wątpliwością pozostaje to, że paczka herbaty i określona ilość cukru napojem nie jest; artykuły te jedynie służą do sporządzenia napoju. W treści powołanych powyżej przepisów nie wymieniono artykułów spożywczych, służących do samodzielnego przygotowywania napojów. A zatem wartość otrzymywanego świadczenia rzeczowego w postaci herbaty i cukru nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 i podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę. "
  IBPBII/1/415-734/09/BD

  Ponieważ stan prawny nie uległ zmianie należy przyjąć, że takie rozstrzygnięcie jest wciąż aktualne.
  Cytuj
 • Firma24 7 cze 2011, 8:11
  Jeszcze gorzej jest w firmach, które mają ciężkie warunki pracy. Tam dostęp do napojów pracownik musi mieć cały czas podczas pracy i nie może to być herbata w torebce dawana do ręki z adnotacją zrób sobie sam. Rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 roku ws. profilaktycznych posiłków i napojów (DZ.U 1996 nr 60 poz 279 ) mówi o napojach a nie artykułach spożywczych, a takim jest herbata w torebce czy orenżada w proszku. I fiskus nie zgodzi się zwolnić torebki z herbatą z podatku.
  Cytuj
 • jurek987 31 maj 2014, 19:53
  Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest postawienie w jednym miejscu dystrybutora wody. Jest to wygodne rozwiązanie i sprawdzone przez wiele firm, a więc musi się opłacać.
  Cytuj
 • Kor25 2 lip 2014, 16:24
  Woda, to praktyczniejsze.
  Cytuj
 • Nagietkowa 4 lis 2014, 9:57
  Jeżeli już mowa o wodzie w miejscu pracy, to zachęcam do lektury tego artykułu: [url=http://www.praca-zywiec.pl/porady-dla-pracownikow/160/pracodawco-zadbaj-o-pracownikow-w-okresie-letnim] http://www.praca-zywiec.pl/porady-dla-pracownikow/160/pracodawco-zadbaj-o-pracownikow-w-okresie-letnim [/url]. Dotyczy on co prawda warunków pracy w okresie letnim, jakie musi zagwarantować pracodawca, natomiast jest tam właśnie wzmianka o wodzie, jak to konkretnie wygląda latem. Są specjalne wytyczne, które regulują kwestie obowiązku dostarczania wody (ew. innych napojów) pracownikom i warto je znać oraz ich przestrzegać.
  Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum