Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Sprzedaż mieszkania bez podatku, strona 5

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Sprzedaż mieszkania bez podatku

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • TalkingHead 30 mar 2011, 8:18
    Najgorsze jest to, że linia orzecznictwa sądowego odnośnie opodatkowania gruntu jest niejednolita.
    WSA w Warszawie w wyroku z 22 kwietnia 2010 (III SA/Wa 2040/09) stwierdził, że prawo cywilne nie pozwala sprzedać domu bez działki. Jest to jedna transakcja, której nie można dzielić. A Skoro tak to ulga meldunkowa obejmuje również sprzedaż gruntu na którym stoi dom. Ponadto intencją ustawodawcy było objęcie ulgą całej kwoty ze sprzedaży nieruchomości.

    Wydaje się to logiczne. Przecież jak np. sprzedajemy samochód jako całość to nie sprzedajemy nadwozia i podwozia osobno. Jak zwykle całe zamieszanie idzie o niejasne przepisy, bo gdyby jasno napisać, że za przychód ze sprzedaży nieruchomości uważa się przychód ze zbycia lokalu i gruntu czy udziału w gruncie to nie byłoby sprawy.
    Cytuj
  • Mentor50 30 mar 2011, 11:13
    Secularum napisał:IPPB1/415-137/10-4/RS z 22 marca 2010 (Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie)

    "Należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia udziału w części wspólnej nieruchomości nabytej w drodze spadku, nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy."
    Dokładnie takie samo stanowisko wynika z innej interpretacji tej samej izby skarbowej - IPPB1/415-316/09-2/KS z 2009.07.02

    " zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy objęty jest wyłącznie przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego. Przychód ze sprzedaży udziału w gruncie, a także gruntu związanego ze zbywanym budynkiem, jak również pozostałych budynków o charakterze niemieszkalnym usytuowanych na nieruchomości podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
    Cytuj
  • kornik83 13 kwi 2011, 14:32
    Witam

    Może spróbujecie Państwo mi pomóc :

    Moja żona w 2007 otrzymała w akcie darowizny mieszkanie. Obecnie chcemy je sprzedać. Niestety nie była tam zameldowana, więc musimy zapłacić 19% podatku. Nie ma też możliwości skorzystania z przywileju, że możemy pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele dla mieszkań nabytych w 2007 roku nie ma takiej możliwości. Małżeństwem jesteśmy od stycznia 2010.

    Wymyśliłem taką hipotetyczną sytuację:
    1.Ponieważ mieszkanie otrzymała przed małżeństwem, stanowi ono jej majątek osobisty.
    2.Teraz jesteśmy małżeństwem.
    3.Żona w akcie darowizny przekazuje mi to mieszkanie - nie płace podatku bo ustawowo jestem zwolniony.
    4.Powiedzmy że następuje to dziś czyli 13.04.2011r.
    5. Sprzedaje to mieszkanie powiedzmy 15.04.2011 w związku z obowiązują mnie już inne przepisy ustawy o podatku od osób fizycznych, czyli też musiałbym te 19% zapłacić, ale...
    6.Przeznaczam to na cele mieszkaniowe i nie płacę podtaku.

    Czy ktoś mi mógłby powiedzieć czy mój tok rozumowania jest OK i czy to przejdzie?

    Pozdrawiam
    Cytuj
  • paragraf54 13 kwi 2011, 17:30
    Trochę przekombinaowane, ale na miejscu żony nie przepisywałbym mieszkania (mąż mężem a mieszkanie moje). Taki sposób myślenia mógłby przejść.

    Wcześniej w jednym z postów pisałem, że dla roku 2009 i kolejnych posłowie zlikwidowali „ulgę meldunkową”, natomiast przywrócili zwolnienie dla osób przeznaczających pieniądze uzyskane ze sprzedaży na inny cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż (a nie od daty sprzedaży co miało miejsce w przypadku sprzedaży mieszkań nabytych w 2006 roku lub wcześniej). Mowa o takich zakupach jak: zakup lokalu, domu, budynku mieszkalnego, ich nadbudowę, rozbudowę, zakup gruntu pod budowę czy spłatę kredytu mieszkaniowego.
    Warto się przejść do urzędu skarbowego i dowiedzieć się jak to jest z tym mieszkaniem.
    Cytuj
  • gusialena 16 cze 2011, 9:47
    Witam

    Mam do Państwa ogromną prośbę - potrzeba mi opinii. SYtuacja jest dość zawiła.
    W 2006 znajomy wykupił mieszkanie od UM. Zawarliśmy umowe sprzedaży pod warunkiem(notarialną). W związku z tym, że mieszkanie wykupione było z ulgami, znajomy miał warunek, że nie może zbyć danego lokum przed upływem 5 lat. Teraz mija wspomniany okres, i chcielibyśmy dokończyć transakcję. Teoretycznie rozliczyliśmy się w 2006 roku, pytanie zatem jakie znajomego obowiązują przepisy podatkowe. Jest tam przez cały ten okres zameldowany. Jeśli ktoś z Państwa może podpoiwedzieć jak powinniśmy to załatwić z US (oczywiście najkorzystniej finansowo), będę ogromonie wdzięczna. Lena
    Cytuj
  • Energia30 30 sie 2012, 18:59
    Myślę, że jeśli chcesz uzyskać konkretne i rzetelne odpowiedzi na te pytania, to najlepiej byłoby skontaktować się z prawnikiem, który ma odpowiednią i aktualną wiedzę w tym zakresie. Możliwe, że w tej sprawie pomóc może Ci również notariusz Wrocław. Cennik notariuszy i prawników zazwyczaj znajduje się na stronach ich kancelarii, więc możesz najpierw upewnić się jakie są koszty porady. Możesz także spróbować poszukać w internecie oferty porady prawnej online. Takie porady często bywają bezpłatne, więc warto z tego skorzystać.

    Pozdrawiam.
    Cytuj
  • Glinka 12 sie 2015, 18:40
    W zeszłym roku sprzedawaliśmy mieszkanie po dziadkach. Sami mamy własne, więc to stało puste. Gdy tylko kupiec się znalazł, udaliśmy się do notariusza: [url=http://notariuszopole.pl/]http://notariuszopole.pl/[/url], podpisaliśmy stosowne umowy i za kilka dni mieliśmy pieniądze na koncie. Wszystko odbyło się bez problemu.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum