Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Uzupełnienie emerytury o pracę na roli

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Uzupełnienie emerytury o pracę na roli

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Skrawacz 23 maj 2011, 8:47
    Jak kto jest z tą pracą na roli (w gospodarstwie rolnym) i możliwością zaliczenia tego do stażu emerytalnego. Są takie przepisy, że w jakiś sposób pozwalają to zrobić, dzięki czemu jak komuś brakuje paru lat to może sobie to uzupełnić i otrzymać świadczenie emerytalne. Są jakieś warunki specjalne, jakie dokumenty potwierdzające trzeba mieć?
    Cytuj
  • ZUS 23 maj 2011, 12:28
    Można uzupełnić staż emerytalny pracą na roli, ale tylko pod warunkiem że brakuje nam okresów składkowych i nieskładkowych, gdy staramy się o przyznanie emerytury. Kiedyś to była popularna forma uzupełnienia braków, bo wiele osób jako młodzieńcy pracowali w gospodarstwie rolnym rodziców. Teraz już tak nie jest, ale doliczyć można.
    Cytuj
  • Pol_Liberty 23 maj 2011, 14:51
    Jeśli komuś brakuje parę lat to może sobie pracą na roli uzupełnić braki, ale po spełnieniu kilku warunków przewidzianych w art. 10 ust 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Przepis ten stanowi, że:

    1. Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je, z zastrzeżeniem art. 56, jak okresy składkowe:

    okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane w odrębnych przepisach składki,
    przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
    przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe, ustalone na zasadach określonych w art. 5-7, są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

    Wynika z tego, że uzupełnić można tylko wtedy, kiedy okresy składkowe i nieskładkowe są niewystarczające do przyznania emerytury. Wiele osób myśli, że może sobie pobierać świadczenia z ZUS i KRUS jednocześnie, ale z tego co wiem to nie ma takiej możliwości.
    Cytuj
  • Skrawacz 23 maj 2011, 16:53
    A czy uzupełnienia można doliczyć do wcześniejszych emerytur - w obniżonym wymiarze wiekowym i składkowym.?
    Cytuj
  • Faustyn66 23 maj 2011, 18:38
    Raczej można, przepis jak tak wziąć go literalnie nie mówi o emeryturze w powszechnym wieku emerytalnym tylko ogólnie o emeryturze. Moim zdaniem skoro tak to zapisano to tyczy się to każdej emerytury (i renty też) bez względu na to czy jest ona wcześniejsza czy nie.
    Cytuj
  • Rogalik 23 maj 2011, 21:46
    Odpowiedź na pytanie do jakiej emerytury odnosi się okres uzupełnień zawiera wyrok sądu apelacyjnego. Zdaniem sądu z Katowic
    artykuł 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.), dotyczący uzupełnienia stażu pracy okresami pracy w gospodarstwie rolnym, w zakresie niezbędnym do przyznania emerytury, nie zawiera żadnego bliższego określenia rodzaju tego świadczenia. Przyjąć zatem należy, że odnosi się do każdej emerytury, a więc zarówno emerytury przyznawanej od ustawowego jak i obniżonego wieku emerytalnego.

    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 czerwca 2002 r., sygn. III AUa 1348/02
    Cytuj
  • KasaMova 24 maj 2011, 1:36
    Tylko niech nikt nie myśli sobie, że jak pracował w gospodarstwie to od razu coś dostanie. Musiały być opłacane składki! i to jest najważniejszy punkt rozmowy. Drugi warunek jest taki, że pracować musiała osoba powyżej 16 roku życia (przed 1 stycznia 1983 roku).
    Za ile takich osób gospodarz odprowadzał składki, bo może mało kto wie, ale pracować można było nie tylko u rodziców, ale u sąsiadów czy u jakiegokolwiek rolnika. Tylko oni wszyscy musieli płacić składki za takie pracującego młodzika.
    Cytuj
  • Zakasowany 24 maj 2011, 7:34
    Ważne jest też ile się pracowało czyli w jakim wymiarze. W systemie pracowniczym okres pracy to 8 godzin (cały etat), ale tak tego się nie liczy przy okresach uzupełniających. Z wyroków sądowych wynika, że aby zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu emerytalnego zainteresowany musiał: pracować
    - stale i nie przerwanie
    -minimalnie przez połowę wymiaru czasu pracy czyli min 4 godz. dziennie.

    Takie stanowisko zająć SN w wyroku z 1997 roku.

    Wyrok z dnia 28 lutego 1997 r.
    II UKN 96/96


    Na podstawie przepisu art. 5 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 450 ze zm.) okresy pracy domownika w gospodarstwie rolnym przed dniem 1 stycznia 1983 r. uwzględnia się przy ustalaniu uprawnień emerytalo-rentowych, gdy była wykonywana w wymiarze nie niższym niż połowa ustawowego czasu pracy.

    KasaMova mylisz się i nie trzeba było opłacać żadnych składek za domownika

    We wspomnianych wyroku z 1997 roku sąd zauważył, że przed dniem 1 stycznia 1983 r. nie istniał obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników za domownika, a więc pracę w gospodarstwie rolnym można uwzględnić na podstawie art. 5 ustawy o rewaloryzacji wówczas, gdy była wykonywana w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
    Cytuj
  • Secularum 24 maj 2011, 10:41
    Jak nie było obowiązku opłacania składek to jest to ogromne pole do nadużyć.
    Bo jak udowodnić, że rzeczywiście pracowało się w gospodarstwie rolnym i to stale i po 4 godziny dziennie.
    Takie "dowody" dostarczą zeznania świadków. Jak ktoś pracował w okresie 1980-83 to jest przeszło 30 lat temu.
    Kto po 30-stu latach pamięta ile jakiś człowiek pracował???
    Cytuj
  • Lawyers 24 maj 2011, 12:12
    Ile osób pamięta? raczej ile osób jeszcze żyje. 30 lat to szmat czasu a i świadkowie muszą być wiarygodni.
    Poza tym komu chciałoby się jeździć po sądach w sytuacji kiedy ZUS nie uwzględni okresów uzupełniających?
    Skala możliwych nieprawidłowości nie jest duża, ale dotyczy wielu osób. Jeszcze na początku lat 80-90 XX wieku sporo osób pracowało na wsi, nie to co teraz, więc zapewne wielu jest takich co doliczyłoby sobie parę lat do stażu, ale mają nikłe szanse na to.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum