Favore.plForumFirma, biuro, reklama

CZY WARTO BYĆ VATOWCEM?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

CZY WARTO BYĆ VATOWCEM?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Firma, biuro, reklama
  • WitoldEs 27 lip 2010, 14:27
    właśnie pracuję nad założeniem własnej działalności i zastanawiam się czy warto od razu wejść w vat, czy zacząć od ryczałtu? Wydaje mi się, że ryczałt mógłby być korzystniejszy na począktu, ale też słyszałem, że vatowców jednak poważniej się traktuje, bo jako ryczałtowiec nie wystwię faktury vat, którą można odliczyć od podatku. Macie doświadczenie w tej kwestii? Będę wdzięczny za pomoc.
    Cytuj
  • ksiegowa 30 lip 2010, 9:57
    To jest trudne tak od razu do określania - "warto a może nie?" Podejmując decyzję o byciu vatowcem musisz dokładnie wiedzieć do kogo kierujesz swoje usługi - jeżeli do osób fizycznych, lepiej nie wchodzić od razu do VAT. Jeżeli będziesz ponosił minimalne koszty a duże przychody - lepiej nie wchodzić do VAT.Jeżeli swe usługi kierujesz dla firm - oni przeważnie chcą mieć możliwość odliczenia VAT. Poza tym pomyliłeś ryczał z VAT-em. Ryczałt odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych i nie ma nic wspólnego z VAT-em. Odpowiedziałam najogólniej na co zwrócić uwagę, nie wiem jaką działalność chcesz prowadzić więc trudno mi jest odpowiedzieć na Twoje pytanie.
    Pozdrawiam
    Agnieszka
    Cytuj
  • softserwis 27 paź 2010, 12:13
    Jeśli musisz inwestować:
    - lokal
    - telefony
    - sprzęt
    - itd
    to VAT ma sens.
    Cytuj
  • mkszkuk 27 paź 2010, 13:39
    Jeżeli firma stawia na rozwój to tak!
    Cytuj
  • agent007 3 lis 2010, 9:42
    Warto, ale od nowego roku będzie się to mniej opłacać ponieważ nasz cudowny rząd chce ograniczyć możliwości odpisywania VAT.
    Cytuj
  • Vatowiec 12 lis 2010, 11:24
    Pytanie jest niejednoznaczne. Czasem warto być na ryczałcie - mniej formalności.
    Jednak bycie Vatowcem zależy również od wysokości obrotu. Kiedy przekroczy się granicę, to wtedy VAT obowiązkowy. A co się z tym wiąże to już lepiej nie wspominać. Papierologia na maksa i łatwo się zgubić.

    Pamiętam tych taksówkarzy co w grudniu już nie pracowali, bo bali się przekroczyć obrót co skutkowałoby zarejestrowaniem się jak Vatowiec. Taniej było siedzieć w domu przez 2-3 tygodnie niż pracować.
    Cytuj
  • pomadka 18 lis 2010, 15:05
    Myślę, że jeśli nie masz absolutnej pewności, że Twoja firma od początku będzie dużo zarabiać i bardzo dobrze prosperować to powinieneś zacząć od ryczałtu. Ja miesiąc temu założyłam własną działalność gospodarczą związaną z handlem internetowym i będąc na ryczałcie mój podatek wynosi tylko 3%. Także wiele zależy od tego w jakiej Kategorii działalność zakładasz.
    Cytuj
  • Vatowiec 19 lis 2010, 9:25
    pomadka napisał:Myślę, że jeśli nie masz absolutnej pewności, że Twoja firma od początku będzie dużo zarabiać i bardzo dobrze prosperować to powinieneś zacząć od ryczałtu. Ja miesiąc temu założyłam własną działalność gospodarczą związaną z handlem internetowym i będąc na ryczałcie mój podatek wynosi tylko 3%. Także wiele zależy od tego w jakiej Kategorii działalność zakładasz.
    Też tak sądzą. W tym roku jak ktoś rozpoczyna działalność gospodarczą (pierwszy raz), to do przychdów na pozmie 20 tys zł nie musi instalować kasy fiskalnej. Jednak bycie Vatowcem to ogromna papierologia i przepisy VAT - to jest biznes w biznesie.

    Jeśli można, to na początek wybrałbym ryczałt. Limit w przypadku ryczałtu to pół miliona złotych rocznie (500.000 zł). Chodzi o przychody, czyli kwotę jaką zostawiają klienci, bez uwzględnienia kosztów. Czyli całkiem niźle jak na początek.
    Cytuj
  • jaceksr 27 lis 2014, 15:02
    Trochę spóźniona moja odpowiedź.
    VAt a ryczałt - o czym mowa w tekście to dwa różne tematy.
    POdatek VAT - zależy co i komu się sprzedaje - tak trzeba rozpatrywać
    POdatek dochodowy - to ryczałt lub płatność od dochodu.
    Cytuj
Firma, biuro, reklama - dyskusje na forum