Favore.plForumRemonty, budowa, wnętrza i ogrody

Jak założyć kompostownik?, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak założyć kompostownik?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • MemoNemo 23 wrz 2010, 21:51
    Mam zamiar sobie obudować kompostownik ażurowym murkiem z cegły, ale zastanawiam się jak potem technicznie zorganizować wybieranie gotowego kompostu? Czy takie pojemniki mają opcje jakiegoś wyciagania spod spodu tego już zrobionego nawozu? Bo jak nie to jak sie do tego zabrać?
    Cytuj
  • Ronjaa 24 wrz 2010, 1:22
    Dlatego praktyczny jest dwukomorowy, do jednej części wrzucasz odpadki, ścięta trawę (przyspiesza rozkład, bo zawiera azot) gałęzie itp, podlewamy to gnojówką i podsypujemy ziemią , przykrywamy i robi się nawozikuśmiech a w tym czasie zbieramy do drugiej częsci i tak na zmianęuśmiech Bardzo dobrze się sprawdza taki system u nas.

    Cytuj
  • Grantorino 24 wrz 2010, 7:49
    Z tym przykrywaniem trzeba uważać, bo dostęp tlenu musi byc tez z góry, jak się za bardzo docisnie to zamiast próchnicy robi sie kiszonauśmiech A jeszcze a propos smrodu, to prawidłowy kompostownik powinno raczej czuć takim mokrym lesnym podłożem, a to nie jest przkyry zapach, na pewno nie jak coś zgniłego.

    Cytuj
  • Barbra67 24 wrz 2010, 10:20
    Żeby trwale napowietrzyć to warto dorzucać czasem trocę trocin, ziemi itp. Natrudniej zrobic pierwszą pryzmę, bo w kompostowniku muszą sie wytworzyć mikroorganizmy, a potem już łatwo zrobić kolejny jak na dole zostaje troszke staregouśmiech

    Cytuj
  • Yago 24 wrz 2010, 12:18
    Można sobie zrobić wycieczkę do lasu i przywieźć worek próchnicy, to będzie taki zaczyn pod kompostuśmiech
    Cytuj
  • Farrel 24 wrz 2010, 15:48
    W kwestii przykrywania: trzeba to robić na zimę, żeby ograniczyć parowanie wody i utrzymać wyższą temperaturę wewnątrz pryzmy. Czarna perforowana folia sie do tego bardzo dobrze nadaje.

    Cytuj
  • yellowphone 24 wrz 2010, 18:33
    A jakiej wielkości powinien być kompostownik w ogrodzie 600m kw? I co mam zrobic jak sięokaże, że tego nawozu mam za dużo?
    Cytuj
  • becia_koronczarka 24 wrz 2010, 21:17
    Jeśli macie obiekcje co do ceny kompostownika to polecam zainteresować sie doplatami do tej inwestycji, bo niektóre gminy sa przygotowane na współfinansowanie tego przedsiewzięcia. Ale pomyślcie też ile płacicie za wywożenie śmieci.
    Cytuj
  • Grantorino 24 wrz 2010, 23:58
    I to jest prawidłowy tok myśleniauśmiech
    Cytuj
  • casia1980 25 wrz 2010, 6:42
    Ja mam taki z marketu kompostownik, z klapką na dole. Jak jest gotowy (i wtedy naprawdę ladnie pachnie ściółką) to wyciągam i jużuśmiech

    Cytuj
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum