Favore.plForumRemonty, budowa, wnętrza i ogrody

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Domatorres 28 sty 2011, 13:46
    Dokładnie, warto się troche dowiedzieć jak dziala wentylacja i dopiero wtedy podejmować decyzję. Ja już nie raz kalkulowalem co się bardziej oplaca i względy ekonomiczne nie przemawiają za mechaniczną.
    Cytuj
  • Bancroft 28 sty 2011, 17:33
    Pewnie że dobrze zaprojektowana i zrobiona wentylacja grawitacyjna spełnia swoją rolę, ale skoro budujemy energooszczędne domy ot konsekwentnie byłoby skorzystać z tego wnyalazku jakim jest mechaniczna wentylacjauśmiech
    Jasne, że wychowalismy sie na grawitacyjnej, ale wtedy nie było innej opcji. Teraz można oszczędzać energię, mechaniczna wentylacja z rekuperacją ogranicza straty energii do 10%, przy grawitacyjnej jest to jakies 30-40% więc jak dla mnie rachunek jest prostyuśmiech
    Cytuj
  • grubystach 28 sty 2011, 19:38
    Jak gadałem z architektem to mi odradzał mechaniczną z rekuperatorem. Główny powód: w przewodach osadza się duż o różnych nieciekawych rzeczy, nie tak ja kw grawitacyjnej. Trzeba by to często czyścić i konserwować. Pracowałem kiedyś w budynku ze starą klimatyzacją, więc ten argument jak najbardziej do mnie przemawia.
    Cytuj
  • comfort_instal 27 kwi 2011, 23:16
    ja bym jednak stawiał na rekuperację, ty bardziej, że na etapie nowo budowanego domu można ją mieć prawie za darmo(brak kominów, okna tańsze o brak rozszczelnień, a nawet bardziej energooszczędne bez otwierania (oczywiście na parterze, ponieważ czasami trzeba je umyć), jeśli jest kocioł gazowy kondensat, to można zakupić o mniejszej mocy lub z dużą modulacją, wówczas przy rekuperacji, czyli odzysku ciepła, taki kocioł pracuje na małych, a tym samym na ekonomicznych obrotach, mniejsze zużycie paliwa) tak więc naprawdę można mieć go za darmo. W zamian za zużyty prąd (którego jest niewiele przy rekuperatorach z silnikami na prąd stały) mamy ciszę w domu, brak kurzu, zawsze świeże powietrze z odpowiednią wilgotnością i brak zaparowanych okien, co w dziejszych czasach jest normą, ponieważ dzisiejsze domy to termosy (szczelne, ciepłe i duszne), w zimie zamykamy wszystkie kratki, okna i brak wymiany powietrza powoduje nadmierną wigoć w domu, a jak wiadomo ogrzać wilgotne powietrze wymaga sporo więcej energii niż umiarkowanie wilgotne. Ja jestem za rekuperacją, oczywiście dobrze dobraną i wykonaną..
    Cytuj
  • owocka 18 sie 2011, 9:18
    ja tez polecam wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, znalałam taki artykuł:
    "Jak zmniejszyć koszty instalacji wentylacji mechanicznej"
    Wymuszona wentylacja w domach jednorodzinnych staje się coraz bardziej popularna. Jednakże, nadal mało znana forma samodzielnej budowy takiej rekuperacji zniechęca posiadaczy domów do zamontowania jej. Zdarza się często, że inwestycja w kompletny układ wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zbyt droga i rezygnuje się z jej zainstalowania. Zakład produkcyjny BARBOR – producent wymienników ciepła – wyszedł naprzeciw temu problemowi. Firma postanowiła stworzyć produkt, który jest „sercem” wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła po niższej cenie, niż dotychczasowe oferty rynku. Krzyżowy wymiennik ciepła w obudowie został specjalnie zaprojektowany do samodzielnego montażu przez jego użytkowników. Wystarczy jedynie wymusić obieg powietrza za pomocą wentylatorów.
    Produkt stworzony przez firmęBARBORpozwala na zmniejszenie kosztów instalacji wentylacji mechanicznej. Jego prosta budowa i łatwość montażu sprzyja rozpowszechnianiu rekuperacji w budynkach. Składa się z:
    • wymiennika krzyżowego ciepła,
    • filtrówklasyG4,
    • obudowy,
    • króćców przyłączeniowych.
    Wymiary wymiennika krzyżowego dobierane są indywidualnie na potrzeby klienta. Do podstawowych zmiennych należą: ilość wymienianego powietrza w pomieszczeniach na godzinę, projekt budynku, parametry powietrza.
    Rekuperator z firmyBARBOR,zdodatkowo zamontowanymi wentylatorami spełnia już podstawową funkcję odzysku ciepła. Ograniczenie elementów wpływa na niską cenę. Opcjonalnie można dodać np. termostat ścienny, czujnik zanieczyszczenia powietrza, czujnik wilgotności, regulator tyrystorowy.
    Szacunkowy koszt montażu wymiennika krzyżowego w obudowie firmyBARBOR,wraz z wyposażeniem to:
    Kompletne urządzenie firmkonkurencyjnych kosztuje ok. 4000 zł. Dobierając samemu poszczególne elementy, można regulować, zmniejszać cenę urządzenia do rekuperacji w domach.
    Cytuj
  • konto_usuniete_285085 5 sty 2012, 9:56     (ostatnio zmieniony przez autora 5 sty 2012, 9:58, w całości zmieniany 2 razy)
    BARABOR a co z zamarzaniem wymiennika? obawiał bym się montować korka w wentylacji. Chciałbym usłyszeć opinię użytkowników po sezonie zimowym
    Cytuj
  • nowika 29 maj 2013, 21:19
    U mnie w domu jest wentylacja mechaniczna, całym montażem i pomocą w wyborze rekuperatora zajęła się firma ecocomfort
    Cytuj
  • Readytofly 27 lip 2013, 20:14
    Zdecydowanie wentylacja mechaniczna, szczególnie jak ktoś jest na etapie budowy domu. Po za tym na stronie firmy [url=http://]Apclima [/url] znalazłem taką ofertę, jak obniżyć koszty montażu: "Proponujemy Państwu niespotykany w żadnej innej firmie, sposób montażu rekuperatora. Wykonujemy dla Państwa projekt instalacji wg indywidualnych kryteriów i możliwości finansowych. Następnie dobieramy urządzenia i materiały spełniające Państwa oczekiwania i wymagania. Kompletujemy wszystkie urządzenia, elementy instalacji i materiały montażowe potrzebne do wykonania systemu wentylacji. Prowadzimy bezpłatne konsultacje w zakresie montażu instalacji i uruchomienia urządzeń. Uruchamiamy i regulujemy gotowe instalacje rekuperacji. Prowadzimy doradztwo i konsultacje na terenie całej Polski." Moim zdaniem to świetny sposób na oszczędność, bo taka instalacja nie jest jednak tania.
    Cytuj
  • PatrycjaZak 1 sie 2013, 18:26
    To faktycznie dobra możliwość, by jednak zaoszczędzić na takiej instalacji, bo jak robiłam jakiś rok temu rozeznanie, to dość dużo kosztowała, a spora jej część to właśnie koszty montażu. Jeżeli ktoś się na tym po części zna, to na pewno warto z takiej oferty skorzystać.
    Cytuj
  • Bostwana 6 wrz 2013, 19:37
    My zdecydowaliśmy się na wentylację mechaniczną i teraz w ogóle tego nie żałuję. Jak wychodzę spod prysznica, to przynajmniej nie mam zaparowanych szyb, a w domu ciągle jest świeże powietrze. Znika problem z komarami, bo nie trzeba otwierać okien itp. Mąż np. jest zadowolony z odzysku ciepła (mamy rekuperator) - zimą daje to niezłe oszczędności i każdy coś takiego powinien rozważyć. A jeśli boimy się o eksploatację, to warto zdecydować się na poważną firmę. My korzystaliśmy z usług [url=http://www.ecocomfort.pl/]Eco Comfortu[/url], teraz mamy 10 lat gwarancji i w razie jakby coś się działo, to służą pomocą - oczywiście darmową uśmiech
    Cytuj
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum