Jąkanie można wyleczyć - logopeda Warszawa

Jąkanie można wyleczyć - logopeda Warszawa nr 6210

Lokalizacja: cała Polska

INFORMACJE
Kontakt
Anna Szereszeńska
Wyślij e-mail
tel: 509 361765
Uwaga: podczas kontaktu powołaj się na Favore.pl i zapytaj o rabat
Strona WWW
brak
Godziny
pn-pt: 10:00-18:00
sb: 10:00-14:00
rozwiń
WYŚLIJ ZAPYTANIE
Przykładowe zapytanie
Pan Grzegorz chce położyć kafle na schodach...
Witam,

zlecę wyrównanie i położenie glazury na schodach zewnętrznych.
Powierzchnia schodów do ułożenia ok. 10m2. Termin wykonania: 14 dni.
Proszę o kontakt i wycenę robocizny, materiały są już zakupione.

Pozdrawiam
Grzegorz Kowalski
 [rozwiń]
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wawrzyszewska 11 lok. 6.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

OPIS USŁUGI

Anna Szerszeńska - logopeda, neurologopeda
W 1991 roku ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a rok później Podyplomowe Studium Logopedyczne.

Od 1992 pracowałam przez kilka lat jako logopeda w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, prowadziłam zajęcia z balbutologopedii (jąkanie) dla studentów Podyplomowych Studiów Logopedycznych Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a także prowadziłam grupy terapeutyczne dla pacjentów jąkających się, początkowo w Trójmieście, a od 1998 r. w Warszawie. Pracuję także z pacjentami po uszkodzeniach neurologicznych, dotkniętych afazją, bądź dysartrią. Często jest to terapia długotrwała, przynosząca jednak niezwykłe postępy, przywracająca pacjentów do normalnego funkcjonowania w życiu.

W lipcu 2002 r. po podyplomowych studiach na Uniwersytecie Gdańskim uzyskałam dyplom neurologopedy.
Od maja 2003 jestem neurologopedą w klinice Medicover w Warszawie.

Szkolenia:
 • 1993 - Gdańsk - Terapia jąkania - szkolenie prowadzone przez prof. Lidię Ariutiunian, zakończone otrzymaniem certyfikatu.
 • 1993 - Warszawa - "Psychostymulacyjna metoda rozwoju mowy i myślenia" - zajęcia prowadzone przez jej autorów, dr M.Młynarską i dr T.Smerekę.
 • 1994 - Gdańsk - Warsztaty dotyczące terapii jąkania, prowadzone przez niemieckiego terapeutę Andreasa Starke.
 • 1994 - Gdańsk - "Metoda ruchu rozwijającego V.Sherborne", kurs 1 i 2 stopnia.
 • 1997 - Warszawa - Kinezjologia edukacyjna Dennisona 1 stopnia.
 • 2001 - Paryż - staż w Instytucie Arthur Vernes na oddziale zajmującym się patologią głosu i leczeniem jąkania.
 • 2005 - Warszawa - kurs I stopnia terapii integracji sensorycznej.
Jąkanie można wyleczyć
Jąka się około 1% populacji. Pierwsze zaburzenia pojawiają się najczęściej między 2 a 4 rokiem życia. Na pytanie o przyczynę jąkania wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście skłaniam się ku teorii, że jąkanie wywołuje wiele czynników zarówno natury biologicznej, społecznej jak i psychicznej.

Jąkanie to choroba, którą można dziś skutecznie leczyć. Jeżeli w przeszłości ty lub ktoś z twoich bliskich uczęszczał już na terapię, która waszym zdaniem nie dała efektu, spróbuj raz jeszcze. Metody leczenia wielu chorób, także i jąkania, są coraz skuteczniejsze.

Wśród wielu całościowych metod leczenia jąkania (takich, które zajmują się zarówno psychiką pacjenta, jak i jego problemami z niepłynnym mówieniem) niezwykle skuteczna jest opracowana i stosowana przez profesor Lilii Ariutiunian. W 1993 roku przeszłam szkolenie u profesor Ariutiunian i otrzymałam certyfikat (nr 3/1993), który daje mi prawo do leczenia pacjentów tą metodą.

Spotkania grup terapeutycznych jak i wstępne spotkania kwalifikacyjne odbywają się w Warszawie na Ursynowie.

Jak pomóc małemu dziecku, które zaczyna się jąkać?
Wasze dziecko zaczęło się jąkać. Z każdym dniem utwierdzacie się w przekonaniu, że to nie chwilowy problem tylko coś poważniejszego.

Co powinniście wiedzieć o jąkaniu:
 • jąkanie to problem, który znacznie częściej występuje u chłopców niż dziewczynek
 • zaburzenie to nie ma żadnego związku z inteligencją waszego dziecka
 • bardzo często jąkanie dotyka te dzieci, u których rozwój mowy jest w znacznym stopniu opóźniony w stosunku do rówieśników.
 • jąkanie najczęściej zaczyna się między 2-4 rokiem życia
 • im wcześniej zajmiemy się tym problemem tym większa szansa na poprawę
Przyjmuje się, że na czworo dzieci jąkających się w wieku dziecięcym, jedno w wiek dorosły wchodzi z tym zaburzeniem.
Niestety nic nie pozwala obecnie jednoznacznie stwierdzić, u którego z dzieci utrzyma się jąkanie.

Jakie objawy występujące u dziecka powinny niepokoić?

Mowa dziecka przed 6,7 rokiem życia rzadko jest idealna. Podobnie jak z inne umiejętności, w miarę rozwoju dziecka doskonali się.

Powinniśmy bliżej przyjrzeć się mowie naszego dziecka jeżeli:
 • robi wysiłek żeby coś powiedzieć
 • mówi niechętnie w towarzystwie nieznanych osób
 • reaguje wściekłością na swoje problemy z mówieniem
 • w momencie trudności z wypowiedzeniem czegoś dołącza gesty, lub pojawiają się u niego tiki
 • z pogodnego szkraba zamienia się w smutnego i kapryśnego
Jak można pomóc dziecku?

Dziecko trzeba dokładnie obserwować. Nie należy kierować jego uwagi na trudności z mówieniem. Bardziej istotne powinno być dla nas to co dziecko do nas mówi, a nie w jaki sposób to czyni.
Jest ważne, abyśmy umieli słuchać naszego dziecka i potrafili mu poświęcić jak najwięcej uwagi.
Uwagi w stylu: "uspokój się, głęboko oddychaj" nie powinny mieć miejsca.

Najlepiej zwrócić się do logopedy specjalizującego się w problematyce jąkania, który udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących postępowania z dzieckiem i odpowie na nurtujące Was pytania, a w niektórych przypadkach rozpocznie proces leczenia.
Z doświadczenia klinicznego wynika, że im szybciej dziecko otrzyma profesjonalną pomoc, tym proces leczenia będzie krótszy i skuteczniejszy.

Opierając się na doświadczeniach wielu terapeutów oraz własnych stworzyłam program profilaktyki jąkania. Szczególnie bliskie są mi doświadczenia francuskich specjalistów, którzy na początku lat dziewięćdziesiątych wdrożyli w swoim kraju powszechny program zapobiegania jąkaniu.

O jąkaniu
Jąkanie to zaburzenie mowy, polegające na powtarzaniu, wydłużaniu głosek, sylab, słów, bądź na występowaniu bloków, tzn. "zacinaniu się" bez wydawania dźwięku. Często dotknięte nim osoby dołączają też do swoich wypowiedzi dźwięki lub słowa mające pomóc w płynnym przejściu przez momenty niepłynności.

Jąka się około 1% populacji. Pierwsze zaburzenia pojawiają się najczęściej między 2 a 4 rokiem życia. Na pytanie, dlaczego dana osoba zaczyna się jąkać, wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osobiście skłaniam się ku teorii, że jąkanie wywołuje wiele czynników zarówno natury biologicznej, społecznej jak i psychicznej. Są nimi: dziedziczne predyspozycje, opóźniony rozwój mowy, choroby, wypadki, a także niekorzystne sytuacje, jak napięta atmosfera domowa, nadmierne wymagania i krytycyzm ze strony rodziców.

W ostatnim czasie po raz pierwszy udało się wykazać odmienność w budowie mózgu u osób cierpiących z powodu jąkania. Przy pomocy rezonansu magnetycznego lekarze z Uniwersytetu w Nowym Orleanie zbadali mózgi 32 pacjentów. Połowę stanowili jąkający się. Kiedy porównano wyniki osób jąkających i niejąkających okazało się, że u tych pierwszych w okolicy mózgu odpowiedzialnej za mowę są pewne zmiany: w rejonie skroniowym obszar ten był większy.

Są osoby, które mają wszystkie wymienione wcześniej objawy jąkania, ale jąkającymi się nie czują. Istotą jąkania jest bowiem świadomość, że jest się jąkającym i związany z tym strach przed mówieniem, unikanie mówienia, uczucie wstydu, brak wiary w siebie. Potocznie, jąkanie funkcjonuje jako nieumiejętność płynnego wypowiadania się, jednak największy problemem tkwi wewnątrz.

Jąkanie to choroba, którą można dziś skutecznie leczyć. Jeżeli w przeszłości próba terapii nie dała efektu, warto spróbować jeszcze raz. Metody leczenia wielu chorób, także i jąkania, są coraz skuteczniejsze.

Wśród wielu całościowych metod leczenia jąkania (takich, które zajmują się zarówno psychiką pacjenta, jak i jego problemami z niepłynnym mówieniem) niezwykle skuteczna jest opracowana i stosowana przez profesor Lilii Ariutiunian.

Na czym polega terapia
Potrzeba minimum dwóch osób żeby się jąkać.

Jąkanie to problem komunikacyjny, który ma miejsce w sytuacji kontaktu z drugim człowiekiem.

Można opisać jąkanie jako szereg zdarzeń, które najczęściej wiążą się ze wzmożonym napięciem i zaburzają płynność mówienia. Są to: powtarzania sylab, bloki, przedłużanie dźwięków, obecność niezamierzonych ruchów.

Metoda Lilii Ariutiunian skutecznie leczy jąkanie. Jej celem jest nauczenie pacjenta nowej, płynnej mowy.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że jest ona metodą całościową. Pomaga pacjentowi we wszystkich zaburzonych płaszczyznach: psychologicznej, neurologicznej, fonetycznej. Nie polega na kontrolowaniu zdarzeń jąkania, lecz na uporządkowaniu mechanizmów i automatyzmów biorących udział w procesie mówienia, które są zaburzone u osób jąkających się.

Niezwykle ważne jest w tej metodzie, aby pacjent przezwyciężył lęk przed mówieniem. Służą temu odpowiednio przygotowane ćwiczenia.

Podstawą tej metody jest uruchomienie ręki dominującej, której zadaniem jest koordynacja całego mechanizmu mówienia, poprzez przekazywanie impulsów do mózgowego ośrodka mowy. Terapia w żaden sposób nie jest wspierana farmakologicznie. Farmakologia proponowana przez lekarzy w leczeniu jąkania zajmuje się jedynie jego skutkami, my zaś wychodzimy od źródła.

Terapia jest bardzo intensywna.

Pierwszy etap trwa 14 dni. W ciągu tego okresu pacjent uczy się nowej, płynnej mowy, to znaczy takiej, która nie jest napięta i w trakcie której swobodnie, prawidłowo oddycha.


Dla powodzenia leczenia niezwykle istotne jest wsparcie osoby bliskiej pacjentowi. Może to być matka, ojciec bądź przyjaciel. Zarówno w trakcie tego etapu, jak i po jego zakończeniu, osoba ta będzie psychicznie wspierać pacjenta, służyć pomocą w trakcie wykonywanych ćwiczeń, ponieważ wie, na czym polega terapia.

Tak jak jąkanie jest często problemem i troską całej rodziny, tak samo w proces leczenia powinni być zaangażowani najbliżsi.

Niezwykle trudnym, jednak możliwym do zrealizowania jest trening milczenia. Ten element jest niezbędny, aby pacjenci mogli zapomnieć o swoim jąkaniu i wszystkich niedogodnościach, które się z nim wiążą, a w rezultacie zapomnieć o lęku przed mówieniem.

Odpowiednie ćwiczenia uczą pacjenta łączenia mowy ze spokojem.

Chociaż u każdego z pacjentów jąkanie przebiega według innego wzorca i każdy wymaga zindywidualizowanego podejścia, terapia jąkania przebiega podobnie.
Dni terapii poświęcone są na odpowiednio dostosowane ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, fonacyjne, a także relaksacyjne, wyciszające i rozluźniające.

Wszystkim tym działaniom przyświeca jeden cel: aby pacjent w konsekwencji mógł myśleć o tym co mówi, a nie o tym, że znowu dopadnie go jąkanie.
Po 14 dniach pierwszy krok jest już zrobiony. Pacjenci mówią płynnie, nie jest to jednak jeszcze umiejętność utrwalona.

Drugi etap, to comiesięczne spotkania przez 11 miesięcy, w trakcie których pacjenci regularnie się spotykają, doskonalą płynną mowę i rozbudowują oraz utrwalają wykonywane wcześniej ćwiczenia i zadania.


W tym czasie mowa niewiele się różni od "docelowej". Jest nieznacznie wolniejsza, jednak bezwzględnie zachowane są prawidłowa intonacja i akcent.
Ani pacjent, ani osoby słuchające nie odczuwają efektu sztuczności, bądź zmniejszonej komunikatywności.

Na tym etapie pacjenci są gotowi na spotkanie z rzeczywistością. Poznali już zasady płynnego mówienia, wychodzą więc na ulicę, do sklepu, dzwonią w miejsca ogólnodostępne i zadają pytania.

Wielu sławnych ludzi jąkało się i wielu z nich udało się wyleczyć!

Czy uwierzysz, że Marylin Monroe też się jąkała? A jednak...i nie tylko ona, sławne jąkały to między innymi:
 • Arystoteles
 • Winston Churchill
 • Karol Darwin
 • Henry James
 • Rowan Atkinson
 • Romario
 • Mike Tyson
 • Demostenes
 • Molotov
 • Isaak Newton
 • Marilyn Monroe
 • Bruce Willis
 • John Updike
 • Antony Quinn
 • Ben Johnson
 • Andrzej Gołota
 • Król Jerzy VI
 • Scatman John


Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz.
Oddzwonię lub odpiszę niezwłocznie.
Wyślij zapytanie przez formularz

INNE USŁUGI TEGO UŻYTKOWNIKA
OPINIE O UŻYTKOWNIKU
Jąkanie można wyleczyć - logopeda Warszawa - galeria
Jąkanie można wyleczyć - logopeda Warszawa Oceń: OceńOceńOceńOceńOceń - średnia ocen: 3,5 na 5 (liczba ocen: 17)
Poprzednia usługa: 4 pakiety kont WWW do wyboru   Następna usługa: Kompleksowa obsługa firm BHP Doradztwo Szkolenia!