Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródNaprawy i instalacjeAlarmowe, zabezpieczające

Artykuł: 3 zalety monitoringu IP

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

3 zalety monitoringu IP

3 zalety monitoringu IP
Autor: konto_usuniete_779673   |   10 sty 2022, 11:59   |   Dział: Artykuły

Z roku na rok technologie monitoringu CCTV stają się coraz bardziej funkcjonalne. Czasy, w których dane zapisywane były na kasetach czy dyskach, a rejestrowany obraz niskiej rozdzielczości dostępny był tylko w wersji czarno-białej, odeszły w niepamięć. Obecnie wysokim standardem telewizji przemysłowej dla biurowców, obiektów gospodarczych czy domów są zestawy kamer IP zapewniające cyfrową transmisję danych w oparciu o Internet Protocol. Jakie są zalety takiego nowoczesnego monitoringu?

Monitoring IP i jego zasilanie PoE

Największą zaletą monitoringu w standardzie IP jest to, że może być on zasilany poprzez router PoE, czyli Power Over Ethernet. Oznacza to, że zestaw kamer IP może być podłączony zarówno dzięki kablowi sieciowemu, jak i może stanowić część bardziej rozbudowanego okablowania strukturalnego, inteligentnej sieci elektrycznej KNX czy innego typu instalacji niskoprądowej. Na rynku dostępne są nawet urządzenia pracujące poprzez łącze Wi-Fi, co całkowicie eliminuje konieczność tworzenia złożonych układów okablowania. Dzięki temu system trudniejszy jest w uszkodzeniu przez potencjalnych włamywaczy, a jego dodatkową cechą jest niski poziom awaryjności.

Wysoką sprawność monitoringu IP potwierdzają specjaliści z firmy elektroinstalatorskiej VOLTECH, która proponuje tworzenie telewizji przemysłowej CCTV połączonej nawet z alarmami, automatyką budynkową SMARTHOME lub BMS, a także z systemami kontroli dostępu. Wybór technologii IP według nich to prosty sposób na ograniczenie kosztów całej inwestycji, poprzez brak konieczności tworzenia skomplikowanych układów elektrycznych.

Kamery IP i ich wyjątkowa funkcjonalność

Kamery stosowane przy monitoringu IP to urządzenia wykonane naprawdę w wysokiej klasie, zarówno jeśli chodzi o poziom zabezpieczenia przed uszkodzeniem (np. w przypadku aktów wandalizmu), jak i jeśli mowa o funkcjonalności. Dzięki obsłudze poprzez standard Internet Protocol zapewniają one obraz w kolorze nawet w rozdzielczościach HD, FULL HD oraz 4K. Gwarantują one również szeroki zakres zarządzania obrazem w czasie rzeczywistym oraz z pamięci danych zapisanych w chmurze internetowej czy na dysku. Ponadto kamery IP zapewniają odczyt nawet najdrobniejszych szczegółów w ciężkich warunkach – w nocy, podczas deszczu, śnieżycy czy mgły.

Wspomnieć warto również o tym, iż kamery IP nie są podatne na intencjonalne lub środowiskowe zakłócenia, tym samym pracując na najwyższych parametrach swoich ustawień 24h/dobę. Dobra ich konfiguracja pod istniejącą sieć internetową zapewnia rejestrację obrazu nawet w przypadku dużych obiektów, a łatwa rozbudowa pozwala rozszerzać cały monitoring IP w ramach potrzeb. Duży zasięg kamer to olbrzymi atut całego standardu Internet Protocol dla telewizji przemysłowej.

Monitoring IP i proste nim zarządzanie

Trzecią korzyścią stosowania technologii monitoringu IP jest jego wysoki stopień zautomatyzowania oraz zdalnego zarządzania. Użytkownicy mają możliwość przygotowania różnych scenariuszy ochrony obiektu wraz z wieloma alertami, a przy tym mogą kontrolować pracę całego systemu z każdego zakątku świata.

Najlepsze systemy telewizji przemysłowej CCTV IP pozwalają na podgląd obrazu na smartfonie, laptopie czy tablecie, a także umożliwiają zdalne sterowanie kamerami i innymi elementami całej instalacji. Szczególną uwagę warto zwrócić na funkcje analizy obrazu, dzięki której samodzielnie lub w zautomatyzowany sposób wykrywane są różne niepokojące sytuacje. Taka opcja świetnie sprawdza się wewnątrz budynków, pozwalając rejestrować nawet najmniejszy ruch w ciemnych pomieszczeniach, od razu uruchamiając właściwe powiadomienia czy alarmy. Nie tylko jest to sposób na ochronę budynków przed kradzieżą, ale też przed ogniem lub zalaniem wodą z uszkodzonej instalacji.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy