Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródOgród i otoczeniePrace działkowe

Artykuł: 5 czynności, które musisz wykonać przed sezonem w ogrodzie

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

5 czynności, które musisz wykonać przed sezonem w ogrodzie

5 czynności, które musisz wykonać przed sezonem w ogrodzie
Autor: KarolinaRoksela   |   2 mar 2021, 15:56   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Prace działkowe

Wiosna to dla ogrodników najpiękniejsza pora roku. Niestety jest to też najbardziej pracowity czas dla właścicieli działek i ogrodów. Żonkile, przebiśniegi czy krokusy są więc nie tylko zapowiedzią cieplejszych dni, ale również wytężonych zabiegów pielęgnacyjnych kwiatów i innych roślin. Jakie prace należy wykonać w tym okresie, aby cieszyć się bogatą roślinnością przez kolejne miesiące?

Kalendarz ogrodnika – jak rozpocząć sezon?

Przed przystąpieniem do pierwszych działań w ogrodzie lub na działce, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy kierować się warunkami atmosferycznymi, a nie ustalonym wcześniej harmonogramem wiosennych prac. Z powodu złej pogody, może się bowiem okazać, że część zaplanowanych czynności należy wykonać w późniejszym terminie. Pamiętajmy, że wiosenne przymrozki mogą znacznie zaszkodzić roślinności.

Jakie prace w ogrodzie wykonać wczesną wiosną?

1. Porządkowanie ogrodu po zimie

Gdy tylko pojawią się pierwsze słoneczne dni, można rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodowego. Na początek należy sprawdzić, w jaki sposób przezimowały rośliny. Następnie warto przystąpić do czynności porządkowych, to znaczy:

• pozbycia się zaschniętych liści, połamanych gałęzi i innych śmieci;
• posprzątania miejsc wypoczynku np. tarasu;
• przygotowania mebli ogrodowych i innych obiektów małej architektury;
• ściągnięcia osłon z roślin;

2. Pielęgnacja drzew i krzewów

Po zdjęciu zimowych okryć z roślinności przystępujemy do ich przycinania. Cięcie rozpoczynamy od żywopłotów posadzonych w poprzednich latach oraz owocowych i dekoracyjnych drzew czy krzewów. Ta czynność ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju i kwitnienia roślin. Przede wszystkim warto pozbyć się zniszczonych, starych i chorych konarów. W następnej kolejności należy uciąć pędy rosnące krzywo i zbyt gęsto. Wspomniane czynności pobudzają do wytwarzania zdrowych i młodych gałęzi. Tak przygotowane drzewa i krzewy będą idealnym uzupełnieniem zadbanego ogrodu.

3. Poprawa kondycji trawnika

Piękne kwiaty oraz kwitnące drzewa i krzewy nie wystarczą, aby ogród prezentował się perfekcyjnie. Konieczny jest do tego również piękny trawnik. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należą:

• wygrabienie filcu, suchej trawy i liści;
• napowietrzanie trawnika (opcjonalnie);
• niskie koszenie trawy;
• uzupełnianie ubytków;
• wysiewanie nasion i nawożenie;

4. Nawożenie

Marzec i kwiecień to dobry czas, aby wykonać pierwsze nawożenie – ważny zabieg pielęgnacyjny każdego ogrodu. Najlepiej do tego celu wykorzystać nawozy wieloskładnikowe czy wolnodziałające przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Może to być również obornik lub kompost. Nowo posadzone rośliny należy zasilać dopiero po upływie kilku tygodni. Ziemię powinno się wzbogacać przede wszystkim o azot, a w dalszej kolejności o: wapń, potas, fosfor i magnez.

5. Sadzenie i wysiewanie roślin

Wiosenne siewy najlepiej rozpocząć w połowie marca. Jest to również optymalny czas na przesadzanie większości drzew i krzewów. Jeśli chcemy latem zajadać się pysznymi owocami, warto w tym okresie posadzić: morele, brzoskwinie czy też maliny i jeżyny. Jeśli pogoda sprzyja, to można również w tym miesiącu sadzić krzewy róż.
Wysiewanie wprost do gruntu może rozpocząć się dopiero pod koniec marca. Należy do tego celu wybrać te kwiaty, które dobrze radzą sobie z niższymi temperaturami. Należą do nich na przykład: nagietki i chabry. Większość roślin jednorocznych uprawianych z rozsady można wysiewać w tym czasie wyłącznie w pomieszczeniu. Przedwiośnie to dobry moment na przepikowanie siewek z poprzednich miesięcy do pojedynczych doniczek.

Ogród warzywny należy pielęgnować w podobny sposób. W marcu warto przede wszystkim zadbać o wysoką jakość podłoża oraz dobre nawodnienie. Pod koniec marca wsadzimy do gruntu czosnek czy cebulę. W tym czasie można również wysiać marchewkę, pietruszkę czy groch.

Harmonogram prac ogrodniczych to świetny sposób na uporządkowanie działań. To jakie prace w ogrodzie i na działce wykonamy na początku wiosny, zależy przede wszystkim jednak od kaprysów pogody. Jeśli wykonasz najważniejsze prace wiosną, to będziesz cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy