Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródWyposażenie, wnętrzeSauny, łaźnie

Artykuł: 6 powodów, dla których prywatna sauna ogrodowa to dobry pomysł

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

6 powodów, dla których prywatna sauna ogrodowa to dobry pomysł

6 powodów, dla których prywatna sauna ogrodowa to dobry pomysł
Autor: KarolinaRoksela   |   16 kwi 2021, 13:22   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Sauny, łaźnie

Jest to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu na prywatnych posesjach oraz działkach. Do Polski moda na saunowanie przywędrowała z Finlandii, gdzie cieszy się uznaniem już od ponad dwóch tysięcy lat. Poznaj najważniejsze zalety tego skandynawskiego rozwiązania oraz sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na zakup i budowę własnej sauny ogrodowej.

Fiński sposób na relaks, czyli zalety sauny ogrodowej

W krajach skandynawskich, a szczególnie w Finlandii wybudowanie sauny jest równie popularnym rozwiązaniem, jak wanna czy prysznic. W Polsce, choć wzrasta popularność mody na kąpiel parową, to posiadanie prywatnej łaźni tego typu nadal uważane jest za luksus. Przed zakupem własnej sauny zazwyczaj powstrzymuje nas brak odpowiednich funduszy oraz ograniczony metraż posesji. Jednak o ile kwestie finansowe mogą wpływać na decyzję, to na drugi problem znaleziono rozwiązanie. Jest nim dostępna w wielu profesjonalnych sklepach i portalach aukcyjnych sauna zewnętrzna. Wśród jej największych zalet można wyróżnić:

1. Relaks blisko natury

Nie można zaprzeczyć, że sauny ogrodowe są jedyną w swoim rodzaju formą odpoczynku na świeżym powietrzu. Mimo pewnych obaw można z kąpieli parowych korzystać przez cały rok. Zimowe parówki w łaźni zewnętrznej mogą dostarczać ponadto dodatkowych wrażeń. Tym bardziej że po czasie spędzonym w tak wysokiej temperaturze zaleca się szybkie schłodzenie ciała. Dlatego nie powinny nas martwić skrajne różnice w warunkach i stopniach Celsjusza pomiędzy otoczeniem a wolnostojącą sauną.

2. Ciekawa dekoracja ogrodu

Ponieważ nowoczesne sauny zewnętrzne są tak estetyczne, to można je umieścić w dowolnym miejscu posesji. Ogromny wybór gwarantuje również dowolność dotyczącą rodzajów, kształtów i wielkości łaźni. W przypadku drewnianej sauny ogrodowej praktyczność idzie w parze z wyglądem. Proste konstrukcje świetnie łączą się z działkową roślinnością, a oryginalne wykończenie doskonale wpasowuje się w nietypową architekturę posesji. Istnieje możliwość zamówienia sauny wolnostojącej na wymiar, czyli według własnego projektu.

3. Środek na zdrowie i urodę

Jednym z kluczowych plusów regularnych kąpieli parowych we własnej ogrodowej saunie są ich lecznicze właściwości. Prawidłowe użytkowanie zapewnia bowiem:

• wpływ na poprawę jakości snu;
• odprężenie, wyciszenie i relaks;
• oczyszczenie skóry i poprawę jej kondycji;
• wzmocnienie odporności organizmu;
• wspomaganie utraty nadmiernej masy ciała;
• regenerację w przypadku bólu mięśni, stawów czy kręgosłupa;

Nie zaleca się jednak korzystania z sauny zewnętrznej i wewnętrznej w przypadku cukrzycy, epilepsji, kamicy nerkowej, niewydolności krążenia, chorób wenerycznych czy niektórych schorzeń skóry i wzroku.

4. Bardziej ekonomiczna wersja niż sauna wewnętrzna

Zakup czy budowa własnej łaźni parowej wiąże się z dość dużą inwestycją. Cena sauny ogrodowej to wydatek rzędu 15-25 tysięcy złotych. Rozwiązanie to jest jednak bardziej ekonomiczne niż domowa wersja, w której stosuje się zazwyczaj piece elektryczne. Zaletą zewnętrznej sauny jest niski koszt utrzymania, ponieważ piece opalane są w niej drewnem. Tworzy to wyjątkowy klimat i może działać odprężająco podczas parowych kąpieli. Ponadto jest to wersja bliższa fińskim tradycjom saunowania.

5. Domowe SPA

Zbudowanie prywatnej sauny ogrodowej to bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób, które posiadają własną działkę rekreacyjną. Dzięki temu mogą w dowolnej chwili skorzystać z parowych kąpieli, bez konieczności przebywania z innymi osobami, planowania wyjazdu, transportu czy dopasowywania się do godzin działania publicznej sauny. Domowe SPA możemy zafundować sobie w dowolnym miejscu naszego ogrodu. Z łatwością można w nim zorganizować spotkania w gronie rodziny i znajomych.

6. Łatwa i szybka budowa

Biorąc pod uwagę możliwe problemy najlepiej wybudować własną saunę poza domem. Na prywatne miejsce relaksu może zdecydować się każdy, kto posiada własną działkę. Gabaryty, mobilność i możliwość przeniesienia to niewątpliwe zalety wolnostojących łaźni. Takie miejsca mogą być dowolnie wystylizowane. Dodatkowo istnieje wiele rodzajów tego typu rozwiązań np.: sauny zewnętrzne domki oraz sauny ogrodowe beczki.

Wszystkie wymienione atuty zdecydowanie wykazują, że inwestycja we własną saunę ogrodową ma sens. Jeśli interesują Cię ciekawe formy architektoniczne, to sprawdź, jak znaleźć idealny domek letniskowy.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy