Favore.plBaza wiedzyInformatyka i telekomunikacjaKomputery, sieci komputerowePogotowie komputerowe

Artykuł: 7 rodzajów złośliwych programów, które mogą zainfekować komputer

Dodaj zlecenie

7 rodzajów złośliwych programów, które mogą zainfekować komputer

7 rodzajów złośliwych programów, które mogą zainfekować komputer
Autor: KarolinaRoksela   |   12 kwi 2021, 9:19   |   Dział: Artykuły

Internet tworzy nowe perspektywy i ogromne możliwości, ale niesie ze sobą również wiele zagrożeń. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest szkodliwe oprogramowanie malware. Poznaj najpopularniejsze typy złośliwych aplikacji i programów. Dowiedz się, w jaki sposób dochodzi do zainfekowania sprzętu komputerowego oraz sprawdź, jak się przed tym zabezpieczyć.

Czym jest malware?

Nieodłącznym elementem funkcjonowania w sieci jest narażenie na cyberataki. Nie można bagatelizować żadnego zagrożenia, a najlepszym sposobem walki z wirusami, szkodliwym oprogramowaniem i złośliwymi aplikacjami są zapobiegawcze rozwiązania. Cyberzagrożenie czyha bowiem w wielu miejscach internetu. Do najpopularniejszych dróg infekcji sprzętu komputerowego, który będzie wymagał specjalistycznej naprawy, należą:

• poczta elektroniczna;
• pamięć USB;
• dziury w systemie;
• media społecznościowe;

Elektroniczne urządzenia atakowane są przez różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które określane są mianem malware. Termin ten dotyczy wszelkich szkodliwych programów, które próbują zainfekować urządzenia elektroniczne jak telefon czy komputer. Stosujący takie narzędzia hakerzy próbują w ten sposób blokować dostęp do sprzętu i wykraść hasła, pliki, dane osobowe oraz pieniądze.

W potocznym języku wszystkie niebezpieczne i szpiegujące aplikacje określane są mianem wirusów. W rzeczywistości należą one do największej grupy malware, która jest bardzo zróżnicowana pod względem działania czy kodu.

Typologia zagrożeń na Windows i macOS

1. Błędy oprogramowania – pochodzący zazwyczaj od kodu źródłowego typ błędu wykorzystywany w celu uszkodzenia lub przejęcia systemu.

2. Wirusy – określenie to wykorzystywane jest często do zdefiniowania ogólnego zagrożenia komputerowego. Wirusy są jednak jednym z rodzajów złośliwego oprogramowania. Wykorzystuje się takie cyberzagrożenie w celu potajemnego wejścia do systemu, rozmnożenia się i wprowadzenia zmian. Mogą wystąpić w załącznikach e-mail czy w instalatorach aplikacji. Do rozprzestrzeniania się potrzebują innego programu (tzw. hosta).

3. Robaki internetowe – typ zagrożenia komputerowego, które nie potrzebuje hosta, aby się szybko rozprzestrzeniać. Worms wykorzystują luki nieaktualizowanych systemów poprzez błyskawiczne powielanie i uszkadzanie plików. Służą przede wszystkim do różnych kradzieży internetowych.

4. Koń trojański – wersja szkodliwego oprogramowania podobna do wirusa, którą najczęściej pobiera się w różnorodnych plikach multimedialnych. W tym przypadku złośliwy kod, choć wydaje się w porządku, to instaluje na komputerze malware. Za pomocą trojana haker może wykonywać na zainfekowanym sprzęcie dowolne komendy.

5. AdWare – wyświetlający niechciane treści reklamowe typ zagrożenia. Kliknięcie w takie komunikaty przekierowuje internautę na niebezpieczną stronę ze złośliwym oprogramowaniem.

6. Spyware – gromadzenie informacji o użytkowniku za pomocą szpiegującego rodzaju oprogramowania. Program śledzi ruchy, zapisane strony, hasła dostępu i inne cenne dane.

7. Scam – przypomina spam, ale jest złośliwą wiadomością, która zachęca użytkownika do podania swoich danych za pomocą socjotechniki.

Cyberbezpieczeństwo i ochrona danych w sieci

Aby zminimalizować ryzyko zainstalowania złośliwego oprogramowania, warto przestrzegać kilku ważnych zasad bezpieczeństwa. Jak najłatwiej ochronić swój elektroniczny sprzęt przed wszelkimi rodzajami wirusów? Do popularnych rozwiązań walki z zagrożeniami czyhającymi na użytkowników sieci należą:

• oprogramowania antywirusowe;
• aktualizacje systemu i aplikacji;
• tworzenie kopii zapasowych;
• korzystanie z nowoczesnej przeglądarki;
• rosnąca świadomość i rozwaga internautów.

Działanie w sieci oparte o tych pięć reguł pozwoli zabezpieczyć wszelkie elektroniczne urządzenia przed najbardziej niebezpiecznymi wirusami. Jeżeli pomimo zastosowania się do zasad dojdzie do niepożądanych problemów, to należy skorzystać z pomocy specjalistów. Fachowcy posiadają bowiem specjalistyczne i płatne programy oraz narzędzia do usuwania malware.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy