Favore.plBaza wiedzyPozostałeNieruchomościWynajem nieruchomości

Artykuł: 7 rzeczy, o których musisz pamiętać wynajmując mieszkanie

Dodaj zlecenie

7 rzeczy, o których musisz pamiętać wynajmując mieszkanie

7 rzeczy, o których musisz pamiętać wynajmując mieszkanie
Autor: KarolinaRoksela   |   21 maj 2021, 10:05   |   Dział: Artykuły

Choć wynajem mieszkania jest zdecydowanie mniejszym zobowiązaniem niż kupno nieruchomości, to wciąż może przysporzyć wiele problemów. Nieuczciwy właściciel, ukryte wady lokalu czy niejasne zapisy w umowie to tylko początek długiej listy ewentualnych pułapek. Jak się zabezpieczyć przed potencjalnym oszustwem? Sprawdź nasz praktyczny poradnik dla przyszłych najemców.

Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę?

1. Wymagania lokum, czyli określanie potrzeb

Planujesz przeprowadzkę? Czy wiesz, że poszukiwanie mieszkania do wynajęcia może potrwać nawet kilka miesięcy? Bez względu na to, czy wybierzesz krótko lub długoterminowy najem oraz, czy skorzystasz ze specjalistycznych portali z ogłoszeniami albo pomocy pośrednika z biura nieruchomości to musisz cały proces dobrze zaplanować.

Kluczową kwestią jest określenie wymagań, co do nowego miejsca zamieszkania. Choć w wielu przypadkach np. z powodu budżetu będzie konieczne ustalenie kompromisu, to taka praktyka pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Przed rozpoczęciem poszukiwań nowego lokum określ, na co się decydujesz:

• wynajem samodzielny, ze współlokatorem, ze znajomym czy z obcą osobą;
• kwatera w bloku, kamienicy czy na nowym i zamkniętym osiedlu;
• pokój, kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe do wynajęcia;

Dzięki określeniu potrzeb dużo łatwiej przesortujemy oferty dostępne na rynku nieruchomości.

2. Zgodność z ogłoszeniem

Przeglądając oferty dotyczące wynajmu mieszkań w Warszawie, Krakowie czy w każdym innym miejscu, warto zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie: cenę i wyposażenie. Na przykład, jeżeli zależy nam na aranżacji przestrzeni, to możemy zdecydować się na nieumeblowane lokum. Kluczową zasadą w rozpatrywaniu ogłoszeń są fotografie. Ich brak powinien dyskwalifikować wystawcę.

Im dokładniejszy opis warunków wynajmowanego mieszkania, tym większa szansa na jego zgodność z rzeczywistością. Pamiętaj o dokładnej weryfikacji treści oferty najmu z tym, co zobaczysz podczas pierwszych oględzin kwatery. Uważaj na zdecydowanie zaniżone ceny. Skuteczną praktyką jest wybór kilkunastu ogłoszeń w celu ich dokładnego porównania.

3. Lokalizacja lokum


Wybór lokalizacji wynajmowanego mieszkania najlepiej rozpatrywać pod kątem tego, gdzie spędzamy najwięcej czasu poza domem. Ważne jest bowiem zapewnienie szybkiego dotarcia do miejsca pracy czy nauki. Niestety w wielu przypadkach usytuowanie lokum w atrakcyjnej okolicy wpływa znacząco na jego cenę. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić również infrastrukturę wokół budynku.

4. Oglądanie mieszkania

Podczas pierwszej wizyty w wybranym lokum do wynajęcia, warto zwracać uwagę na szczegóły. Gdy mieszkanie nie jest obecnie zamieszkiwane, to otrzymujemy możliwość zajrzenia w dosłownie każde miejsce. Powinniśmy w takiej sytuacji sprawdzić m.in.:

• funkcjonowanie i szczelność okien;
• stan ścian;
wymiary kwatery na wynajem;
• instalację wodno-kanalizacyjną np. ciśnienie wody w budynku;
• instalację elektryczną;
• ewentualne występowanie plam pleśni;

Aby rozpoznać ewentualne wady wynajmowanego lokalu, warto na pierwsze oglądanie umówić się w ciągu dnia najlepiej od poniedziałku do piątku.

5. O co pytać przy wynajmie mieszkania?

Pierwszy kontakt z właścicielem oraz wizyta w wybranym z ogłoszenia mieszkaniu są bardzo istotne. Wynajmujący może oczekiwać od nas uzyskania informacji dotyczących np. naszej sytuacji finansowej. Również przyszli lokatorzy mają prawo do zadawania pytań. Warto szczególnie podczas premierowego oglądania poruszyć takie kwestie jak:

• stan ogólny mieszkania: data ostatniego remontu, czystość, ewentualne usterki;
• możliwość przejęcia przedmiotów od wynajmującego lokal;
• obecność podstawowych sprzętów;
• głośność w kwaterze i na zewnątrz;
• liczba kontaktów do podłączenia urządzeń;
• możliwość wynajmu miejsca parkingowego czy piwnicy.

6. Ustalenie warunków najmu

Przed podpisaniem umowy z właścicielem udostępnianego lokalu, warto ustalić pewne bardzo ważne kwestie. Jedną z nich są na przykład warunki płatności. Należy ustalić nie tylko kwotę miesięcznego czynszu za wynajem – warto poprosić o udostępnienie rozpiski z wyszczególnieniem wszystkich opłat: czynszu, gazu, prądu, wody, ale i datę płatności dogodną dla obu stron.

Dodatkowo warto poruszyć również temat ewentualnych zmian w mieszkaniu. Najemca lokum powinien otrzymać zgodę na modyfikacje aranżacji wnętrz. Poza tym należy ustalić:

• podział obowiązków w zakresie naprawiania szkód;
• kwestie obyczajowe np. przyjmowanie gości;
• zakres ewentualnych dodatkowych kosztów;
• wysokość kaucji, czyli opłaty za wynajem mieszkania.

7. Umowa z właścicielem

Podstawą każdego najmu mieszkania powinna być umowa pomiędzy właścicielem a najemcą. To najważniejsza gwarancja ustalonych pomiędzy stronami kwestii. Zapisy w takim dokumencie są wyjątkowo istotne dlatego, że mają one w pewnych przypadkach pierwszeństwo przed przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów.

W umowie z wynajmującym powinny zostać zawarte najważniejsze informacje o: czasie jej trwania, terminie i warunkach wypowiedzenia, dacie płatności czynszu czy prawach i zadaniach najemcy oraz wynajmującego. Dokument może przyjąć formę umowy najmu okazjonalnego. Pamiętajmy również o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania. Sprawdź również, jak przygotować lokum do sprzedaży.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy