Favore.plBaza wiedzyFinansowe i prawneFinansowe

Artykuł: Czy nadal zagraża nam lichwa?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Czy nadal zagraża nam lichwa?

Czy nadal zagraża nam lichwa?
Autor: monbys   |   17 lip 2014, 12:38   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Finansowe

Teoretycznie lichwa została zażegnana kilkadziesiąt lat temu. Już wtedy zostało sformułowane pierwsze prawo zakazujące pobierania nadmiernych odsetek od wierzycieli. Praktyki, które możemy w dniu dzisiejszym zaobserwować na rynku mówią jednak co innego. Wielu pożyczkodawców za nic zdaje się mieć ustawę antylichwiarską. Co prawda, nikt nie popełnia tego wykroczenia wprost, ale dzięki naliczaniu dodatkowych opłat rzeczywiste koszty kredytu są znacznie wyższe niż te maksymalne, przewidziane przez prawo.

Takie firmy istnieją także w Polsce i wiele razy były już brane pod lupę. Niestety, nikt dotychczas nie potrafił zwalczyć obserwowanego procederu. Firmy te zazwyczaj nie podlegają prawu bankowemu gdyż nie posiadają one statuty instytucji finansowych pozabankowych. W związku z tym, nikt nie może zakazać im zmiany systemu stosowanego w celu naliczania opłat.

Wiele tego typu przedsiębiorstw kusi swoich potencjalnych klientów przede wszystkim łatwością zaciągnięcia u nich pożyczki. Najczęściej klientami tymi są osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i, w pewnym sensie, zmuszone są skorzystać z takiej oferty. Ludzie decydują się na taką pożyczkę, nawet mimo niepochlebnych opinii o pożyczkodawcy oraz znając potencjalnie grożące im konsekwencje. W teorii, na umowie maksymalna przedstawiona wartość nie przekracza dozwolonych 38.6%, jednak doliczane są wysokie koszty ubezpieczenia oraz tak zwanej – opłaty za obsługę. Wiadomo, że wizyta przedstawiciela firmy udzielającej pożyczkę może wiązać się z dodatkowym kosztem, ale w przypadku, gdy wymienione wyżej opłaty sprawiają, że faktyczne odsetki wynoszą ponad 80%, wydaje się ona jednak nieracjonalnie kosztowna.

Dawno temu, w czasach, kiedy walka z lichwą była prowadzona znacznie ostrzej, takie praktyki szybko zostałyby ukrócone. Obecnie jednak, wszystko to odbywa się zgodnie z prawem, a windykacja długów zazwyczaj kończy się z korzyścią dla nieuczciwego pożyczkodawcy. Wynika to z tego, że zaostrzenie prawa w tej kwestii, wprowadziło by ograniczenia na coś, co w innej sytuacji jest pożyteczne dla społeczeństwa, jak np. ubezpieczenie kredytów.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU