Favore.plBaza wiedzyTurystyka, sport i rekreacjaSporty walkiWalki wschodu

Artykuł: Dlaczego warto trenować sztuki walki?

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Dlaczego warto trenować sztuki walki?

Autor: aniruel   |   10 paź 2011, 13:38   |   Dział: Artykuły
Kategoria: Walki wschodu

Sztuki walki należą do specyficznego rodzaju aktywności fizycznej, co w pewnym stopniu determinuje ich pozycję wśród listy najpopularniejszych dzisiaj sportów. Pomimo rosnącej liczby ich miłośników, wciąż przegrywają z siatkówką lub koszykówką. Tymczasem poważnie potraktowane sztuki walki mogą być początkiem szeroko zakrojonego samorozwoju.

Najbardziej pożądanymi dyscyplinami sportowymi są te, które łatwo sobie przyswoić. Nie potrzeba przecież lat treningów, żeby w piątkowe popołudnie pójść z piłką na pobliską halę sportową. Poza tym zdecydowaną przewagę mają te dyscypliny, które pozwalają na pogłębianie więzi społecznych, inaczej mówiąc - sporty grupowe. Trudno przecież umówić się ze znajomymi na kilka potyczek karate. Tym bardziej cieszy powstawanie i rozwój coraz liczniejszych związków sportowych zrzeszających prężnie mnożące się sekcje.
Znaczna część wiedzy, jaką posiadamy o sztukach walki, pochodzi z kinematografii. Można stąd błędnie wywnioskować, że jest to dziedzina przypisana wyłącznie krajom azjatyckim. Tymczasem we wszystkich częściach świata powstawały systemy obrony, które do dziś są kultywowane. Oczywiście najwięcej sztuk walk swój rodowód wywodzi z Japonii. Stamtąd pochodzą szkoły takie jak judo, kendo lub karate. Jednakże nie jest to jedyny kraj mogący się popisać własnym stylem walki, wystarczy zwrócić uwagę chociażby na brazylijską capoeirę czy koreańskie taekwondo.
Fascynacja sztukami walki zaczyna się zazwyczaj od zobaczenia w akcji kogoś, kto trenuje od lat i jest w tym znakomity. Zazwyczaj nadchodzi wtedy myśl: "też chcę tak imponować!". Bardzo często jest to iskra, która może prowadzić do pojawienia się pasji. Ceremonialność, stroje, używanie japońskich terminów oraz filozofia sztuk walk może sprawiać wrażenie swego rodzaju elitarności, która niewątpliwie bywa nęcąca dla przyszłych adeptów. Jednakże niewiele osób decydujących się na rozpoczęcie treningów zdaje sobie sprawę z drogi, jaka je czeka. Na początkowym etapie kluczowe znaczenie ma praca nad ogólną kondycją organizmu, co wiąże się z wyczerpującymi ćwiczeniami wytrzymałościowymi. Trudne i męczące rozgrzewki oraz powtarzanie do znudzenia prostych bloków i zastaw nieraz bywa zniechęcające dla osób, które chciałyby natychmiast zostać mistrzami sztuk walk. Na treningach przede wszystkim mamy do czynienia z budową sprawności fizycznej, natomiast znacznie mniej z efektownymi kopnięciami.
Wiele osób błędnie utożsamia sztuki walki ze sportami walki. Podstawowe rozgraniczenie między tymi terminami kryje się w celu, który kryje się za treningiem. Sztuki walki oferują coś więcej niż tylko aktywność fizyczną. Poza przygotowaniem do odparcia przeciwnika skupiają się również na rozwoju duchowym adepta. Stąd na treningach pojawiają się elementy medytacji. Mają one przyczyniać się do rozwoju psychiczno – osobowościowego. Jest to jeden z kierunków rozwoju, który obierają współczesne szkoły walki. Zakładają one kultywację wartości stojących u podstaw sztuk walki, treningi samokontroli, osiągania wewnętrznej harmonii oraz panowania nad emocjami. Do takich szkół można zaliczyć np. aikido lub kung – fu. Natomiast sporty walki przede wszystkim kładą nacisk na rywalizację sportową, sparingi oraz realną naukę walki. Nie ma tutaj rozwoju duchowego, jest za to dążenie do jak najszybszego, często brutalnego obezwładnienia przeciwnika. Prym wiodą tutaj systemy powstałe podczas II wojny światowej, jak chociażby krav maga lub sambo. Przed podjęciem treningów należy więc zastanowić się, który z tych dwóch aspektów ma dla nas większe znaczenie oraz wybrać dyscyplinę realizującą te założenia.
Można spotkać się z opiniami, iż trenowanie sztuk walki wiąże się z obniżeniem poziomu agresji wśród ich adeptów. Przyczyny takiego zjawiska można doszukiwać się w spotykanym u nich wzroście samooceny oraz pewności swoich umiejętności. Kluczową rolę odgrywa tutaj trener, który, jeśli potrafi odpowiednio pokierować uczniem oraz zmotywować go do pracy nad sobą, może stać się autorytetem oraz wzorem do naśladowania. Biorąc pod uwagę otaczającą nas dzisiaj kulturę rosnącej agresji, odpowiednio poprowadzony trening może być odpowiedzią dla młodych ludzi, potrzebujących formy, w jakiej mogą rozładować nadmiar energii. Na każdym kroku spotykamy się z rywalizacją, często niezdrową. Dążenie do osiągnięcia wewnętrznego spokoju oraz samokontroli, jakie oferują nam tradycyjne sztuki walki, z pewnością przyczyni się do poprawy naszego funkcjonowania w świecie, w którym ciągle się od nas czegoś wymaga.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy