
Budujesz dom i zastanawiasz się nad tym, jak skutecznie go ogrzać w okresie jesienno-zimowym? A może planujesz gruntowny remont mieszkania i chcesz wyposażyć je w nowoczesny system rozprowadzania ciepła? Postaw na ogrzewanie podłogowe! Może być ono jedynym źródłem energii cieplnej lub służyć jako uzupełnienie klasycznego ogrzewania. To zależy tylko od Ciebie!
Projekt i montaż ogrzewania podłogowego
Stworzenie wydajnej instalacji ogrzewania podłogowego jest dużo większym wyzwaniem niż budowa układu rozprowadzania ciepła z tradycyjnymi grzejnikami. Dlatego też już zawczasu powinieneś rozejrzeć się za doświadczonym specjalistą, który wykona dla Ciebie projekt ogrzewania podłogowego oraz który zajmie się jego realizacją. Jeśli mieszkasz w województwie pomorskim, skorzystaj z usług firmy Paw-Bud. Pracownicy tego przedsiębiorstwa doskonale znają się na swoim fachu. Projekt ogrzewania podłogowego musi zawierać liczbę obiegów, wielkość poszczególnych płyt grzewczych oraz przebieg rur. Istotna jest ich długość, rozstaw, a także sposób ułożenia. Instalacja ogrzewania podłogowego nie powinna przebiegać pod niektórymi elementami wyposażenia wnętrz – np. pod kominkiem czy bardzo ciężkimi meblami. Dobrze więc, abyś przed montażem podłogówki zastanowił się, jak zaaranżować dane wnętrze. Montaż ogrzewania podłogowego można rozpocząć po zamknięciu stanu surowego w przypadku nowo powstających budynków. Jeżeli zaś decydujesz się na instalację podłogówki w zamieszkanym lokalu, weź pod uwagę konieczność podwyższenia poziomu podłogi.
Zalety ogrzewania podłogowego
System ogrzewania podłogowego uchodzi za jeden z najefektywniejszych i najkorzystniejszych dla zdrowia domowników. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie i to na całej powierzchni ogrzewanych wnętrz. Temperatura przy podłodze jest wyższa niż przy suficie, co zapewnia lepszy komfort termiczny i oszczędność energii. Co ważne, ogrzewanie podłogowe nie powoduje ruchu powietrza, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Oznacza to, że powietrze w Twoim domu/mieszkaniu będzie wolne od pyłów i kurzu, co ma niebagatelne znaczenie dla astmatyków i alergików. Dzięki podłogówce będziesz też mógł lepiej zorganizować domową przestrzeń. Brak grzejników to duże udogodnienie. W ich miejscu możesz postawić fotel lub komodę. Na koniec warto dodać, że ogrzewanie podłogowe może współpracować z pompą ciepła czy fotowoltaiką. Tego typu rozwiązania są coraz częściej wybierane przez polskich inwestorów, ponieważ zapewniają dostęp do czystej i darmowej energii.
Słowem podsumowania, ogrzewanie podłogowe podniesie komfort życia Twojej rodziny, pozwoli Ci sporo zaoszczędzić i sprawi, że w Twoim domu będzie więcej miejsca. Czy jest nad czym się zastanawiać?