Favore.plBaza wiedzyBudowa, dom, ogródBudowlaneDeweloperzy, budowa domu

Artykuł: Dom pasywny a dom energooszczędny

KATEGORIE
PROMOWANE USŁUGI
NAJNOWSZE ZLECENIA



Dodaj zlecenie

Dom pasywny a dom energooszczędny

Dom pasywny a dom energooszczędny
Autor: konto_usuniete_450547   |   20 maj 2015, 15:19   |   Dział: Artykuły

Coraz modniejsze ostatnio w budowie domy pasywne i energooszczędne kuszą inwestorów niższymi rachunkami za ogrzewanie. Pomiędzy jedną i drugą technologią różnice są jednak znaczące sam przekonaj się jakie.

W Internecie coraz więcej można przeczytać o nowych technologiach budowy domów, które mają skromne zapotrzebowanie energetyczne. Różnice są jednak duże – domy energooszczędne potrzebują do ogrzania 70 kWh na m2 na rok a pasywne – jedynie 15. Zużywają zatem inną ilość energii, która zawarta jest w paliwach – te pierwsze odpowiednie więcej, a drugie mniej. Planując budowę domu nie można brać jednak pod uwagę tylko oszczędności, ale także nakłady inwestycyjne, które będzie trzeba ponieść na etapie budowy.



Różnice pomiędzy obydwoma rodzajami domów widać już przy samych projektach. Domu pasywne, aby zachować jak najmniejszy współczynnik A/V, który określa stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu, muszą być budowane na planie prostokąta i mieć jedno- lub dwustadowy dach. Przy projektowaniu domów energooszczędnych takich obwarowań nie ma. Nie ma także konieczności prawie zupełnego przeszklenia południowej elewacji domu i zrezygnowania z okien od strony północnej. Rozplanowanie przestrzeni jest jednak podobne – pokoje, w których na co dzień przebywamy powinny znajdować się od południa, a te, które uważane są za pomieszczenia gospodarcze, jak garderoby, garaże, itp. – od strony północnej.



W obydwu przypadkach do budowy stosuje się materiały o podwyższonych właściwościach termicznych, aby przez przegrody zewnętrzne uciekała jak najmniej ciepła. Współczynnik przenikania ciepła U dla domów energooszczędnych nie powinien przekraczać 0,2 W na m2K, a dla domów pasywnych 0,15 W na m2·K. Osiąganie tak niskich współczynników przenikania ciepłe jest możliwe dzięki zastosowaniu większych warstw izolacji przy przegrodach zewnętrznych – od 20 cm przy budowie domu energooszczędnego i od 30 cm przy budowie domu pasywnego. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla podanych grubości izolacji może osiągnąć wartość co najwyżej 0,04 W na m·K. Izolacja jest ważna nie tylko przy stawianiu ścian, ale również dachu – ta powinna być ona grubsza i sięgać odpowiednio 30 i 40 cm. Dom pasywny powinien charakteryzować się ponadto dużo akumulacyjnością ciepła, a zatem uwzględnia się przy jego projektowaniu zyski ciepła z promieniowania słonecznego, jak również przebywających w nim osób.

KOMENTARZE
  • instalacja powietrzna w warsztacie   20 wrz 2016, 20:35
    instalacja powietrzna w warsztacie