Favore.plBaza wiedzyEdukacja, naukaNauka językówWyjazdy i obozy językowe

Artykuł: Erasmus, najlepsza okazja dla studenta

Dodaj zlecenie

Erasmus, najlepsza okazja dla studenta

Erasmus, najlepsza okazja dla studenta
Autor: katarzynastachyra   |   3 cze 2013, 16:07   |   Dział: Artykuły

Korzyści jakie może odnieść student decydujący się na wyjazd programu Erasmus.

Decydując się na studia młodzi ludzie mają do podjęcia wiele istotnych dla ich późniejszego życia decyzji. Zaczynając od wyboru kierunku, który zapewni im w późniejszym czasie pracę, miejsca, czyli uczelni oraz miasta, gdzie spędzi najbliższe 5 lat, czy chociażby trybu studiów. Gdy decyzje te są już za nimi, często są tak zadowoleni, że przez następne lata chcą korzystać z typowego studenckiego życia zapominając o tym ile możliwości daje im uczelnia.
Jedną z takich możliwości dla studentów Unii Europejskiej jest program Erasmus. Jest to najpopularniejszy w Europie program wymiany studenckiej. Powstały w 1987 roku, którego nazwa nawiązująca do imienia Erazma z Rotterdamu, ma na celu propagowanie oraz ułatwianie wymiany studentów między uczelniami krajów Wspólnoty Europejskiej.

Jedną z możliwości jakie proponuje program Erasmus jest wyjazd studenta, bez konieczności przerywania studiów na swojej uczelni, do innego kraju i kontynuowanie nauki na tamtejszej uczelni. Wymiana taka, w zależności od uczelni oraz decyzji osoby wyjeżdżającej, trwa 1 semestr lub cały rok. Drugą proponowaną możliwością jest wyjazd na praktyki do firm, instytucji, czy organizacji zagranicznych współpracujących z programem. Tego typu wyjazd jest możliwy już na okres 3 miesięcy wakacji z możliwością przedłużenia.

Student biorący udział w programie dostaje stypendium na wyrównanie poziomu życia, które ma mu pomóc w utrzymaniu się w obcym kraju. Wysokość transzy zależna jest od uczelni wysyłającej oraz od średnich kosztów życia w kraju, do którego się wybiera. Bez względu na prawo dotyczące szkolnictwa wyższego w danym kraju, czy typ uczelni, nie ponosi on żadnych opłat za studiowanie. Przez cały pobyt zachowany jest status studenta oraz wszystkie związane z nim przywileje.
Na chwilę obecną do programu należą uczelnie oraz instytucje z 27 krajów Unii Europejskiej, Szwajcaria, 2 kraje kandydujące – Turcja i Chorwacja, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Islandia, Lichtenstein i Norwegia. Polska uczestniczy w programie od roku 1998/99.
Tego typu wymiana jest niesamowitą okazją dla studentów do rozwoju jeszcze w czasie studiów.

Wyjeżdżając na pół roku do zagranicznego miasta musimy wykazać się sporą determinacją. Początkowo ilość dokumentów może przytłaczać, jednak każdy, kto naprawdę chce wyjechać, nie będzie miał problemów z ich uzupełnieniem i dostarczeniem. Chociaż uczelnie starają się sprawić aby przyjazd do nich był jak najprzyjemniejszy i jak najłatwiejszy, pierwsze dni w innym kraju uczą charakteru. W żadnej innej sytuacji nie nauczymy się zaradności, czy samodzielności tak szybko. Sytuacje, które kiedyś sprawiały nam trudności w kraju, kilka tysięcy kilometrów od niego sprawiają wrażenie błahych. W wielu krajach znajomość angielskiego okazuje się mało istotna, a każda możliwość załatwienia jakiejś sprawy w tym języku cieszy niezmiernie.

Wiąże się to z kolejną korzyścią wynikającą z wyjazdu na Erasmusa. Przebywanie z samymi obcokrajowcami zmusza nas do codziennego używania języka angielskiego, którego używanie w ciągu tych kilku miesięcy wpłynie na swobodę posługiwania się nim. Dodatkowo, nauka języka nigdzie nie jest tak łatwa, jak w kraju, w którym się go używa. Jadąc do kraju, którego języka wcześniej nie znaliśmy jesteśmy zmuszeni nauczyć się go w stopniu w miarę komunikatywnym. Sam program oferuje nam możliwość uczestniczenia w bezpłatnym miesięcznym kursie językowym poprzedzającym wyjazd.

Uczestnicząc w programie Erasmus jesteśmy w stanie poznać osoby z różnych krajów. Zarówno nasi sąsiedzi, jak i osoby z dalszych zakątków Europy mogą nauczyć nas czegoś o swojej kulturze i obyczajach. Obracając się przez kilka miesięcy w tak różnorodnym towarzystwie mamy możliwość poznać je z bardziej prywatnej i naturalnej strony, dowiadując się o rzeczach, których nie przeczytamy w książkach.

Wyjazd na Erasmusa jest dla większości osób okazją do podróżowania. Wiedząc, że niektóre miasta już nigdy mogą nie być tak blisko, studenci wykorzystują każdą okazję na zwiedzania zakątków kraju, w którym przebywają, czy krajów sąsiadujących. Obecnie tanie linie lotnicze dają ogromne możliwości taniego podróżowania, dlatego przebywając w Bolonii, czy Barcelonie można skorzystać z połączeń nieistniejących jeszcze w Polsce.

Jest to również czas na poznanie kultury kraju, w którym się znaleźliśmy. Już w pierwszych dniach prawdopodobnie zauważymy różnicę w sposobie zachowania, czy mentalności mieszkańców. Warto starać się poznać jak najwięcej lokalnych mieszkańców. Zawsze można się nauczyć nieco pracowitości od Niemców, czy optymistycznego podejścia do życia Włochów. Pobyt za granicą jest też idealną okazją do poznania kuchni danego kraju. Możemy dowiedzieć się wiele o zwyczajach kulinarnych, a także nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy.

Przebywając na wymianie jesteśmy w stanie porównać system szkolnictwa w innych krajach, do naszego rodzimego. Jesteśmy też w stanie porównać zachowania typowych studentów oraz sposób spędzania przez nich czasu wolnego. Wyjazd na Erasmusa jest to idealna możliwość dla starszych studentów, którzy na co dzień myślą o zdobyciu kolejnego stażu, czy pracy, na ostatni semestr beztroskiego życia. Bez wyrzutów sumienia można spędzić ten czas na chodzeniu na uczelnię, podróżowaniu, gotowaniu wspólnych obiadów oraz zwykłych spotkaniach z zagranicznymi przyjaciółmi.

Pobyt za granicą jest dla nas również okazją na zareklamowanie naszego kraju. Możemy wtedy walczyć z ciążącymi nam stereotypami, opowiedzieć innym o naszej kulturze, zaproponować typowe polskie dania. Wiele osób postrzega Polskę przez pryzmat panujących ogólnie opinii. Nasz przyjazd może być dla nich okazją na wyrobienie sobie własnego, zazwyczaj mniej dla nas krzywdzącego, zdania.

Jak widać kilkumiesięczny pobyt za granicą, jest dla studentów niesamowitą szansą na poszerzenie własnych horyzontów. Ciągłe obcowanie z obcokrajowcami pozwala na dostrzeżenie w sobie aspektów, na które nie zwracało się wcześniej uwagi. Jest też oczywiście minus. Po takim wyjeździe, który większość z uczestników uważa za przygodę życia, trzeba wrócić do codziennej monotonii, która będzie nam doskwierała jak nigdy wcześniej. Od nas jednak zależy ile wyniesiemy z naszego wyjazdu i co zrobimy z tymi doświadczeniami później.

KOMENTARZE
  • brak komentarzy
USŁUGI AUTORA ARTYKUŁU
  • Opieka nad ogrdem, test Pielęgnacja ogrodu. Profesjonalna opieka nad ogrodem, wdogodnych godzinach. Zajmowanie się roślinami, aranżacja ogrodu.brak zdjęcia 25 zł godz. Rabat Wrocławdolnośląskie